Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Sve duguje ovoj začinskoj biljki: U ČETVRTAK JE IMALA 2 KG, A U SUBOTU 5 MANJE

Published

on

Prekomjerni unos soli, šećera i masti može doprinijeti zadržavanju vode u organizmu, čemu dodatno pogoduje nedovoljan unos vitamina B kompleksa i proteina.

Brza hrana i jela koja su veoma slana djeluju tako da tijelo počinje da zadržava vodu, a osjećamo nadimanje u predjelu stomaka i ekstremiteta. Takođe, hronične bolesti poput bolesti bubrega, pluća ili artritisa mogu izazvati zadržavanje vode.

Peršun, biljka koju koristimo kao začin, ima „magične” moći. Njegova količina u obrocima je uvijek mala, pa nije dovoljna da se pokrene izlučivanje nakupljene tečnosti iz organizma.

Peršun je odličan saveznik u borbi protiv urinarnih tegoba, bolesti bubrega i jak diuretik. Korijen i listovi peršuna mogu se koristiti kao lijek. Postoji mnogo recepata za pripremu čaja od peršuna, ali osnovni je ovaj:

U ključalu vodu (oko litra) dodajte 5 velikih kašika sjeckanog peršuna. Ostavite tečnost da odstoji dvadesetak minuta, nakon čega možete čaj procijediti ili piti zajedno sa sitjno seckanim peršunom.

„Odlučila sam se za čaj od peršuna zbog problema sa bubrezima. Za ove tegobe svi preporučuju čaj od grožđa. Osjetila sam poboljšanje od čaja od grožđa, ali tečnost je ostala u tijelu. Odlučila sam da čaj od grožđa zamijenim peršunom i tako sam dobila rezultate“, ispičala je jedna gospođa koja je svoje iskustvo sa ispijanjem ovog čaja opisala:

„Peršun je čudo. U četvrtak sam imala 72 kg, a nekoliko dana kasnije, u subotu – pet kilograma manje! Ne radi se o kilogramima sala, već o nagomilanom višku tečnosti, zbog čega sam se nadimala. Osjećam se super lagano.”

Možete ga piti bilo kog dana osim kasno uveče kako ne biste morali da trčite u toalet tokom noći (od ovog čaja ćete često mokriti). Uklanjanje tečnosti iz tijela je veoma važno. Urinom izbacujemo otrove, bakterije i druge štetne materije. Peršun je naučno dokazano odličan diuretik, a takođe je i snažan antioksidans. Preporučuje se konzumacija čaja od peršuna, ali ne smijete da pretjerujete. Potrošnja ne bi trebalo da bude veća od litra čaja dnevno.

Važan savjet: Ukoliko primijetite da nadutost traje duže vrijeme obavezno se javite ljekaru jer je moguće da se radi o ozbiljnijim zdravstvenim tegobama. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending