Pratite nas

zdravlje

Pripazite na ove znakove jer u pitanju može biti i medicinski problem: Šta znojenje otkriva o zdravlju?

Published

on

Znojenje omogućuje našem tijelu održavanje odgovarajuće temperature, odnosno hlađenje, a ujedno je i jedan od ključnih procesa za detoksikaciju organizma.

Znojenje može biti uzrokovano emocionalnim stanjem, ozbiljnim zdravstvenim stanjem ili čak menopauzom i trudnoćom.

Apokrine žlijezde neprestano otpuštaju znoj, a u fazi puberteta dolazi do porasta hormona koji znojne žlijezde čine dinamičnijim. Znojenje kroz apokrine žlijezde obično počinje oko puberteta, i zapravo ne prestaje, pa ako se tokom planinarenja uopšte ne znojite, to bi mogao da bude znak nekog zdravstvenog stanja. Ove vrste znoja pomoći će vam da ga razumijete:

 Slani znoj

Baš kao i suze, normalno je da je znoj slan. Međutim, ako je neobično slan do te mjere da vam peče oči, onda je to znak da vam možda nedostaje natrijum. Konzumiranjem energetskih napitaka povećaćete elektrolite koji upravljaju nivoom natrijuma i kalijuma. To će spriječiti super slani znoj.

 Jedva se znojite

Svačije tijelo je drugačije, neki se ljudi znoje više, a neki manje, i to je sasvim prirodno. Međutim, kao i sve ostalo, previše ili premalo nečega obično nije dobar znak. Ako se jedva znojite po vrućem ljetnjem danu ili dok vozite bicikl, to znači da vaše žlijezde znojnice ne rade dobro. Ovo je ozbiljno stanje koje se zove anhidroza i može uticati na cijelo tijelo. To dovodi do pregrijavanja, toplotne iscrpljenosti i toplotnog udara, što je sve alarmantno i opasno po život.

 Pretjerano znojenje

Ovo stanje obično prolazi nezapaženo i zanemareno. Prekomjerno znojenje naziva se hiperhidroza i može se dogoditi čak i tokom hladnog vremena bez ikakvog razloga. Takođe se može dogoditi i ženama tokom menopauze. Ponekad ovo stanje može biti opasno. Ako osjetite znojenje i gubitak težine, znojenje koje se uglavnom javlja tokom spavanja ili osjećaj pritiska u grudima tokom znojenja, onda je vrijeme da pozovete ljekara.

 Znoj neprijatnog mirisa

Znoj zapravo nema nikakav miris, potpuno je bez mirisa. Ali kada se bakterije u vašoj koži pomiješaju sa znojem, to uzrokuje neprijatn miris, a to je posljedica stresa. Postoje 2 vrste znoja koji dolazi iz različitih žlijezda: jedan je obično bez mirisa iz ekrinih žlijezda, a drugi je ne baš prijatnog mirisa iz apokrinih žlijezda. Imajte na umu da vaša ishrana, okolina i lijekovi utiču na vaš tjelesni miris.

 Trudnički znoj

Tokom trudnoće, žene imaju tendenciju da se znoje više nego inače, a to je povremeno jedan od prvih simptoma trudnoće. Tijelo mijenja svoj miris kada ste trudni, čak i prije nego što zapravo shvatite da nosite bebu. Rješenje za ovaj problem je konzumiranje dovoljnih količina vode, tuširanje svaki dan, nošenje široke odjeće i izbjegavanje začinjene hrane.

 Namirnice koje smanjuju znojenje

Uprkos redovnoj higijeni i korištenju mirisnih kapljica naše tijelo naročito tokom ljetnih vrućina postaje ljepljivo i poprima neugodne mirise, naravno uzrok tomu je pretjerano znojenje. Iako u borbi s neugodnom pojavom najčešće pomoć tražimo u kozmetičkim preparatima puno bolje od nje djeluju i promjene životnih navika. Jedna od njih je i prehrana, otkrivamo koje namirnice najbolje pomažu u smanjenju znojenja.

1. Hrana bogata vlaknima poput bobičastog voća, orašastih plodova, lisnatog zelenog povrća te cjelovitih žitarica tijekom ljeta trebala bi sačinjavati 90 posto sastava dnevnih obroka.

2. Crveno meso zamijenite ribljim, losos i srdela sadržavaju velike količine kalcija koji pomaže kod smanjenja znojenja. Jednako djelovanje na pretjerano lučenje imaju naranča i brokula.

3. Nim je poznata indijska biljka koja učinkovito pomaže kod znojenja jer je snažan antioksidans. U šoljicu vruće vode dodajte prstohvat praha nima i promiješajte. Ukoliko vam je okus gorak dodajte malo meda i limuna. Čaj konzumirajte najmanje tri puta dnevno, a najvažnije je da ga ujutro popijete na prazan želudac.

4. Maslinovo ulje koristite kao jedini dodatak salatama i varivima, ono obiluje antioksidansima i i lakše se probavlja od srodnih mu drugih biljnih ulja. Stoga izbjegavajte margarin i suncokretovo ulje kod pripreme jela, na visokim tačkama ključanja oni se pretvaraju u štetne sastojke koje tijelo izbacuje u obliku toksina kroz pore kože. /Najportal/

Sudbine

Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!

Published

on

Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.

„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.

Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.

„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.

Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.

„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“

Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.

„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.

I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.

Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.

„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.

Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.

„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.

Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.

„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061  383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

 

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending