Pratite nas

Sudbine

Život zaista piše romane: PRIČA O OCU KOJI JE DARUJUĆI BUBREG SINU FARISU SAZNAO DA IMA KARCINOM

Published

on

Da život piše romane i ponekad slaže nevjerovatne scenarije za film pokazuje i priča Farisa i Fahira Sake, sina i oca iz sela Dugandžić kod Olova. Farisova borba sa opakom bolešću bubrega trajala je pune 22 godine. Kaže kako je majka, kad je imao četiri godine, primijetila da nešto nije u redu i odvela ga kod ljekara.

„Od tada je počelo moje liječenje, moja borba za život, da bi 2008. biopsijom bubrega ustanovljena dijagnoza – Proliferativno Membranozni Glomerulonephritis. Zdravstveno stanje počelo se pogoršavati 2019, a u januaru 2021. ljekari su me uputili na hemodijalizu.

Preselio sam se u Sarajevo, gdje sam radio u Call centru jedne firme, kako bi lakše odlazio na hemodijalize na koje sam išao dvije godine i sedam mjeseci, tri puta sedmično po tri i po sata. Nikad nijednu nisam preskočio – prisjeća se Faris toka svoje bolesti.

Dok je dijaliza trajala Farisov otac Fahir (60) čvrsto je odlučio da svom sinu pomogne tako što će mu donirati bubreg, pa su u junu 2022. njih dvojica krenuli put Istanbula.

U međuvremenu, kako porodica Saka nije mogla finansirati odlazak i liječenje u Turskoj, jer je Farisov otac stolar, a majka Ševala domaćica, u BiH i inostranstvu pokrenut je apel za pomoć i ubrzo od dobrih ljudi prikupljan je novac za transplantaciju piše Faktor.

No sreća oca i sina kratko je trajala. Pretrage u bolnici u Istanbulu, kojima se donori uobičajno podvrgavaju prije transplantacije, pokazale su da Fahir ima karcinom na lijevom plućnom krilu.

Zaključak turskih ljekara bio je da se transplantacija ne može uraditi dok se ne sanira Fahirov zdravstveni problem.

„Tada prikupljena sredstva, oko 60.000 KM, potrošena su na operaciju oca, njegovo liječenje, dodatne pretrage, kemoterapiju. Imao je tri kemoterapije od jula do oktobra 2022, a poslije toga tri kontrole do juna 2023. kada su nam saopćili da je karcinom ugušen, da se nije povratio i da moj babo može donirati bubreg – govori Faris.

Ponovo je pokrenut apel za prikupljanje novca za Farisovu transplantaciju, pa je od juna do septembra ove godine prikupljeno 50.000 KM.

„Nakon što je novac prikupljen, otac i ja mogli smo ponovo u Istanbul. Opet smo uradili sve potrebne pretrage i ovog puta se pokazalo da otac može biti donor. Transplantacija je uspješno urađena 10. oktobra. To je datum mog drugog rođendana, jer sada mogu da maštam o životu, budućnosti, putovanjima, porodici koju želim imati. I otac je hvala Bogu dobro. Rane nas malo bole, ali to je normalno, proći će – govori nam Faris koji se još uvijek nalazi u Turskoj.

Kaže kako je iz bolnice otpušten 16. oktobra, a da je danas došao na drugu kontrolu.

„ Ljekari trenutno prilagođavaju terapiju mom organizmu da ne bi prevelika doza lijekova narušila ostale organe. Šta da vam kažem, presretan sam, a i moj babo… Brojim svaku preskočenu dijalizu jer bubreg radi uredno, a nalazi su se poboljšali za 90 posto.

Još je sve svježe, pa se teško krećem, otac bi mogao kući, on je bolje od mene, ali neće da me ostavi. Čekam kada će mi ljekari zakazati treću kontrolu, ako bude za mjesec, želim ići u Bosnu, poželio sam majku, a i otac ća sa mnom – kaže na kraju Faris Saka iz Olova. (Naj portal)

Sudbine

Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!

Published

on

Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.

„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.

Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.

„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.

Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.

„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“

Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.

„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.

I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.

Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.

„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.

Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.

„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.

Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.

„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061  383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

 

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending