Pratite nas

zdravlje

Ublažite bolove u leđima: VJEŽBE ZA ZDRAVU I JAKU KIČMU

Published

on

 Kičma ima veliku ulogu u tijelu. Drži nas uspravnima i povezuje dijelove glavu, prsa, zdjelicu, ramena, ruke i noge. Prosječna dužina kičme kod žena iznosi 61 centimetar, dok je kod muškaraca nešto duža te iznosi 71 centimetar.

Važno je kičmu održavati zdravom i funkcionalnom, a u tome će pomoći razne vježbe za kičmu. Kičma prirodno ima oblik slova S, na način da su gornji dio (cervikalni) i donji dio (lumbalni) zakrivljeni prema unutra, dok su gornji dio leđa i sam kraj kičme zakrivljeni prema van. Kičma ima ovakav oblik kako bi osigurala stabilnost za vrijeme stajanja, dala potporu kod hodanja i štitila 33 – 34 kralješka od prijeloma. Između gotovo svih kralježaka se nalaze diskovi koji omogućuju fleksibilnost kičme. Osim toga, u kičmi se nalaze i spinalni živci koji prenose električne signale od mozga do mišića kostura i unutarnjih organa putem leđne moždine.

Kako bi kičma bila zdrava i kako se ne bi pojavili bolovi u leđima, potrebno je imati jake mišiće leđa te trbuha, a to se postiže redovitim vježbanjem. Važno je vježbati u kontinuitetu te izvoditi vježbe koje ciljaju te dvije skupine mišića, ali i cijelo tijelo. Kada postoje problemi s leđima i kralježnicom, potrebno je potražiti stručnu pomoć i izvoditi prilagođene vježbe.

Postoji mnogo vježbi koje su dobre za zdravu kičmu i koje olakšavaju bolove u leđima. Donosimo neke najjednostavnije vježbe za kičmu koje mogu izvoditi svi:

1. Izdržaj

Izdržaj na dlanovima ili podlakticama je odlična vježba kojom se jačaju mišići trbuha, ali i cijelog tijela. Početan položaj je na koljenima, a potom se iz tog položaja koljena podižu u zrak. Potrebno je uvući trbuh te ga izdahom ispuhati i stisnuti stražnjicu, a podlaktice, odnosno dlanove, staviti točno ispod ramena. Glavno je da je cijelo tijelo jedna ravna linija. U ovom položaju ostanite 10 sekundi te ponovite vježbu 5 puta. S vremenom probajte izdržaj zadržati što dulje. Osim običnog izdržaja, odličan je i bočni izdržaj pri čemu ste okrenuti na jednu stranu, lakat je ispod ramena, a tijelo je podignuto u istoj ravnini. Druga ruka je u zraku, a noge su jedna na drugoj.

2. Bird Dog

Stavite dlanove i koljena na prostirku i uvucite te stisnite trbuh. Noge su u širini kukova, a dlanovi u razini ramena. Stopala su podvučena. Prvo lagano jednu nogu vucite po prostirci, a istovremeno suprotnu ruku podižite ispred sebe. Potom podignite ruku i nogu tako da su u ravnini tijela i zadržite pet sekundi u istom položaju, gurajući ruku prema naprijed, a nogu prema iza što je više moguće, paralelno s podom, tako da imate osjećaj kao da se istežete. Važno je da je tijelo mirno s minimalnim pomakom. Isto ponovite i s drugom nogom i suprotnom rukom te napravite svaku stranu tijela 10 puta.

3. Most

Jedna od poznatijih vježbi za stražnjicu je upravo most. Lezite na leđa savijenih koljena, a stopala su na prostirci. Ruke su sa strane tijela. Izdahom podignite stražnjicu tako da je cijelo tijelo u jednoj liniji. Pogled usmjerite prema stropu i stisnite stražnjicu. Vratite se u početan položaj i ponovite isto. Vježbu napravite 20 puta.

4. Krava – mačka

Spustite se na koljena i dlanove, na isti način kao i kod Bird Doga. Kod izdaha bradu spustite prema prsima i povlačite zdjelicu pod sebe te stisnite stražnjicu, uvucite trbuh i istežite leđa tako da napravite luk prema stropu. Nakon toga, s udahom podižite pogled ispred sebe, ramena uvucite prema natrag, a prsni koš otvarajte prema naprijed. Ponovite pokrete 10 puta.

 5. Istezanje koljena na prsa

Lezite na leđa i savijte koljena, tako da su stopala na prostirci. Jedno koljeno rukama privucite na prsa, stisnite trbušne mišiće i držite leđa na podu. Zadržite u ovom položaju 10 sekundi te vratite u početni položaj. Isto ponovite i s drugom nogom, a vježbu ponovite 10 puta sa svakom nogom.

 Zaključak

Kičma je važna za funkcionalnost tijela te ju je važno održavati zdravom, a u tome pomažu vježbe za kralježnicu. Ove vježbe jačaju mišiće leđa i trbuha, a jednostavno ih je izvoditi. Potrebno ih je raditi redovito, dok je kod ozbiljnih problema s kičmom potrebno potražiti pomoć liječnika. (Najportal)

Sudbine

Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!

Published

on

Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.

„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.

Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.

„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.

Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.

„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“

Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.

„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.

I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.

Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.

„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.

Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.

„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.

Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.

„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061  383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

 

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending