Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Uživajte u ljekovitoj kupki: Kupka od cimeta i morske soli opušta mišiće, čisti kožu i podiže raspoloženje

Published

on

Sve hladniji jesenski dani pozivaju vas da u toplini vlastitog doma napravite zagrijavajuću kupku. Za to su vam dovoljna svega 2-3 prirodna sastojka iz vaše kuhinje.

Jednostavna kupka s cimetom i morskom solju, za koju vam donosimo recept, učinit će čuda za vašu kožu, ali i raspoloženje.

Cimet najčešće povezujemo s mirisnim kolačima od jabuka i vrućim zimskim čajevima.

No, možda će vas iznenaditi činjenica da je taj superzdravi začin odličan dodatak upravo jesenskoj ili zimskoj kupki.

Morska sol idealan je sastojak želite li smanjiti stres, umiriti bolne mišiće te svojoj koži priuštiti savršeni detoks.

 Cimet – čudesni začin

U drevnim kulturama upravo se cimet koristio u svrhu duhovnog pročišćenja.

Taj začin čisti organizam od toksina, što je osobito korisno nakon bolesti, a usto energizira te podiže raspoloženje.

Nije nikakvo čudo što ga toliko upotrebljavamo upravo tokom zimskih praznika, kada nam je potrebna dodatna doza energije i osmijeh radosti.

Osim što djeluje antiseptički i antibakterijski, cimet ima i učinak dekongestiva, što znači da odčepljuje nos i sinuse te povoljno djeluje kod prehlade.

Ovaj začin poznati je prirodni dezinficijens, odnosno čistač kože, i adstringent (zateže kožu).

Zahvaljujući njegovim antibakterijskim i protugljivičnim svojstvima, čest je sastojak prirodnih sapuna.

Odličan je dodatak kupki i zato što čisti kožu od akni i crvenila, a pomaže i kod ekcema i drugih kožnih oboljenja.

Baš kao i đumbir, cimet potiče cirkulaciju krvi prema površini te zahvaljujući njegovu djelovanju možete satima osjećati ugodnu toplinu.

Usto, djeluje relaksirajuće, opušta mišiće i sprječava grčeve.

U ovoj jesenskoj kupki cimet je kombinovan s morskom solju, koja se od davnina smatra ljekovitom za kožu.

 Terapeutska svojstva morske soli

Od davnina je poznato da morska sol ima terapeutska i iscjeljujuća svojstva.

Ona čisti pore te kožu hrani obiljem minerala kao što su kalij, kalcij, natrij i magnezij.

Pod utjecajem vruće vode magnezij i kalij ulaze u krvotok te potiču eliminaciju toksina i uspostavljanje ravnoteže organizma.

Zahvaljujući obilju minerala, učestalom primjenom kupke na bazi morske soli ojačat ćete i svoj imunitet te postati otporniji na bolesti.

Sol djeluje antibakterijski te pomaže zadržavanju vlage u koži. Potpomaže izvlačenju nečistoća iz kože koja nakon njene primjene postaje mekša te poprima poseban sjaj.

Prirodna morska sol ima alkalna ili lužnata svojstva. Pretjerana kiselost organizma iscrpljuje vitalne organe te crpi minerale. Upravo će morska sol pomoći vraćanju neophodnih minerala.

Zahvaljujući kombinaciji morske soli i cimeta, nakon kupke osjećat ćete se opušteno i ugrijano, vaša će koža biti očišćena i nahranjena, a mišići odmorni.

Ova kupka izvrsna je prije spavanja jer će vas savršeno uljuljkati u san.

 Zagrijavajuća kupka od cimeta i morske soli

Sastojci za mješavinu:

3  cejlonskog cimeta u prahu

1 šoljica prirodne morske soli

Primjena:

Napunite kadu toplom vodom pa dodajte 1/4 ove mješavine. Opuštajte se u kupki 20-30 minuta.

Ako je kupka namijenjena za vaše mališane, jednostavno prepolovite količinu sastojaka.

Umjesto cimeta u prahu, možete dodati 3-4 štapića cimeta.

Ako ne želite puno muke oko čišćenja kade, cimet možete zavezati u pamučnu gazu ili neku sličnu krpicu pa spustiti u toplu kupku.

Kada zavladaju još hladniji, zimski dani, dodajte u kupku i malo đumbira u prahu, koji također ima odlična zagrijavajuća svojstva.

Nakon te kupke satima ćete osjećati toplinu na svojoj koži. (Najportal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending