Pratite nas

Zanimljivosti

Iznajmljuje slobodnu stranu kreveta: NEOBIČNA PODUZETNICA NUDI POVOLJNO JASTUK ZA PLAKANJE I HRKANJE

Published

on

Jedna žena je priznala da joj je dijeljenje prazne strane kreveta sa strancem pomoglo da zaradi novac. Ona na to gleda kao na “običnu poslovnu transakciju”

Ako ste slobodni, onda imate praznu stranu kreveta. Ali ne morate se zbog toga osjećati loše – jedna žena je dokazala da to zapravo može biti vrlo korisno jer zarađuje dodatni novac iznajmljujući ga.

Monique Jeremiah na taj proces gleda kao na “poslovnu transakciju”, budući da nije u romantičnoj vezi ni sa kime od partnera u krevetu. Zbog neobične gužve zarađuje gotovo 467 eura mjesečno samo za iznajmljivanje jastuka.

Ideja je da nekoliko stanara kuće dijeli krevet koji “radi u smjenama”. Kada su zajedno u krevetu, 36-godišnjakinja je rekla da je sve uvijek isključivo platonski. Rekla je da su uspostavljena stroga pravila kako bi se osiguralo da ostane tako, posebno jer je njen posljednji “partner u krevetu” bio njen bivši.
Monique je rekla:

“Ja sam poduzetnica, navikla sam razmišljati izvan okvira. Pobrinite se da je osoba dobra, otvorena, puna poštovanja i da želi samo platonsku vezu. Mislim da bi neko s dobrim poslovnim razmišljanjem i neko ko cijeni druženje bio izvrstan.”

Australka naplaćuje 157 eura sedmićno onima koji žele dijeliti njen krevet, što znači da zarađuje nešto manje od 5262 eura godišnje iznajmljivanjem. Rekla je da joj dodatni novac dobro dođe jer joj pomaže da plati hipoteku i račune.

Tokom pandemije, Monique je shvatila da može zaraditi nešto novca od dodatnog prostora u svom krevetu. Njen bivši partner radio je u dva grada i želio je prespavati u krevetu po povoljnoj cijeni. Išli bi spavati oko 22 sata i jednostavno bi stavili svoje slušalice i imali prijeko potrebno vrijeme nasamo.

Taj poduhvat je uspio, ali rekla je drugim vlasnicima kuća da budu oprezni prije nego što se odluče na tako nešto. Iako je to bio sjajan način za zaradu, u posljednje vrijeme nema toliko gužve u krevetu. To je zato što je bila jako zaposlena radeći kao model, reality TV zvijezda, a ujedno je i poduzetnica.

Bez obzira na sve, ona kaže da je spremna to ponoviti u budućnosti jer joj je pomoglo na više načina, piše Daily Star. (Naj portal)

Zanimljivosti

Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama

Published

on

U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.

Izneseni stavovi

– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.

Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.

Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.

U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.

Pravna sredstva

Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.

Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.

Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.

Odluka ESLJP

Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.

– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending