Pratite nas

Zanimljivosti

Vrata pakla zaista postoje: EVO ŠTA ĆE SE DESITI AKO IM SE PRIBLIŽITE (VIDEO)

Published

on

“Vrata pakla” su prirodni fenomen i turistička atrakcija i jedno od najneobičnijih mjesta na svijetu. Nalaze se u pustinji u Turkmenistanu. Prečnik ovih vrata je oko 70 metara, dubina kratera je 30 metara, a iznutra gas neprekidno gori decenijama.

Bez sumnje, to je jedno od najneobičnijih mjesta na svijetu koje je postalo jedna od poznatih turističkih atrakcija Turkmenistana.

Plamena pukotina se nalazi u pustinji Karakum, nedaleko od sela Darvaza. Ovo mjesto od njegovog otkrića prati neka vrsta misterije, piše Putni kofer.
Evo kakve tajne kriju “kapija pakla“ u Turkmenistanu!

Najveće rezerve prirodnog gasa u svijetu
Kako su tačno nastala “Vrata pakla” (koja se još nazivaju i “krater Darvaza”, ili od 2018. zvanično “Sjaj Karakuma”) nije sa sigurnošću utvrđeno i danas.
Ova vrata će vas odvesti u ležište gasa. Naime, mjesto gdje se nalazi kapija krije ogromne rezerve prirodnog gasa, a sam Turkmenistan se može pohvaliti šestim najvećim rezervama prirodnog gasa na svijetu.

Prema najpopularnijoj verziji priče, “Vrata pakla” se nalaze na području koje je takođe proglašeno rezervatom prirode 2013. godine, a nastale su ljudskom aktivnošću.
Naime, priča se da su sovjetski naučnici tražili naftu i bili uvjereni da su je pronašli. Kada su 1971. počeli da buše, ispod bušilice se otvorio veliki krater. Kada su shvatili da su zapravo otvorili ležište gasa, na kraju su ga zapalili kako bi spriječili dugotrajno oslobađanje toksičnih gasova, vjerujući da će krater izgorjeti i ugasiti se sam od sebe za najviše nekoliko nedjelja.

Ali to se nije desilo. Potcijenili su količinu gasa, odnosno metana koji se tamo nalazi.

S druge strane, lokalno stanovništvo i neki geolozi Turkmenistana pričaju nešto drugačiju priču – da je krater nastao šezdesetih godina prošlog vijeka i da je ostao nezapaljen do 1980-ih.

Neko je ipak sišao u krater
Bilo kako bilo, jedan čovjek je odlučio da “ide do đavola“.

Bio je to istraživač Džordž Kurunis, čiju je ekspediciju na dno gorućeg kratera – gdje je otišao da prikupi uzorke zemljišta. Otišao je da vidi da li postoji neki organizam koji bi mogao da preživi u takvom okruženju, a ekspediciju je djelimično finansirao “National Geographic”.

Kurunis se uspješno spustio u krater 2013. godine. Ovom podvigu su prethodile pripreme od godinu i po dana – od dobijanja dozvole, sređivanja logistike, okupljanja ekipe i vežbanja. (Naj portal)

Zanimljivosti

Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu

Published

on

Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.

Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….

– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.

– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.

Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.

Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending