Pratite nas

Zanimljivosti

Pogledajte najveću pčelu na svijetu: ZOVU JE „LETEĆI BULDOG“, ČETIRI PUTA JE VEĆA OD OBIČNE (Video)

Published

on

Davne 1859. godine je poznati prirodoslovac Alfred Russel Wallace, istražujući daleko ostrvo Bacan u Indoneziji, došao do zapanjujućeg otkrića; Megachile plutona, odnosno najveće pčele na svijetu, piše 24sata.

Wallace je otkrio pčelu koja je otprilike četiri puta veća od normalne, opisao je kao “velikog crnog kukca nalik osi, s golemom čeljusti poput jelenka”. U više od sto godina to je bio jedini zapisani susret s divovskom pčelom. Neki su strahovali da je krčenje šuma dovelo do izumiranja te vrtste.

Godine 1981. biolog Adam Messer otkrio je nekoliko gnijezda Megachile na Bacanu i susjednim ostrvima toliko rijedak da su lokalni stanovnici rekli da nikada prije nisu vidjeli gnijezda. Opet, to je decenijama bio jedini susret s vrstom

Nakon decenija sumnje da je izumrla, divovsku pčelu, koja je danas poznata kao ‘Wallaceova divovska pčela’, pronašli su 2019. godine na slabo istraženom indonezijskom ostrvu.

Nakon višednevne potrage, stručnjaci za divlje životinje pronašli su jednu živu ženku, koju su fotografirali i snimili.

U januaru 2019. godine tim je krenuo Wallaceovim stopama na putovanje kroz Indoneziju u pokušaju da pronađu i fotografišu pčelu.

„Bilo je veliko zadovoljstvo vidjeti ovog ‘letećeg buldoga’ za kojeg više nismo bili sigurni da postoji, imati pravi dokaz upravo tamo ispred nas u divljini – rekao je prirodoslovni fotograf Clay Bolt, koji je snimio prve fotografije i video ove vrste.

Zapravo vidjeti koliko je ova vrsta lijepa i velika u stvarnom životu, čuti zvuk njenih divovskih krila kako lupa dok leti pokraj moje glave, bilo je jednostavno nevjerovatno.

S procijenjenim rasponom krila od šest centimetara, Wallaceova divovska pčela najveća je pčela na svijetu.

Ženka pravi svoje gnijezdo u nasipima termita, koristeći svoju veliku čeljust za prikupljanje ljepljive smole drveća kako bi obložila gnijezdo i zaštitila ga od invazije termita.

Vrsta zavisi od nizinske šume zbog smole i gnijezda termita koji žive na drveću, piše BBC.

Otkriće, na indonezijskim ostrvima poznatim kao Sjeverni Molučki otoci, budi nadu da se u šumama regije još uvijek nalazi jedna od najrjeđih i najtraženijih vrsta insekata na svijetu.

Član putovanja i stručnjak za pčele Eli Wyman, entomolog sa Sveučilišta Princeton, rekao je da se nada da će ponovno otkriće potaknuti istraživanje usmjereno prema dubljem razumijevanju životne istorije pčela i informisati o svim budućim naporima da se ona zaštiti od izumiranja.

Wallaceova divovska pčela trenutno je na popisu ugrožena izumiranjem, prema Međunarodnoj uniji za očuvanje prirode. Međutim, međunarodna trgovina ovom vrstom trenutno nije ograničena Konvencijom o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama.

Grupa za zaštitu okoliša, Global Wildlife Conservation (GWC), koja je pokrenula svjetski lov na ‘izgubljene vrste’, podržala je putovanje u potrazi za pčelom. Pogledajte video o „pčeli buldogu“. (Naj portal)

http://

Zanimljivosti

VIDEO Slučajni susret otkrio zanimljive detalje: Koji Sarajlija je najmlađi taksista u Evropi

Published

on

Edin s našim novinarom Batom Šišićem

Mjesec je novembar, a u Sarajevu pao prvi snijeg. I, kako obično biva sa vremenskim nepogodama veći dio građana koristi usluge taksista grada Sarajeva. A takom mog kratkog boravka u Sarajevu bio sam i ja njihov potrošač.

Osmijeh od uha do uha

Iskreno, obično se ne vozim Sarajevo taxijem iz nekih mojih prijašnjih loših iskustava sa tom firmom. Ali, ovaj put mi se mnogo žurilo i nisam birao, a prvi taksi koji sam zaustavio bio je upravo Sarajevo taxi. I, tako sjedam u auto, a odmah po ulasku dočeka me osmijeh vozača, kako se kaže u narodu, od uha do uha. Dečko jako mlad, veseo, komunikativan.

Pruža ruku da se upoznamo i reče da se zove Edin Čaušević. Vidio sam da je po godinama veoma, veoma mlad, pa moja novinarska znatiželja nije mi dala mira, pa ga upitah za godine. I, tako započe naša veoma zanimljiva komunikacija.

– Ja sam najmlađi taksista u Sarajevu, ako ne i u BiH ili bolje rečeno u Evropi. Imam samo 19 godina i naslijedio sam zanimanje moga oca, koji je bio dugogodišnji taksista u Sarajevu. Ustvari ovo je porodišni posao i naša porodična tradicija. Ima još mladih taksista, ali ja sam opet najmlađi od njih, jer ta neka starija generacija i generacija mog oca polagano odlaze u penziju, pa mi djeca preuzimamo. Nastavljamo zanimanje i posao kojim su se oni bavili. Moram da kažem da se mi mladi taksisti svi držimo zajedno, pazimo jedni na druge – rekao nam mladi Edin.

Njihovo dijete

Kako su te prihvatili stariji taksisti?

– Veoma, veoma lijepo. Mog tatu su svi poznavali i poštovali, ustvari prihvatili su me kao da sam njihovo dijete, što realno i jesam. Veoma često me kontaktiraju, nude pomoć pitaju me da li znam sve ulice, kako se općenito snalazim u poslu. Ali, mi ove mlađe generacije više sa tim nemamo problema, svi imamo ove pametne telefone, aplikacije. Jednostavno posao taksiste je veoma, veoma zanimljiv.

 

Po ulasku odmah sam primijetio da si veoma komunikativan, nasmijan.

– Iskreno taksisti su ogledalo svakog grada, ambasadori svakog grada. Jer svaki stranac koji dođe u grad većinom sjedne u taksi i, prvi njihov susret sa nekim recimo iz Sarajeva je upravo vozač taksija. Jednostavno taksista stvara prvi utisak o jednom gradu. Ja govorim više stranih jezika tako da mi je to jedna olakšavajuća okolnost po pitanju ovog posla i komunikacije sa ljudima.

Edin Čaušević osim što vozi taksi, uporedo sa poslom je i student.

– Da, tako je. Studiram informatiku, softverski inžinjering je bio moj izbor. To je ono što ima smisla uz ovaj posao koji radim. Jer u ovom poslu sam slobodan, nemam ograničeno vrijeme, tako da mogu da studiram.

Student Informatike

Kada završiš studij da li ćeš se nastaviti baviti taksijem?

– Jedno sigurno znam, da porodični posao neću ostaviti, ali vidjet ću šta će mi još život donijeti i gdje će da me odvede. Sa informatikom se može raditi iz svakog dijela našeg lijepog Sarajeva, tako da nismo ograničeni sa mjestom gdje se u tom trenutku nalazimo. A, meni je to veoma bitno da imam tu neku slobodu, koja meni mnogo znači.

Na pitanje da li je teško biti taksista u Sarajevu, Edin je odgovorio:

– Za mene zaista nije, jer mi svi mladi, pa tako i ja puni smo energije, elana. Meni se lično sviđa što upoznajem nove ljude, jedino je saobraćaj u Sarajevu malo specifičan. Ali, za mene je Sarajevo super u poređenju sa drugim gradovima u Evropi i regionu.

Da li se plašiš noćne vožnje, da li je bilo neprijatnih situacija?

– Da budem iskren, kako ja tako i moje kolege, mislim na ovu mlađu generaciju, mi baš biramo. Izbjegavam ili izbjegavamo da vozimo ljude koji su pijani ili pod dejstvom nekih od zabranjenih supstanci. Za sada zaista nisam imao nikakvih neugodnih situacija. Nekad ljudi to pogrešno shvate, ali zbog moje ili naše sigurnosti mi zaista biramo u trenutku koga ćemo da primimio u auto.

Siguran sam da je mnoge od vas koji ste ovo čitali, dirnula ova iskrena priča veselog i mladog sarajevskog taksiste Edina Čauševiča, čiji broj vozila je je 309 Sarajevo taksi.

Svaki nepoznati putnik, stranac koji uđe u njegov automobil shvatit će odmah koliko je Sarajevo, koliko je Bosna i Hercegovina gostoljubljiva zemlja i zemlja sa dosta mladih i veoma pametnih i talentiranih ljudi.

Bato Šišić (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending