Pratite nas

zdravlje

OČISTITE ORGANIZAM NAKON TEŠKE PRAZNIČNE HRANE: Detoks plan za vitalnost i rasterećen organizam

Published

on

Ideja ovog detoks programa jeste da se organizam očisti od nagomilanih toksina, da se odmori i oporavi. Detoks je baziran na povrću, voću, proteinima, žitaricama i korisnim mastima. Prvih nekoliko dana jelovnik se sastoji iz 80% tečnosti (smuti, sokovi i supe), kao i obilnije večere. Preporučujemo da svaki dan počnete čašom mlake vode s limunom, kako biste spriječili pad šećera u krvi. Ne zaboravite da šetate svaki dan, najmanje sat vremena. Tuširajte se naizmjenično toplom i hladnom vodom. Vaše tijelo će vam biti zahvalno.

Nedostaje vam energija

Ako spavate dovoljno ali ustajete umorni, možda je vrijeme da uzmete detoks u obzir, jer toksini koji se formiraju u vašem organizmu, iz izvora kao što su hrana ili vazduh, mogu vas lišiti energije. Detoksom ćete dopustiti tijelu da izbaci te supstance i osjećaćete se lakše i snažnije.

Nabacili ste koji kilogram i ne možete da smršate

Ukoliko ste naporno radili na tome da skinete kilograme, ali ne vidite rezultate, moguće je da su uzročnici toksini u vašem tijelu. Hrana koju bi trebalo da jedete u tom slučaju uključuje svjež spanać, mrkvu, krastavac, paradajz, avokado i čija semenke.

Ne možete da zaspite

Kada je tijelo puno toksina, ono se i dalje bori da svoje prirodne funkcije obavlja efikasno. To može uticati na san. Detoks će omogućiti vašem tijelu da bude više u skladu s prirodom i da funkcioniše normalno.

 Plan čišćenja organizma

Dan 1

Doručak – Osvežavajući smuti: Pomiješajte 250 ml kokosovog mlijeka, jednu bananu, 50 g kelja, 80 g zamrznutih malina, dvije kašičice ovsenih pahuljica prstohvat cimeta.

Užina – Zinger sok: Napravite sok od jedne pomorandže, dvije mrkve, 100 g spanaća, pola limuna, pola kašičice đumbira i jednog krastavca.

Ručak – Zelena supa (dva serviranja): Prodinstati glavicu usitnjenog bijelog luka sa sokom od pola limuna i štapićem jednog celera, sitno sjeckanog. Dodati pola kašičice kima, pola glavice brokolija i karfiola, a zatim šaku prezle i korijandera. Umiješajte pola konzerve pasulja i ubacite to u blender sa 300 ml vode.

Užina – Menta smuti: Izmiksajte u blenderu jednu breskvu, krastavac, celer, 100 g kelja, šaku svježe mente i pola kašičice đumbira.

Večera – Losos/piletina s povrćem: File lososa ili pileći file (po želji) pripremiti za pečenje u foliji. Po njemu rasuti isjeckanu žutu papriku, jednu isjeckanu tikvicu i tri pečurke. Začiniti suhim začinima i preliti sokom od limuna. Peći na 180 stepeni C, 20 minuta. Servirati uz 100 g spanaća.

Dan 2

Doručak – Protein smuti: Pomešati 250 ml bademovog mlijeka, 100 g borovnica, jednu kašičicu proteina konoplje, dvije kašike ovsenih pahuljica i jednu kašiku maslaca.

Užina – Pojačanje s cveklom: Napravite sok od jedne cvekle, dva štapića celera, dvije mrkve, jedne jabuke i krastavca.

Ručak – Gaspačo supa: Umiješati pola krastavca, pola crvene paprike, pola žute paprike, jednu glavicu bijelog luka, pola crnog luka i pola konzerve sosa od paradajza. Mutiti dok ne postane kremasto. Prije serviranja dodati kašičicu balzamiko sirćeta, maslinovog ulja i malo začina.

Užina – Zinger sok.

Večera – Grilovane pileće grudi s graškom: Jedan komad pilećih grudi začinjen po želji, grilovan i serviran sa 100 g graška i 100 g kelja.

Dan 3

Doručak – Kokos smuti: Pomiješati 80 ml kokosovog ulja, 200 ml kokosove vode, bananu, 100 g spanaća, kašičicu lanenog sjemena, kašičicu ovsenih pahuljica s kremom od kokosa, mutiti dok ne postane kremasto.

Užina – Menta smuti.

Ručak – Zelena supa: Iskoristiti ostatke od prethodnih dana.

Užina – Pojačanje s cveklom.

Večera – Začinjeni oslić s pireom od mrkve i kelja: Napravite marinadu sa pola kašičica kima, cimeta, kurkume i kokosovog ulja. Prelijte file oslića marinadom i pecite na 180 stepeni C, 15 minuta. U međuvremenu, napravite pire od jedne mrkve. Servirajte oslić s pireom i 100 g kelja.

Dan 4

Doručak – Jaja sa šparglom: Skuhajte jaja, a zatim prepecite jednu krišku hljeba od punog zrna i isjeckajte šparglu skuhanu na pari.

Užina – Dvije mandarine i kašika indijskog oraha.

Ručak – Supa od spanaća i leblebija: Prodinstati glavicu bijelog luka s limunovim sokom, štapićem celera, pola sitno sjeckane mrkve i paprikom, pola konzerve leblebija, 100 g spanaća i dodati šaku korijandera. Ubaciti u blender sa 300 ml vode.

Užina – Pola avokada i jedna kašika badema.

Večera- Losos/piletina s povrćem.

Dan 5

Doručak – Ovsene pahuljice: Kombinovati 40 g oraha i 40 g raznih sjemenki. Dodati 200 g ovsenih pahuljica, pola kašičice muskatnog oraščića i ostaviti malo da odstoji. Servirati sa četiri kašičice borovnica i 100 ml bademovog mlijeka.

Užina – Jabuka s kašikom orahovog putera.

Ručak – Pita od mrkve: Izrendati pet velikih mrkvi i pomiješati sa dvije kašike kokosovog ulja, sokom od limuna (po želji) i kašičicom čija sjemenki. Ovaj fil uvijati u deblje kore (jedno pakovanje kora) i peći.

Užina – Hrskavi kelj (dvije porcije): U pleh staviti 250 g kelja i obilno poprskati kokosovim uljem. Peći u rerni na 220 stepeni C, dok ne postane hrskav.

Večera – Pileći štapići s paprikom: Isjeckati pileće grudi, 250 g žute i zelene paprike. Staviti meso u činiju i marinirati istopljenim kokosovim uljem, pomiješanim sa pola kašičice paprike i cimeta. Isjeći meso na štapiće i peći ga na 180 stepeni C. Servirati sa salatom.

Dan 6

Doručak – Kajgana na tostu: Napraviti kajganu od dva jajeta i servirati je s kriškom hljeba od punog zrna. Skuhati 100 g spanaća i takođe servirati uz kajganu.

Užina – Jedna ispasirana banana namazana na krišku prepečenog hljeba od punog zrna.

Ručak – Hrskava salata: Pomiješajte zelenu salatu s jednom izrendanom mrkvom, 30 g krastavca, tri čeri paradajza, 100 g potočarke, dvije kašičice sočiva. Preliti kašikom maslinovog ulja i sokom od limuna.

Užina – Ananas i kašika indijskog oraha.

Večera- Škampi: Skuhati 100 g škampa sa pola kese izrendanog miksa od povrća. Dodati sok od limete i kašičicu soja sosa. Servirati sa 40 g kuhane kinoe.

Dan 7

Doručak – Avokado na hljebu: Izgnječiti jedan avokado i pomiješati ga sa dva sitno isjeckana čeri paradajza. Premazati ovim dvije kriške hljeba od punog zrna.

Užina – Jedna breskva i kašika badema.

Ručak – Zamotana duga: Isjeckati cveklu, pola mrkve i dva čeri paradajza. Staviti u činiju sa 50 g rukole i sve promiješati. Ubaciti povrće u tortilju od punog zrna i zamotati.

Užina – Hrskavi kelj.

Večera – Pesto oslić: File oslića ispržiti na malo ulja s jednom kašičicom pesto sosa. Servirati s obarenim keljom, 50 g graška i jednom isjeckanom cveklom. (najportal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending