zdravlje
Plan zdrave ishrane po poznatom japanskom doktoru Hiromiju Šiniji: 12 pravila za dug, aktivan i zdrav život
Poznati japanski ljekar, gastroenterolog i hirurg Hiromi Šinija autor je nekoliko najprodavanijih knjiga o zdravom načinu života.
Prehrambeni program koji je izložio Hiromi Šinija u knjizi “Magični enzimi”, ili posebno o opasnosti od “zdrave” ishrane, pomogao Kevinu Klajnu, Stingu, Dastinu Homfanu, bivšem premijeru Japana Nakasone, dobitniku Nobelove nagrade Leonu Esaki i mnogim drugim pacijentima da povrate zdravlje.
Sve je povezano
Hiromi Šinija smatra da su savremeni pristup liječenju i uska specijalizacija u medicini štetni, jer ljekaru oduzimaju mogućnost da sprovede holistički pregled tijela pacijenta.
Gastroenterolog se bavi želucem i crijevima, a stomatolog zubima. U međuvremenu, sve je međusobno povezano u ljudskom tijelu. A ako se u zubu pojavi šupljina, onda će to sigurno uticati na varenje. Ali da li je specijalisti zaista stalo do ovoga? Naravno da ne! Tako se ispostavlja da i sami moramo preuzeti odgovornost za svoje zdravlje. I nijedan lijek nas ne može učiniti zdravima ako ne promijenimo svoj uobičajeni način života i ishranu.
Enzimski potencijal
Prema njegovoj teoriji magičnih enzima, ljudsko zdravlje se suši i život se završava ako se „enzimski potencijal“ iscrpi.
Enzimi ili enzimi su molekuli proteina – katalizatori koji nastaju u svim živim organizmima. Zahvaljujući njima pupoljci cvjetaju na drveću i klija sjeme. Mnogo različitih enzima se proizvodi u ljudskom tijelu. Bez njih je nemoguće svariti i asimilovati hranu, obnoviti ćelije, neutralisati toksine i očistiti tijelo toksina. Jednostavno rečeno, život je bez enzima nemoguć!
Poznato je da u našem tijelu postoji oko pet hiljada vrsta različitih enzima. Tri hiljade enzima stvara crijevna bakterija, a ostatak ulazi u tijelo hranom. Iz toga proizilazi da ako jedemo hranu punu vrijednosti enzimima bogatu, imaćemo visok „enzimski potencijal“, neprobojan imunitet i živjet ćemo dug i aktivan život.
Glavni princip njegovog nutricionističkog programa je održavanje visokog „enzimskog potencijala“. Samo u ovom slučaju ćete zaboraviti na bolesti i živjeti dug i aktivan život.
Pravila ishrane
1. Jedite hranu bogatu enzimima.
2. Pratite dijetu koja se sastoji od 50% žitarica, povrća i voća – 35-40% i samo 10-15% mesa.
3. Pokušajte da koristite samo cjelovite žitarice.
4. Jedite više svježe, neprerađene hrane.
5. Ograničite unos mliječnih proizvoda što je više moguće.
6. Dajte prednost ribi nad mesom. Meso ne povećava vitalnu energiju. Ubrzava ne samo razvoj, već i proces starenja.
7. Dnevna norma proteina (meso, riba) za osobu je oko 1 gram proteina po kilogramu tjelesne težine. Za osobu tešku šezdeset kilograma dovoljno je 60 grama životinjskih proteina dnevno.
8. Izbjegavajte margarin i prženu hranu.
9. Temeljno žvaćite hranu i pokušajte da jedete male porcije.
10. Pijte najmanje 1,5-2 litara vode dnevno. Najbolje je piti ujutru, odmah nakon buđenja, a takođe i 1 sat prije svakog obroka – ovo je najbolji način da se zadovolje potrebe tijela za vodom. Za samo trideset minuta voda će se preseliti iz želuca u crijeva i, prema tome, neće na bilo koji način poremetiti proces varenja.
500-700 mililitara ujutru na prazan stomak;
500 mililitara na sat prije doručka;
500 mililitara na sat prije ručka.
11. Izbjegavajte kafu, zeleni i crni čaj što je više moguće. Dajte prednost biljnim čajevima, čajevima od ovsene kaše i heljde, ne više od 1-2 šolje dnevno.
12. Ako je moguće, nemojte jesti ili piti kasnije od 5-6 sati prije spavanja. Ako ste jako gladni, možete pojesti malu porciju voća sat vremena prije spavanja. (Najportal)
Sudbine
Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!
Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.
„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.
Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.
„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.
Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.
„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“
Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.
„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.
I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.
Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.
„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.
Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.
„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.
Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.
„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.
Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON