Pratite nas

Zanimljivosti

Fotkao je 450 golih žena, poznaje ih bolje nego muževi: KO JE DEJAN DIZDAR KOJI JE DOBIO DIJETE U SEDAMDESETOJ? (Video)

Published

on

Dejan Dizdar već pola vijeka se bavi akt fotografijom. Pred njegovim objektivom do sada se skinulo 450 žena i kaže da ih poznaje bolje od njihovih muževa.

Dejan Dizdar je rođen 1952. u Beogradu. Završio je Prvu beogradsku gimnaziju, a onda upisao Elektrotehnički fakultet.
Tokom jednog ispitnog roka, njegova tadašnja djevojka je došla kod njega, sklonila njegove knjige sa stola, skinula odjeću lampu okrenula ka plafonu i rekla “slikaj me ovako!”

“Ja tad nisam imao ni fotoaparat, nego sam uzeo od oca neki stari, napravio dva snimka i to je to. I onda je bilo interesantno kad je moj otac uzeo taj film sa razvijanja i naišao na te dvije fotografije… Onda nekako kroz igru sa tom djevojkom smo počeo da snimam, dok nisam poslije mjesec-dva dana napravio fotografiju koja mi se baš dopala i to je prva fotografija koja je kasnije bila i izložena 1974. I malo po malo me je to povuklo”, izjavio je Dejan u emisiji “24sedam sa Marom”.

Tu prvu akt fotografiju je napravio 1973. godine i danas slavi 50 godina bavljenja ovom vrstom umjetnosti. Njegov rad je prepoznatljiv po egzotičnim pejzažima, ponekad industrijskom okruženju, ali i “mekoći” forme.

U međuvremenu se zaposlio u struci, kao inženjer elektrotehnike i preselio se u Izrael. Za sebe kaže da je amaterski fotograf, iako je do sada imao više od 400 grupnih izložbi, kao i 30 samostalnih u svim zemljama bivše Jugoslavije, u Rusiji u Izraelu, Južnoj Africi i u Grčkoj.

Njegovi modeli nisu profesionalne manekenke, nego djevojke i žene koje možete sresti na ulici. Fotografisao je dame širom svijeta, a dešavalo se da mu bez odjeće poziraju čak i žene iz strogih religioznih zajednica.

Sa većinom svojih modela, a bilo ih je, vjerovali ili ne, oko 450 je i dan–danas u kontaktu i ne samo to, već se dešava da sada fotografiše i ćerke svojih nekadašnjih muza.

“Povjerenje i poznanstvo su najvažniji, ja nikada nisam počeo da snimam neku ženu, a da prije toga nismo bar jednom otišli negdje na kafu da se upoznamo, da ona vidi da ima posla sa normalnim čovjekom i da ja vidim da radim sa normalnom ženom, dvosmerno je, tek poslije nekog inicijalnog upoznavanja, može da se radi, a i onda obično ne radim aktove u početku, nego više se družimo, upoznajemo i pričamo, tu i tamo uzmem aparat snimim nekoliko fotografija”, ispričao je voditeljki Mariji Atanasković.

Kaže da su sedamdesete u SFRJ bile sjajno vrijeme za akt fotografe, nije bilo cenzure i puritanizma, postojala je sloboda izlaganja, a danas smo kao društvo postali konzervativniji.

“Na društvenim mrežama je to postalo jezivo, možeš da prikažeš ubistvo, terorizam, svaku vrstu nasilja, ali ne dao ti bog da objaviš ženske grudi ( zbog bradavica, prim.aut) tako da se društvo dosta radikalizovalo i promijenilo se. Naravno, po galerijama nema problema, još uvijek je otvoreno, ali da bismo doprli do većeg broja ljudi koji vide tu fotografiju, nije uopšte lako”, objasnio je Dizdar, koji je i sam nekoliko puta bio “banovan” sa društvenih mreža zbog svojih umjetničkih uradaka.

Kaže da su žene “Creatura Avgusta Dei” (“najljepša božija stvorenja”), kako i glasi naziv jedne njegove monografije. Da li je to što već 50 godina gleda te božanstvene prizore tajna njegove nevjerovatne energije i kreativnosti?
24sedam/Ivan Mitić

Naime, Dejan je sa 70 godina postao po peti put otac sa trećom suprugom i ne planira da se tu zaustavi.

“Ne znam, ne gledam u ličnu kartu, ne osjećam se da imam 70 godina, tim prije što se družim sa mlađim ljudima.Imam ženu koja je puno mlađa od mene, 36 godina je razlika između nas dvoje, sve to me drži mladim”, kaže Dejan koji priželjkuje još jednu “rodu”. (Naj portal)

Zanimljivosti

Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama

Published

on

U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.

Izneseni stavovi

– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.

Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.

Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.

U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.

Pravna sredstva

Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.

Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.

Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.

Odluka ESLJP

Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.

– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending