Pratite nas

zdravlje

Drevne recepture Azijata: SOJA ČUVA ZDRAVLJE PROSTATE, SRCA I MOZGA

Published

on

Sojini proteini po iskoristivosti potpuno su jednaki proteinima životinjskog porijekla. Jedan kilogram ove čudesne biljke sadrži proteina koliko i 8 kg mesa, ili 7 l mlijeka ili 50 jaja… Osim toga, pravi je rudnik minerala, vitamina i vlakana

Soja (lat. Glycine max) je jednogodišnja biljka iz reda Fabales, porodica Fabaceae, koja naraste između 67 cm i 2 metra, ovisno o sorti i uvjetima uspijevanja. Ima uspravnu i razgranatu stabljiku s dosta velikim trodijelnim listovima i bijelim do ljubičastim cvjetovima. Plod soje je mahuna, koja sadrži jednu do pet sjemenki žute, zelene, smeđe ili crne boje, a mogu biti i šarene, crvene ili plave. Za uzgoj soje pogodni su krajevi s toplim i vlažnim ljetima, umjereno toplom i umjereno vlažnom klimom, bez naglih promjena temperature.

Ubraja se u najstarije kultivirane biljke u svijetu, a u istočnoj Aziji uzgajala se još prije 4000 godina. U Evropu je donesena tek u 18. stoljeću. Soja je najpopularnija i jedna od najviše istraživanih mahunarki u svijetu, a njena izvanredna svojstva tek su nedavno otkrivena na Zapadu.

Naučne studije

Jedina je biljna namirnica koja sadrži sve esencijalne aminokiseline, bez kojih organizam ne može funkcionirati. Sojini proteini po iskoristivosti potpuno su jednaki proteinima životinjskog porijekla. Jedan kilogram ove čudesne biljke sadrži proteina koliko i 8 kg mesa, ili 7 l mlijeka ili 50 jaja… Osim toga, pravi je rudnik minerala, vitamina i vlakana!

Zbog povoljnog djelovanje soja se preporučuje za pravilan razvoj djece, za ishranu sportista i rekreativaca, za ishranu trudnica, za sve one koji imaju pojačane tjelesne napore, ili se oporavljaju od posljedica bolesti. Najnovija istraživanja ne prave razliku između biljnih i životinjskih proteina u pogledu iskoristljivosti u organizmu. Uz to soja je jeftinija, nema holesterola i nijednu od teže svarljivih i štetnih masnih kiselina (zasićenih) koje se nalaze u svim životinjskim namirnicama.

Čak 40 naučnih studija potvrdilo je da soja poboljšava i funkcionisanje prostate. Ispostavilo se, također, da sojin protein inhibira one enzime koji stimulišu uvećavanje ćelija prostate. Rak ove žlijezde se rijetko javlja kod azijskih muškaraca i to se uglavnom pripisuje velikom konzumiranju soje.

Preventivno djelovanje

Statistički podaci iz Azije ukazuju i na to da soja može da posluži ženama da poslije menopauze spriječe smanjivanje gustine koštanog tkiva, odnosno umanje svoje šanse da dobiju osteoporozu. Soja nije preporučljiva samo bolesnim osobama, nego i zdravima. Upotreba proizvoda od soje u ishrani zdravih ljudi ima dijetetsko i veoma bogato preventivno djelovanje. Soja smanjuje rizik od srčanih bolesti: u zemljama u kojima se soja redovno koristi u ishrani, niži je nivo oboljevanja od kardiovaskularnih bolesti. Istraživači smatraju da soja pomaže u prevenciji srčanih bolesti tako što smanjuje ukupnu količinu holesterola, prevenirajući pojavu zakrečenja krvnih sudova.

Soja je i hipoalergenska, pa se može davati alergičnim osobama, čak i dojenčadi alergičnim na mlijeko. Rezultati preliminarnih istraživanja ukazuju na još jednu potencijalno dobru ulogu soje – sprječavanje gubitka pamćenja u starijem dobu. Na Zapadu je zavladala prava pomama za proizvodima od soje…

RECEPTI

Mlijeko od sojinog brašna

 Potrebno: šolja sojinog brašna i 4 – 5 šolja vode.

U sojino brašno postepeno dolijevati vodu, uz stalno miješanje da se ne bi stvorile grudvice. Ostaviti da stoji dva sata, a poslije toga kuhati 40 minuta. Ako je mlijeko suviše gusto, dolije se još malo vode, prokuha i ostavi da se ohladi. Hladno se procijedi kroz cjediljku. Mlijeko se po želji može malo posoliti ili zasladiti medom.

Napitak sa sojom

Sojino mlijeko se vrlo lako zapjeni, a pritom stvara obilnu pjenu. Ako vam odgovaraju pjenušavi, voćni napitci, ovo će vam mlijeko doći kao naručeno: samo mu, po želji, dodajte nasjeckanoga voća i uživajte!

Priprema: Oguljene i narezane kruške i banane stavite u električnu mješalicu i usitnite. Dodajte sojino mlijeko, prethodno dobro ohlađeno, i miješajte tako dugo dok ne dobijete pjenušavi napitak. Poslužite u visokim čašama.

Capuccino

Potrebno: Kafa, pjena od sojinog mlijeka i malo vode.

Priprema: U šoljicu stavite kafu, zalijte je vrelom vodom, pa promiješajte. Na kraju dodajte umućeno sojino mlijeko

Soja keksići

Sastojci: 1/2 šoljice bio-margarina,  ½ šoljice kukuruznog brašna,  1 šoljica sojinog brašna, 1 šoljica smeđeg šećera od trske,  ½ kašičice cimeta, 2-3 šoljice sojinog mlijeka

Priprema: Promiješati suhe sastojke. Dodati bio-margarina i utrljati ga u brašno da se dobije grubo tijesto (kao mrvice). Dodati mlijeko i umijesiti glatko tijesto, razvaljati i izrezati željenim modelima za kekse. Peći 20-ak minuta. Može se dodati i malo kokosovog brašna u suhe sastojke. (Najportal)

Sudbine

Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!

Published

on

Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.

„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.

Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.

„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.

Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.

„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“

Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.

„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.

I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.

Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.

„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.

Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.

„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.

Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.

„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061  383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

 

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending