Pratite nas

zdravlje

Zaboravite na gasove, osjećaj nadutosti i stalni umor: OVIH 5 NAMIRNICA SPRJEČAVAJU NADIMANJE

Published

on

Šta jedemo i pijemo od velikog je značaja za to kako ćemo se osjećati, koliko ćemo energije imati i hoće li nas pratiti osjećaj težine i punoće u stomaku zbog koje smo usporeni, razdražljivi, pospani…

Iako se nadimanje često može povezati s određenim zdravstvenim stanjima, poput sindroma nervoznih crijeva, glavnu ulogu ipak ima ishrana.

Ukoliko je naš odabir namirnica koje unosimo pogrešan, čak i osobe koje inače nemaju osjetljiv sistem organa za varenje mogu da iskuse simptome nadutosti.

Obično nam takav osjećaj pružaju slana i masna hrana, zatim gazirana pića, prženo, prezačinjeno, zatim previše progutanog vazduha ako imate običaj da pričate dok obrokujete…

Zbog toga je veoma važno obogatiti jelovnik namirnica koje djeluju blagotvorno na digestivni trakt i poslije kojih sigurno nećete osjetiti nadimanje.

Krastavac
Kako piše medicinska platforma Healthline, čak 95 posto krastavca čini voda, a konzumiranje namirnica s visokim udjelom tečnosti pomoći će da budemo hidrirani i ispunimo dnevnu potrebu za tečnošću. Uz to, ovo može spriječiti zadržavanje vode i, samim tim, nadimanje do kog dolazi usljed dehidracije.

Jogurt
Ovaj mliječni proizvod obiluje probioticima, dobrim bakterijama koje značajno utiču na zdravlje naših crijeva. Mnoga istraživanja pokazala su da probiotici poboljšavaju redovnost stolice, a to je zaključak i metaanalize više naučnih studija koju su sproveli kineski naučnici i rezultate objavili u medicinskom magazinu Clinical Nutrition 2020. godine.

Izvještaj norveških stručnjaka objavljen 2019. u listu Nutrients dodaje i da probiotici smanjuju nadimanje uzrokovano stanjima kao što je sindrom nervoznih crijeva.

Celer
I ovo povrće ima 95 odsto vode i, što je jednako važno, diuretičko djejstvo, posebno korijen celera. Ne sadrži mnogo kalorija, ali zato ima 104 miligrama kalijuma po stabljici i flavonoide, uključujući apigenin, koji djeluju protivupalno.

Kako piše Healthline, celer sadrži manitol, vrstu šećernog alkohola koji omekšava stolicu i time je čini redovnijom tako što uvlači vodu u digestivni trakt. Time se dalje uklanja višak tečnosti iz organizma, kao i suvišni natrijum.

Kinoa
Ukoliko nakon tjestenine ili hljeba osjećate nadutost ili makar nelagodu, moguće je da ste preosjetljivi na gluten. Iako samo jedna od sto osoba na svijetu ima celijakiju – poremećaj tolerancije na gluten koji dovodi do oštećenja ćelija u crijevima, a procjenjuje se da šestoro od stotinu ljudi ima neku vrstu reakcije i neprijatnosti posle konzumiranja pšenice.

Ako je to vaš slučaj, obavezno u svoj jelovnik uvedite kinou, pseudožitaricu koja se još naziva “majkom svih zrna” i koja ne sadrži gluten. Ona je bogata aminokiselinom lizinom, proteinima, vitaminima iz grupe B, vitaminom E, flavanoidima, antioksidansima, esencijalnim mineralima…

Ananas
Pored brojnih prednosti konzumiranja ove voćke – ima malo natrijuma i 180 miligrama kalijuma po porciji, ona je bogata protolitičkim enzimom bromelainom, koji razgrađuje proteine i poboljšava varenje.

Healthline piše da ananas sadrži mnogo vitamina C, mangana i vitamina B kompleksa, ali je ključni za varenje bromelain, za koji je studija objavljena 2016. u medicinskom časopisu Biomedical Reports dokazala da pomaže u borbi protiv zapaljenja, što pomaže kod oticanja i nadimanja. (Naj portal)

Sudbine

Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!

Published

on

Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.

„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.

Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.

„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.

Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.

„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“

Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.

„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.

I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.

Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.

„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.

Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.

„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.

Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.

„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061  383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

 

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending