Pratite nas

zdravlje

Dr. Johanne Budwig: Kako se suprostaviti raku i pobijediti ga?

Published

on

Njemačka biohemičarka dr. Johanna Budwig, sedam puta nominirana za Nobelovu nagradu, u terapiji s hranom je vrlo stroga i dosljedna, zagovara upotrebu lanenog ulja, meda, voćnih sokova i toplih napitaka. Dijelovi teksta su preuzeti iz knjige njemačkog Amerikanca Williama L. Fischera “How to Fight Cancer&Win” (Kako se suprostaviti raku i pobijediti ga), ali ih ne treba shvatiti kao uputstvo za liječenje, već samo kao dodatnu terapiju o kojoj valja porazgovarati sa liječnikom

U terapiji s hranom dr. Budwigova je vrlo stroga i dosljedna. Za ilustraciju navodimo primjer Jane D. koju je konvencionalna medicina proglasila “neizlječivom bolesnicom”. Ona u svome želucu nije mogla zadržati nikakvu hranu. Onda se počela liječiti klistirom od lanenog ulja (120 do 250 ml). Nakon nekoliko dana počela je jesti 250 g svježe mljevenih lanenih sjemenki dnevno, pomiješanih sa sirovim medom. Bila je to prava hrana koju je bolesnica nakon dugo vremena uzela peroralno (na usta). Smjesu je iznenađujuće dobro podnijela.

Prema mišljenju dr. Budwig smjesa mljevenih lanenih sjemenki i meda koristi svakoj teško, ali i umjereno bolesnoj osobi. Jane je smjesu uzimala nekoliko dana, smirio joj se želudac i počela se osjećati bolje. Smjela je piti i nezaslađene svježe sokove od različitog voća i povrća. Dr. Budwig preporučuje prije svega kombinaciju svježeg soka od mrkve ili celera i jabuka. Sok je najbolje pripremiti kod kuće, u vlasittom sokovniku jer ćemo tako tačno znati sastav soka. Ako ga, međutim, kupujemo, neka ne sadrži konzervanse, ni aditive.

Važan dio Janeine dijete bili su topli napitci koje je morala piti tri puta dnevno. Najbolji su biljni čajevi od metvice ili šipka koje po želji zasladimo medom. Šećer je najstrože zabranjen. Vrlo sladak sok od grožđa može se piti sam ili se njime mogu zasladiti drugi sokovi. Dozvoljena je i manja doza  pravog čaja koji se može popiti samo ujutro.

 Alternativa – zobena kaša

Kad se Jane osjećala izrazito slabo, kod kuće bi joj pripremili zobenu kašu po RECEPTU dr. Budwig:

Tri velike kašike sirovih zobenih pahuljica stavimo u 120 do 150 ml hladne vode i zakuhamo. U tu kašu dodamo 3 velike kašike svježe mljevenih lanenih sjemenki i ostavimo 10 minuta da sve vrlo sporo provrije na niskoj temperaturi. Nakon toga maknemo kašu sa štednjaka i procijedimo. Po želji dodamo malo mlijeka jer to koristi probavi. Tako dobijemo smjesu s vrlo visokom hranidbenom vrijednosti. Okus možemo poboljšati dodajući svježu mrkvu, sok od narandže, grožđa (po ¼ šoljice) ili dvije kašike sitno naribane jabuke. Dodamo li sok od mrkve, kašu moramo odmah pojesti.

Klasična dijeta s lanenim uljem:

Nakon što je nekoliko dana koristila gore opisanu dijetu za čišćenje i jačanje, Jane je započela klasičnu dijetu s lanenim uljem. Zbog dugotrajne bolesti i posvemašnje isrcpljenosti njen raspored obroka je bio vrlo strog.

7,00 h – 60 do 120 ml soka od kiselog kupusa na prazan želudac. Taj sok sadrži puno mliječne kiseline koja poboljšava apsorpciju masti, ubrzava njihov metabolizam i potiče crijevnu peristaltiku. Na taj način čisti organizam, uklanja blokade i ubrzava probavu. Mliječna kiselina iz kiselog kupusa blagotvorno utječe i na osobe s osjetljivim želucem. One nakon toga dobro podnose čak i sirovo povrće.

8,00 h – 120 do 180 ml toplog biljnog (ili pravog) čaja prije doručka koji se priprema po slijedećem recptu:

U duboku posudu slažu se sastojci u slojevima, i to: 3 do 4 velike kašike svježe mljevenih lanenih sjemenki, svježe sezonsko voće narezano na kocke ili kriške i/ili svježi voćni sok bez šećera i hemijskih aditiva, te po želji sloj mljevenih oraščića (no ne i kikirikija). Mikserom se u homogenu smjesu umiješa 90 do 125 g nemasne skute, 1 čajna kašičica meda (osim u slučaju bolesnika sa šećernom bolesti), 1 do 2 velike kašike lanenog ulja i 3 velike kašike svježeg nekuhanog mlijeka. Ako je smjesa pregusta, dodamo još mlijeka i prelijemo je na vrh ostalih sastojaka u posudi. Skuti možemo dodati i banane, limunov ili narandžin sok u omjeru 2:1, brašno od rogača, kokos, vaniliju i cimet.

Između 10,00 i 11,00 h – drugi prijepodnevni obrok: 120 do 180 ml svježeg soka od mrkve, a nakon pola sata još jedan od slijedećih sokova: sok od koprive s limunom, sok od rotkve, celera ili cvekle s dodatkom soka od jabuke.

12,00 h – 1 velika kašika svježe mljevenih lanenih sjemenki pomiješanih s medom i 120 do 180 ml soka od grožđa.

12,15 h – prvi dio podnevnog obroka: salata od maslačka, potočarke, listova celera, rotkvice, kiselog zelja, svježe nabranog hrena (bez sirćeta) i zelene paprike. Tu ukusnu salatu prelijemo salatnim preljevom pripremljenim od skute, lanenog ulja, mlijeka, svježeg limuna, malo soli, gorušice, kiselih krastavčića, bijelog luka i svježih ili sušenih začina. Sve sastojke za preljev mikserom smješamo u homogenu smjesu.

12,30 h – drugi dio podnevnog obroka: svježe povrće po želji skuhati u malo vode, sa začinima, karijem i malo lanenog ulja. Možemo poboljšati okus dodajući ekstrakt kvasca ili bujon. Kao prilog ponudimo kašu od heljde pripremljenu kao rižu ili pak smeđu rižu, neoguljen kuhani krompir i svjež pire pripremljen s malo mlijeka i lanenog ulja. Ako bolesnikovo stanje to dopušta, možemo mu ponuditi i slasticu, na primjer složenac od skute, lanenog ulja i voća, kao što je gore opisano. Obogatimo ga s malo više meda i prirodnom vanilijom.

15,00 h – popodnevni obrok: 1 velika kašika svježe mljevenih lanenih sjemenki s medom i 120 do 180 ml nezaslađenog soka od grožđa ili svježeg soka od ananasa.

15,30 h – dodatne 1 do 3 kašike svježe mljevenih lanenih sjemenki s medom i 3 čaše (ukupno 180 do 540 ml) svježeg soka od crnog ribizla ili trešanja.

18,00 h – lagana večera: 1 šoljica (180 ml) supe pripremljene od kaše od heljde kuhane u supi od povrća. Okus možemo popraviti dodatkom lanenog ulja i ekstrakta kvasca.

18,30 h – prije spavanja 120 do 180 ml soka od grožđa zaslađenog jednom velikom kašikom meda.

Već nakon dvije sedmice ove dijete Jane se tako oporavila da je ustala iz kreveta i uspjela obaviti osnovne kućanske poslove. Nakon sedam mjeseci preuzela je potpunu brigu za domaćinstvo, muža i troje djece. Ljudi koji je nisu od ranije poznavali nisu mogli vjerovati da je još prije pola godine, kad je započela dijetu s lanenim uljem, bila krhka i nemoćna osoba.

Možda će se nekome činiti da je dijeta s tako razrađenim rasporedom ishrane pretjerana, no iscrpljeni bolesnici moraju jesti češće da bi ojačali svoje tijelo.

Preporuka

Teško je povjerovati da unos jedne jedine velike kašike sirovog hladnog prešanog nerafiniranog djevičanskog lanenog ulja, pomiješanog s kvalitetnim bjelančevinama sadržanim u pola šoljice nemasne skute, ima tako dramatičan utjecaj na zdravlje. No, pozitivne učinke tog jednostavnog jela potvrdila su brojna naučna istraživanja.

Naučnici po cijelom svijetu hvale Linum usitatissimum ili obični lan: to drevno i ponovo otkriveno ulje sadrži pravu riznicu esencijalnih masnih kiselina (linolnu, linolensku) koje tijelo treba za normalno funkcioniranje i uspješan metabolizam lipida (masti).

Pripazite kod kupovine lanenog ulja! Korisne sastojke sadrži samo sirovo, nerafinirano, hladno prešano, djevičansko laneno ulje. (Najportal)

 

Sudbine

Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!

Published

on

Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.

„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.

Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.

„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.

Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.

„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“

Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.

„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.

I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.

Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.

„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.

Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.

„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.

Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.

„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061  383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

 

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending