Razglednice
Vodimo vas na najmanje ostrvo na Jadranu: OVDJE ŽIVI DESETAK DUŠA, ZAJEDNO RUČAJU, A KAFIĆ IM JE OBIČNA KLUPICA
Najmanje nastanjeno ostrvu na Jadranskom moru i hrvatskoj obali Ošljak ili Lazaret smjestilo se odmah pored Zadra, u Zadarskom kanalu. Udaljeno je tek oko 780 metara od mjesta Kali te oko 940 metara od mjesta Preko na ostrvu Ugljanu. Pripada općini Preko. Dužina obalne crte ovog nestvarno lijepog otočića iznosi 2,4 kilometra, a najviši vrh visok je tek 89 metara.
Ovdje trenutno živi jedva desetak stanovnika; najmlađem je 65, najstarijem 90 godina. To su stalni stanovnici Ošljaka. Cijeli krug oko tog najmanjeg naseljenog ostrva u Hrvatskoj možete pješice preći za 20-ak minuta
Ljeti imaju tek jedan restoran, a i on je sad, u oktobru, zatvoren. No lokalci baš sada guštaju. Ovdje nema trgovina, pošte niti kanalizacije. U “spizu” ide jedan stanovnik za cijelo mjesto u obližnje Preko.
Idilu ostrva Ošljaka održava i gospodin Boris Malec. On svako jutro, posebno ljeti, usisava svoj otok. Cijeli je radni vijek proveo u Zagrebu. No u penziji se vratio na svoj “škoj” i sada radi kao komunalni radnik na četiri sata.
Nakon uređivanja Ošljaka, gospodin Malec obično kreće u “spizu” (do trgovine) za cijelo ostrvo u obližnje Preko. Na popisu narudžbi je najčešće „štruca” kruha, ali ima i drugih potrepština.
Obično ide sam u trgovinu na susjedni Ugljan. Ponekad mu se pridruži i poneki sumještanin. Malec se s gospodinom Dragom Valčićem zna od najranije dobi. I dok tako zajedno idu, često krate put zgodama iz djetinjstva.
Nakon kupovine, kada dođe vrijeme, rućak se sprema za cijelo ostrvo.. jer ih je tek 10-ak sada tamo, a zimi još i manje.
„Nahranim, nema kome se ne da, kazao je Valter Valčić iz Osijeka.
Ostrvski kafić je obična klupica. Gospodin Denis Valčić kuha dobru kafu, ali još bolje sprema morskog psa, krokodila pa i klokana. Naime, život je proveo u Australiji kao poznati chef.
„Ugostiteljsku školu u Dubrovniku završio sam 1966. godine. Onda sam išao usavršiti engleski, godinu dana kod rođaka u Sidney. I onda se od godinu dana to stvorilo na više od 50, prisjeća se Valčić.
Plaže u Australiji, kaže, ograđene su žicom, a kupati se moraš između dvije žute zastavice. Priznaje da ga je i tada bilo strah, jer što ako morski pas probije žicu.
Draže su mu ipak plaže u Hrvatskoj i morski pas namakan u sirćetu.
„Pošto je on malo jaki, mora biti malo vinskog sirćeta samo da dade pikantnosti i da ublaži njegov miris. Krokodil je, može se reći, kao piletina, a klokan je kao svinjetina, objasnio se Denis Valčić.
I na Ošljaku je bilo, čini se, opasnih “beštija.” Boris Malec ispričao je kako ga je magarac napao kada je imao četiri godine. Dao mu je hljeba i masti, ali je magarac bio malo divlji. Srećom se tu našla, sada već pokojna Jelica, koja mu je spasila život.
U njihovim decenijama života, ako se neko zlo i dogodi, uglas će: “moglo je i svršit gore”. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON