Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Sve je to zbog melatonina: KAKO POBIJEDITI JESENJI UMOR?

Published

on

Ukoliko u jesenjem periodu godine osjećate nedostatak energije i često ste pospani, a ujutru biste se radije okrenuli na drugu stranu umjesto da ustanete iz kreveta kada se oglasi budilnik, znajte da je pitanju jesenji umor.

Stručnjak za spavanje Liza Artis kaže da je razlog takvog stanja to što naša biologija radi protiv nas.

„Tokom jeseni ranije pada mrak, što znači da melatonin (hormon sna) počinje ranije da se proizvodi i čini nas pospanim – ističe Liza te dodaje:

„Takođe, ujutro je mračnije, to održava pomenuti hormon na visokom nivou zbog čega smo pospani tokom cijelog dana. Prirodno svjetlo čini da se osjećamo budnijima i signalizira našem unutrašnjem satu da je vrijeme da se probudimo i prestane da proizvodi melatonin. Ali ukoliko vam je ujutro teško da ustanete, onda stavite alarm dalje od sebe, koristite onaj sa jačim svjetlom i odmah nakon buđenja se istuširajte hladnom vodom.

Šta još može da nam pomogne da pobijedimo jesenji umor?
Pomenuti stručnjak savjetuje da praktikujemo dobru “higijenu spavanja”, što uključuje redovno spavanje i to na udobnom krevetu. Prije odlaska na počinak vidite da li postoji još nešto što je potrebno da mijenjate kako biste poboljšali san.

Ali trebalo bi da znamo i šta negativno utiče na kvalitet spavanja. Alkohol je svakako loš izbor. Mada se zbog njega možete osjećati umorno i brzo zaspati, san vam neće biti tako dubok, što znači da se neće oporaviti ni um ni tijelo, odnosno nećete se probuditi odmorni. Male promjene u ishrani ili rutini mogu da imaju veliki uticaj na kvalitet sna, smatra Liza. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending