Zanimljivosti
Sam svoj majstor: SAMO UBACITE OVO I RIJEŠITE SE KAMENCA I PRLJAVŠTINE U VODOKOTLIĆU
Kada skinete poklopac vodokotlića u svom WC-u, nemojte se iznenaditi ako vas dočeka velika prljavština. Da, prilikom čišćenja šolje mnogi zaboravljaju da i on mora da se održava kako bi pravilno radio. Bez brige, ako reagujete na vrijeme, vodokotlić možete sami očistiti uz pomoć sastojaka koje već imate u kući i neće biti potrebe za profesionalnim intervencijama. Predstavljamo vam 10 trikova koji će odraditi posao:
1. Sirće i soda bikarbona: Otopite šoljicu sode bikarbone u sirćetu, sipajte je u vodokotlić i ostavite da odstoji preko noći. Ujutro isperite vrućom vodom za pjenušave rezultate.
2. Tablete za čišćenje: Tablete za čišćenje su odlične jer se mogu ostaviti preko noći da odrade svoj posao. Samo pazite da kupite one koje ne mijenjaju boju WC šolje.
3. Magične maramice: Ovo je izvrstan izbor jer je tako svestran, ne samo da će ukloniti mrlje i tragove sa samog vodokotlića, već može ukloniti i rđu u vašoj WC šolji. Magične maramice možete kupiti u bilo kojoj prodavnici.
4. Deterdžent i sirće: Ovo je još jedna sjajna kombinacija koja izvrsno čisti vodokotlić, a uz to i ima svjež miris. Pomiješajte jedan dio deterdženta s tri dijela sirćeta u posudi i sipajte ga u vodokotlić nakon svakog ispiranja. Ako imate posebno tvrdokorne mrlje, ostavljanje preko noći će vam pomoći. Obavezno dobro isperite vodokotlić prije ponovnog korištenja.
5. Kondenzovano mlijeko: Ako se u vašem vodokotliću nakuplja kalcijum ili kamenac, rješenje je pasta od kondenzovanog mlijeka i sode bikarbone. Možda zvuči čudno, ali djeluje. Samo pomiješajte jedan dio kondenzovanog mlijeka s tri dijela sode bikarbone kako biste dobili gustu pastu. Nanesite ga preko mrlja i ostavite dva sata, a zatim izribajte četkom. Mlijeko će reagovati na kamenac u vašem vodokotliću, uklanjajući ga na bezbjedan način, bez uključivanja jakih hemikalija. Najbolji dio ove metode je što pastu možete koristiti i na svim drugim dijelovima vašeg kupatila i WC-a gdje su kalcijum ili rđa problem.
6. Otpušivač za WC: Ova alatka je najočiglednije rješenje za prljavi vodokotlić, ako uopšte imate stajaće vode, onda ga uronite. Možete čak koristiti i neke od svojih domaćih pasta i rastvora s otpušivačem za efikasno čišćenje. Samo zapamtite da ova alatka nije efikasna na stvarima poput mrlja od rđe.
7. Izbjeljivač i soda bikarbona: Koristite oprezno kako ne biste promijenili boju vodokotlića ili WC šolje. Pomiješajte dvije kašike izbjeljivača s jednom šoljicom sode bikarbone u posudi i zatim isperite nakon svake upotrebe kako bi stvari bile čiste bez upotrebe previše izbjeljivača
8. Sirće i sredstvo za čišćenje WC-a: Ako je vaš vodokotlić već promijenio boju, ako je na primjer žut od starosti ili ima mrlje od rđe, možete ga zamijeniti ili pokušati da ga očistite. Možete koristiti dobro sredstvo za čišćenje. Nemojte zaboraviti da temeljno isperete.
9. Limunov sok: Ovo je još jedan zgodan savjet ako vaš vodokotlić ima žute mrlje, samo prepolovite limun i njime oribajte vodokotlić kako biste uklonili svu nakupljenu prljavštinu. Limunska kiselina će vam pomoći da se riješite tih mrlja, a za sobom ostavlja svježi miris.
10. Četkica za zube: Četkica za zube izvrsna je za ribanje tvrdokornih mrlja koje su za sobom ostavile vaše domaće paste. Samo nakvasite četkicu i nanesite pastu, a zatim njome pređite sva teško dostupna mjesta. (Naj portal)
Zanimljivosti
Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama
U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.
Izneseni stavovi
– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.
Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.
Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.
U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.
Pravna sredstva
Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.
Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.
Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.
Odluka ESLJP
Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.
– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON