Pratite nas

Sudbine

Ispovijest surogat majke: RODILA SAM DIJETE JEDNOM POZNATOM PARU, A SA JEDNOM POZNATOM OSOBOM SAM PROŠLA PAKAO

Published

on

Marija Šerifović prva je javna ličnost u regijii koja je dobila dete putem surogat majčinstva, a dječak koji je rođen na klinici u Los Anđelesu zove se Mario. Za pjevačicu ovo je ostvarenje životnog sna, a svoju sreću podelijila je javno na Instagramu.

Surogat majčinstvo je u Holivudu uobičajena pojava, a samo neke tamošnje javne ličnosti koje su na ovaj način postale roditelji i o tome javno govore su Paris Hilton, Sara Džesika Parker, Nikol Kidman, Prijanka Čopra…

Međutim, Šejna Sent Kler, jedna od surogat majki koja je sarađivala sa slavnim osobama, tvrdi da se te priče ne završavaju uvijek na obostrano zadovoljstvo.

“Surogat majčinstvo može donijeti veliku radost – nevjerovatno je zadovoljstvo znati da ste nekome ostvarili san i da je ta osoba dobila dijete koje je toliko željela. Ali tu imate dvije žene, koje se možda nikad prije nisu poznavale i vjerovatno imaju potpuno različite društvene i finansijske pozadine, a koje se udružuju u ovom nevjerovatno intimnom procesu kako bi dobile bebu”, kaže Šejna.

“Postoje brojne opasnosti da sve pođe po zlu. Surogat majčinstvo nije nešto u šta treba da ulazite slučajno, te je jako važno da obje strane tačno znaju šta taj dogovor podrazumijeva”, dodaje.

Šejna je inače pametna, živahna, topla i zabavna majka. Po struci je frizerka, živi na farmi usred slikovitog krajolika u Pensilvaniji, gdje drži koze i kokoši. Nakon što je do svoje tridesete godine prošla kroz tri lagane trudnoće, Šejna je u jednom ženskom časopisu pročitala članak o borbama neplodnih žena i sažalila se nad njima.

Ona i suprug, građevinac Džozef, imaju dva sina i kćerku, ali je njena prva kćerka bila mrtvorođena u 26. sedmici, pa je razumjela kako je to nositi se s traumom, žalovanjem i čežnjom za djetetom.

Uz dogovor s porodicom, kontaktirala je agenciju za surogat majčinstvo.

“Nisam to uradila zato što sam morala da platim svoje račune, finansijski smo bili dobrostojeći. Na surogat majčinstvo gledala sam više kao na dar koji mogu da dam drugoj ženi”, objasnila je Šejna, prenosi Daily Mail, a agencija je bila temeljna.

“Morala sam da ispunim gomilu obrazaca i prođem psihološku procenu. Morao je da me odobri ne samo ljekar opšte prakse nego i ginekolog. Radili su mi ultrazvuk, krvne analize – puno toga”, prisjetila se 46-godišnjakinja.

Nakon toga, njen profil predstavljen je budućim roditeljima. Zbog zaštite privatnosti, Šejna ne može da imenuje nikoga od onih koji su bili uključeni u njeno iskustvo surogat majčinstva pa su imena promijenjena.

“Na prvu sam se dobro slagala s Dženifer i Markom, prvim parom koji sam upoznala. Jako sam saosjećala s Dženifer, koja je bila u svojim ranim 30-im i zamrznula je jajne ćelije jer je imala zdravstvenih problema, te nije mogla da nosi dijete. Dolazila je iz poznate i bogate porodice, tako da smo imale različite životne stilove, ali odmah sam se povezala s njom. Oboje su bili ljubazni i zahvalni, te su se potrudili da upoznaju mene, mog supruga i moju djecu”, ispričala je, te otkrila da je bilo potrebno sedam pokušaja da Šejna zatrudni.

“Klinika za neplodnost rekla je da je problem u kvalitetu Dženiferinih jajnih ćelija, tako da nije bilo govora o tome da uzmu drugog surogata. Sve to je ostavilo traga, kako fizički tako i psihički – morate da uzimate lijekove, hormone, idete na ultrazvuk kako biste provjerili sluzokožu materice, puno toga je bilo potrebno obaviti”, govori Šejna.

“Ja sam bila ta koja je trebala da nosi te embrione i čuva ih, pa sam imala osjećaj kao da ne radim svoj posao, iako je to bilo iracionalno. Ugovor se odnosio na četiri pokušaja, pa sam potpisala još jedan na još četiri. To mi je postalo gotovo misija da tim ljudima podarim porodicu. Bila sam jako emotivno involvirana u cijeli taj proces”, prisjetila se.

Tokom tri godine, Šejna je dobila isplatu u iznosu od 50 hiljada dolara, što joj je pokrivalo gubitak prihoda od njenog posla, troškove putovanja do IVF klinike i druge troškove.

Kada je Šejna konačno rodila dječaka, par je bio s njom u porodilištu.

“Bilo je to sretno iskustvo za sve nas. Još uvijek sam u kontaktu s porodicom”, rekla je Šejna.

Samo nekoliko mjeseci kasnije, Dženifer ju je kontaktirala i rekla joj da poznaje još jednu ženu koja je u potrazi za surogat majkom. Ta slavna žena, koju ovdje naziva Ketrin, razgovarala je sa Šejnom putem telefona.

“Svidjela mi se njena priča o tome da je u ranim 40-im i pokušava da dobije dijete sa svojim jajnim ćelijama i donorom sperme. Godinama je pokušavala i koristila je druge surogate, ali trudnoće nisu uspjele. Ona bi bila samohrana majka, ali to uopšte nije uticalo na moju odluku, nisam osuđivala, i odlučila sam da joj pomognem.”

“Na kraju razgovora istakla je da sam već prošla sve psihološke testove i ljekarske preglede, tako da ne treba to ponovo da prolazim. Trebao mi je samo potpis mog ginekologa”, prisjeća se Šejna, koja je dodala i da nakon lijepog iskustva s prvom majkom nije predvidjela da bi ovog puta moglo da bude određenih problema.

“Bilo je puno stvari o kojima je trebalo da Ketrin i ja prvo razgovaramo, kada sad gledam unazad”, dodala je.

Potpisale su ugovore za tri pokušaja trudnoće unutar 30 dana od njihovog posljednjeg razgovora. Šejna je Ketrin prvi put upoznala tokom prenosa prvog embriona u jednoj skupoj klinici za vantjelesnu oplodnju u Njujorku, koja je bila namještena poput hotela s pet zvjezdica.

“Naivno sam očekivala da ćemo odmah uspostaviti vezu zbog zajedničkog djeteta, a nije je bilo. Bila je nepokolebljiva i zaokupljena sobom – imali smo vrlo površan razgovor o ovoj važnoj stvari koja je trebala da se dogodi”, ispričala je.

Iznenadilo ju je što je slavna osoba napustila kliniku, a da se nije zahvalila Šejni.

“Već je imala neuspješne trudnoće i mislila sam da možda pokušava tako da se zaštiti od daljeg razočaranja.”

Kao “nositeljka”, Šejna je bila prva koja je saznala da početni prenos embriona nije uspio kada su rezultati krvnih analiza bili negativni. Pričekala je dok ljekari nisu obavijestili Ketrin, a zatim joj poslala poruku utjehe.

“Bila je nonšalantna i to me zbunilo”, priznala je Šejna.

Prije drugog pokušaja, slavna osoba odvela je Šejnu i njenog supruga na večeru, a Šejna je tada otkrila još jedan “crveni alarm” zbog kog se osjećala neprijatno i zabrinuto na kraju večeri.

“Bila je bezobrazna prema konobaru, birala je hranu s jelovnika za koju sam rekla da je ne želim i ismijavala me kad sam rekla da ne želim da konzumiram vino. Gutljaj vina mi ne bi škodio, ali spremala sam se da obavim još jedan transfer i nisam smatrala da je to prikladno. Čak je i očijukala s mojim mužem! Pomislila sam – možda ću dati dijete nekome ko mi se uopšte ne sviđa”, prisjetila se surogat majka.

Drugi pokušaj je takođe bio neuspješan, a Šejnini nalazi krvi opet negativni.

„Svo vrijeme sam uzimala lijekove i hormone – prvo dnevne injekcije, a potom progesteronske injekcije kako se bližio transfer. To je bilo teško za mene. Morate dati sebi mjesec dana između transfera, da prođete kroz menstrualni ciklus prije nego što počnete iznova”, objašnjava.

Tokom trećeg transfera, Ketrinino ponašanje se promijenilo i ljepše i opuštenije se ponašala prema Šejni. I napokon, kad su Šejnini nalazi krvi stigli, bili su pozitivni.

“Kad sam nazvala Ketrin da joj kažem dobre vijesti, mislila sam da će biti spremna, ali nije djelovala naročito uzbuđeno”, prisjetila se Šejna.

Nekoliko dana kasnije, primila je šokantan telefonski poziv od Ketrin. Bez ikakvog izvinjenja, Ketrin joj je saopštila da je upravo dobila sina putem druge surogat majke.

“Rekla je da želi da mi kaže prije nego što o tome pročitam u medijima. A kad sam primijetila da mi nikad nije rekla da ima drugu surogat majku, rekla je nešto u smislu kao da nije bila dužna to da mi kaže. Nakon što smo prekinule poziv, bila sam šokirana, ali sam joj poslala poruku i rekla: ‘Čestitam, uživaj u bebi.‘ Nije mi odgovorila”, ispričala je Šejna.

Znajući da je Ketrin napokon dobila dijete i s obzirom na njihov napet odnos, Šejna priznaje da je nakratko pomislila kako bi za nju bilo olakšanje ako i ova treća trudnoća ne uspije.

“Mrzim to da kažem, ali jesam. Dio mene nikome ne bi poželio gubitak, pa sam se borila s tim osjećanjima. Još sam se uvijek nadala da će ovo uspjeti ili da će, kako god bilo, krenuti nabolje. Osjećanja su mi bila pomiješana”, objasnila je.

Šejna je i dalje bila pod nadzorom klinike, te je obavila još jedan test krvi kako bi provjerila nivo hormona. Rezultat je bio neuvjerljiv, a kada je to javila Ketrin, slavna osoba samo joj je kratko odgovorila, rekavši joj da nastavi da je informiše o svemu. Nakon toga je Šejnin nivo hormona počeo da pada.

“Znala sam da su stvari pošle po zlu pa sam kontaktirala Ketrin da je obavijestim o tome. Budući da do tog trenutka nisam bila sigurna u naš odnos, bojala sam se uopšte da razgovaram s njom, pa sam joj umjesto toga poslala poruku. Rekla sam:

„Žao mi je što moram da ti javim loše vijesti… Još nije pobačaj, ali izgleda da idemo u tom smjeru‘”, ispričala je Šejna.

Pitala je za Ketrinino novorođenče i takođe je upitala treba li da joj proslijedi ostatak računa. Iznenadila ju je Ketrinina slijedeća poruka.

“Šejna, naša veza se završila. Zgrožena sam vašom hladnoćom u vezi s rođenjem mog djeteta. Proslijedite svoje račune.”

Šejna je na kraju plaćena oko 11 hiljada dolara plus troškovi. Rekla je da je u ugovoru koji je potpisala s Ketrin navedena isplata u iznosu od 45 hiljada dolara za bebu, 55 hiljada dolara ako se radi o blizancima i 60 hiljada za trojke ili više djece.

Dvije žene nakon ovog događaja više nisu razgovarale, a samo dvije sedmicee nakon što je prekinula sve veze s Ketrin, Šejna je imala spontani pobačaj.

“Bio je to jako, jako težak period”, prisjetila se.

Nekoliko mjeseci kasnije, Ketrin je bila na televiziji i davala omalovažavajuće komentare na račun surogat majki.

“Briznula sam u plač”, priznaje Šejna, koja se osjećala kao Ketrinin zaposleni.

“Brine me to što slavni surogat majčinstvo shvataju olako. Kao da mogu da naruče svoju dizajnersku odjeću, obuću i svoju dizajnersku bebu. Očito, postoje slučajevi u kojima zdravstveno stanje žene fizički joj onemogućava da nosi dijete, ali to nije sve što se događa. Mislim da kod ljudi koji imaju novac i privilegije, postoji opasnost da pomisle – mogu da natjeram nekoga da mi napravi dijete”, objašnjava.

Šejna takođe smatra da bi žene koje su rodile pomoću surogat majki treba to iskreno i da kažu.

“Mislim da moraju da budu otvorenije i iskrenije u vezi s tim kako su njihove bebe nastale, umjesto što samo objavljuju na društvenim mrežama – imam bebu!”

“Tužna sam zbog žena koje devet mjeseci nose te divne živote, daju ih nekom drugom, a da im se ne priznaju iskušenja kroz koja su morale da prolaze”, objašnjava.

Četiri godine nakon što se razišla s Ketrin, Šejna je rodila blizance jednom paru koji nije slavan, a koji je upoznala na konferenciji o plodnosti. Porođaji su bili komplikovani, a Šejna je imala moždani udar i napade, te je sedam dana bila na intenzivnoj njezi.

“Nakon trećeg iskustva sa surogat majčinstvom zamalo sam izgubila život. To pokazuje da u svakoj trudnoći postoji rizik, ali sve je na kraju ispalo OK”, govori.

Šejna se ne žali na svoje treće surogat majčinstvo, štaviše, umjesto toga govori da je to uglavnom “bilo još jedno lijepo iskustvo, koje je ispralo gorčinu koju je osjećala s Ketrin”.

Takođe je podijelila važnu lekciju koju je naučila kao surogat majka. A to je da nikada ne žuri s dogovorom.

“Vjerujem da obje žene moraju prethodno da sjednu, porazgovarati s renomiranom agencijom za surogat majčinstvo, i detaljno opišu šta obje očekuju od ovog putovanja. Ako to ne učinite, postoji puno stvari koje mogu da krenu po zlu”, otkriva.

Na kraju je Šejna imala histerektomiju, hirurško odstranjenje materice, tako da više neće moći da bude surogat majka parovima kojima je to potrebno.
“Imala sam dva dobra i jedno loše iskustvo, ali ne žalim. Mislim da su žene koje nose bebe za druge heroji i to je predivna stvar, sve dok obje strane tačno znaju u šta se upuštaju”, zaključuje. (Naj portal)

Sudbine

Travar Mirsad Krnjić priprema biljni inzulin za dijabetičare: Kako je Siniša Pazdrijan iz Čazme nakon 15 godina normalizirao šećer

Published

on

Danas je u svijetu ključno pitanje – kako se liječi dijabetes i da li ima lijeka za ovu bolest? To je „bolest s kojom se živi”, ali bez obzira na sve oboljeli traže spas na sve moguće načine.

Takav je slučaj i sa 40-godišnjim Sinišom Pazdrijanom iz mjesta Čazma, koje se nalazi na nekih 40 kilometara udaljenosti od Zagreba, prema Bjelovaru. On se bavi poljoprivredom, ima svoj obrt, a obrađuje preko 300 hektara zemlje. Kaže, da u sezoni jedva odspava pet sati dnevno.

Od 2008. godine mu je dijagnosticiran dijabetes, tip 1, a zvanično od 27. oktobra ove godine on nije „šećeraš“. To mu je potvrdila i njegova doktorica na kontrolnom pregledu:

„Vi više niste za terapiju. Ubuduće pazite šta jeddete i pijte to što pijete, ako vam već pomaže – kazala je doktorica.

Inače, Siniša joj je sve ispričao da koristi biljnu terapiju čuvenog bosanskog travara Mirsada Krnjića za šećernu bolest, te je uz pomoć Konjičkog sirupa i čajeva u roku od nepuna tri mjeseca šećer uspio dovesti u optimalne vrijednosti. Doktorica nije negirala, niti osporavala njegove tvrdnje, ali je na osnovu medicinskih najsvježijih nalaza priznala da Siniši nisu potrebne niti tablete, niti inzulin, a primao je po 18 jedinica pametnog inzulina naveče.

„Moj šećer se uistinu stabilizirao i kreće se oko šest jedinica. Sve je to zasluga terapije Mirsada Krnjića iz Konjica – kaže Siniša.
On misli da je stres glavni okidač da jako mlad dobije dijabetes. Bilo je to 2008. godine. Bilo mu je sumnjivo što ima učestalo mokrenje, osjeća žeđ, stalnu glad, mršao je, osjećao stalno umor.

Odmah su mu propisali farmakološku terapiju, koju je uredno koristio.

“Kod šećeraša sve se svodi na vođenje računa o tome šta jedete, koliko jedete i koliko se recipročno tome krećete i sagorijevate kalorije. I naravno, redovno uzimanje lijekova. Vrijednosti šećera nisu bile u optimalnim granicama, ali su bile znatno niže od onih kada sam obolio. – priča Siniša.

Siniša Pazdrijan

Objašnjava kako su mu u nekoliko navrata mijenjali terapiju, jer neke tablete su nakon određenog vremena prestajale da daju rezultate.

„Uvijek su bile visoke vrijednosti šećera, ali uz tablete, ogranićenja u ishrani i pa i fizičke aktivnosti i sport, održavao se podnošljivim život onoliko koliko se moglo. Nije se živjelo punim plućima, ali nije bilo ni velikih potresa. Od prošle godine su mi uključili i 18 jedinica pametnog inzulina naveče – otkriva naš sagovornik.

Nosio se sa dijabetesom skoro 15 godina, ali nikada nije prestajao tražiti spasonosnu formulu za pobjedu te podmukle bolesti. Priznaje da je za njega bio blagi šok kada je morao preći na inzulin ali je, kako kaže, navikao se i na bockanje iz večeri u veče.

„Nada zadnja umire, pa sam se time vodio sve ove godine. Non stop sam istraživao informacije o dijabetesu, liječenje, iskustva, naučna saznanja…. I tako sam jedne prilike naišao ne neke priče ljudi koji su pobijedili šećernu bolest uz pomoć Krnjićeve terapije. Priznam, bio sam jako oprezan, pratio sam na forumima i recenzije, a onda stupio u kontakt sa ljudima koji su iznosili svoja svjedočenja.

Tada sam shvatio da to nije neka ubleha, već daleko ozbiljnija stvar, pa sam stupio u kontakt sa travarom Mirsadom Krnjićem iz Konjica. Djelovao mi je vrlo ozbiljno, shvatio sam da ima i znanje…. Bio sam u Zadru na odmoru krajem osmog mjeseca ove godine, pa sam odatle zapucao pravo za Konjic, uzeo dvije terapije i pravo u Čazmu – kazuje Siniša, te nastavlja:

„Kod ove Krnjićeve terapije je najvažnije biti disciplinovan, a ja sam 50 dana bio maksimalno disciplinovan. Nakon toga polako popušta ta disciplina, jer se vrijednosti šećera normaliziraju i ostaju u granicama normale“.

U nastavku nam je objasnio kako je tekla njegova borba za normalizaciju šećera. Prvih dana septembra ove godine je uredno pio propisano farmakološku terapijju, a uporedo sa njom uzimao je Krnjićev sirup i čajeve.

„Nakon svega pet dana uzimanja Krnjićeve terapije meni šećer oko 6. Onda sam počeo smanjivati tablete, prvo one jutarnje, a 21. dan nakon toga sam prestao uzimati i večernju tabletu, jer se šećer stalno kretao oko šest jedinica.

Istovremeno sam smanjivao i doze inzulina; išao sam na 16, pa 14, smanjivao sam sve po dvije jedinice, da bi nakon 35 dana isključio i inzulin. Šećer je i dalje bio između 5 i 6 jedinica. A moje i psihičko i fizičko stanje se drastično popravilo.

Čudan je to osjećaj, gledaš one nalaze svakog jutra, pa ne možeš svojim očima da vjeruješ. Znate kako je kad godinama aparat ti pokazuje 9, 10 ili 11 jedinica, a onda odjednom iz dana u dan vrijednost šećera ne prelazi 6 jedinica. Osjećaš se kao šamipon, ali ne vjeruješ dok ti to i doktori ne kažu.

E, kada mi je doktorica rekla da je za nju više nisam šećeraš i kada mi je isključila farmakološku terapiju ja sam ponovo dobio krila.

I znate kako sam to proslavio?

Te večeri sam popio četiri piva, najeo se bijelog kruha i nekoliko kobasica sa roštilja. Ujutro sam, priznam strepio, kada sam provjeravao šećer. Ali on je bio 6. E, tada sam shvatio da je Krnjićeva terapija meni bila spasonosna – kazuje Siniša.

Otkriva nam kako je svoja iskustva prenio i prvom komšiji, koji je 30 godina šećeraš, vrijednosti šećera su mu preko 20. Dao mu je dio svoje terapije da proba, i u roku od sedam dana i kod komšije se šećer prepolovio, ide prema šestici.

„Za mene je travar Mirsad Krnjić nešto najsvetije na zemaljskoj kugli. Meni je njegova terapija pomogla i sa zadovoljstvom sam prenio svoja iskustva. Možda će pomoći još nekome – kazuje na kraju Siniša Pazdrijan iz Čazme.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending