Pratite nas

Sudbine

Dalidina životna priča: SVI LJUBAVNICI SU SE UBILI NA NJENE OČI

Published

on

Dalida (Jolanda Điljoti) je odrasla u Egiptu u imućnoj imigrantskoj porodici. Njen život se drastično mijenja kada pobjeđuje na izboru za Mis Egipta. Tada je imala 19 godina i novostečenu slavu je iskoristila za pokretanje pjevačke karijere. Postigla je ogroman uspjeh s pjesmom “Bambino”.

U toku svoje tridesetogodinje karijere, Dalida je postala ogromna internacionalna zvijezda. Njen glamurozni život i tragična smrt 1987. godine, od Dalide su stvorili kultnu figuru za novije generacije koje nisu bile u mogućnosti da prate ovu divu pedesetih godina kada je bila na vrhuncu slave.

Rođena kao Jolanda Điljoti, Dalida je odrastala u sretnoj porodici. Kao desetomjesečna beba dobija jaku infekciju očiju koja joj uništava vid. Do svoje 8 godine već je imala dvije operacije i nosila je naočare. Zbog toga je imala ozbiljne komplekse, pa je sa 13 godina odlučila da bi radije da svijet vidi kao mrlju nego da joj naočare kvare izgled i prestaje da ih nosi.

Kako je odrastala Jolanda se pretvarala u divnog labuda. Nije željela da joj život prođe u sekretarskim poslovima (roditelji su joj planirali tu karijeru), te počinje da radi kao model u modnoj kući Dona.

Uskoro se prijavljuje na izbor za Mis Egipta i pobjeđuje što joj otvara vrata svih filmskih studija u Egiptu. Međutim, Dalidu primjećuje francuski reditelj Mark de Gastine i mlada diva putuje za Pariz u potrazi za slavom.

Međutim, njen život u prijestonici Francuske bio je daleko od glamuroznog. Zbog manjka novca, Dalida je bila usamljena i izolovana. Zbog toga odlučuje da uzme časove pjevanja. Uskoro počinje da pjeva po klubovima, a nedugo potom njen talenat postaje znatno primjećen.

Prvi singl “Madona”, Dalida je snimila 1955. godine. Pjesma je prošla više nego dobro, međutim njen drugi singl “Bambino” postao je planetarno popularan stvorivši od Dalide divu za sva vremena.

U to vrijeme Dalida ulijeće u strasnu vezu sa svojim menadžerom Lucienom Morisom koji je u to vrijeme bio oženjen.

Tokom narednih godina Dalida ima nekoliko veoma uspješnih turneja, osvaja nagrade, niže uspjehe. Njena slava prelazi granice Francuske…
Nakon velikog uspjeha Dalida odlazi u Egipat i tamo biva dočekana kao kraljica. Ondašnja štampa joj dodjeljuje laskavu titulu “Glasa vijeka”. Poslije velikog uspjeha u domovini, diva se vraća u Fancusku gdje nastavlja svoju aferu sa menadžerom. Dalida već gubi strpljenje, jer Lucien nikako da se razvede od svoje žene. Međutim, do braka će ipak doći aprila 1961. godine.

Cijela njena porodica je doputovala iz Egipta kako bi prisustvovala vjenčanju. Nakon samo par mjeseci od vjenčanja, Dalida odlazi u Kan kako bi nastupala i tamo upoznaje Žana Sobjeskog, u kojeg se ludo zaljubljuje. Ta zaljubljenost dovodi u krizu Dalidin brak. Iako je mnogo dugovala Morisu za svoj uspjeh, Dalida ipak odlučuje da karijeru i život nastavi bez njega.

Dok ljubav cvjeta sa Žanom, pjevačica ne zaboravlja na svoju karijeru koja nevjerovatnom brzinom doseže sve veće visine.

U tom periodu Dalida kupuje veleljepnu vilu Sakre ker koja ima predivan pogled na Pariz. Bajkovita vila postaće njeno utočište do kraja života.
Samo par dana pred useljenje u novu vilu, Dalida raskida vezu sa Žanom iako nije bilo nikakvih prepreka njihovoj ljubavi. Pjevačica je ranije dobila razvod braka od Morisa (koji kasnije izvršava samoubistvo).

Pjevačica se odlučuje na radikalnu promjenu imidža. Od rasne crnke postaje bombastična plavuša. Novu frizuru prati i novi muzički pravac.

Iako joj karijera napreduje sve više, lični život posustaje. Pjevačica očajnički želi brak, ali pouzdanog muškarca nema nigdje na vidiku. Zbog toga se još više predaje poslu. Njen rođeni brat postaje joj menadžer, a njen posao prerasta u porodični biznis.

Uskoro u njen život ulazi Luigo Tenco, mladi muzičar sa kojim Dalida počinje ljubavno putovanje. Par se priprema za muzičko takmičenje u San Remu. Takmičenje je prošlo neslavno za oboje što mladog pjevača uništava. Luigo se opija, svađa sa žirijom takmičenja, odlazi u hotelsku sobu i izvršava samoubistvo.

Dalila je potpuno uništena zbog Luigove smrti pa i sama pokušava samoubistvo nekoliko meseci kasnije.

Nakon ovog tragičnog događaja Dalida se ponovo vraća na scenu u novom stilu – duga bijela haljina podsjeća na Djevicu Mariju. Pjevačica se posvećuje čitanju, strastveno gutajući Frojdove knjige. Meditacija i joga postaju njena preokupacija, a u karijeri nastavlja da napreduje.

Nastaje period duhovnog traganja. Dalida sve češće putuje u Indiju, konsultuje se sa guruom. Karijeru ne zapostavlja ni jednog minuta. Nonovastala opsesija čitanjem i istraživanjem svoje psihe, rezultuje autorskim tekstovima pjesama. Dalidine pjesme dobijaju nevjerovatno duboke misli.

Tadašnji menadžer sa rezervom prihvata promjene u njenoj muzici te propušta zakazivanje koncerata. Međutim, njene nove pjesme postižu još veći uspjeh.

Već 1972. godine Dalida postiže svoj duhovni mir. Karijera napreduje. Uskoro snima legendarnu pjesmu “Parole Parole” sa Alenom Delonom i postaje planetarno popularna.

Njeni hitovi su se pjevali od Japana do Njemačke. Nekoliko pjesama je snimila na turskom jeziku, a u Egiptu je dostigla status boginje. (Naj portal)

Sudbine

Travar Mirsad Krnjić priprema biljni inzulin za dijabetičare: Kako je Siniša Pazdrijan iz Čazme nakon 15 godina normalizirao šećer

Published

on

Danas je u svijetu ključno pitanje – kako se liječi dijabetes i da li ima lijeka za ovu bolest? To je „bolest s kojom se živi”, ali bez obzira na sve oboljeli traže spas na sve moguće načine.

Takav je slučaj i sa 40-godišnjim Sinišom Pazdrijanom iz mjesta Čazma, koje se nalazi na nekih 40 kilometara udaljenosti od Zagreba, prema Bjelovaru. On se bavi poljoprivredom, ima svoj obrt, a obrađuje preko 300 hektara zemlje. Kaže, da u sezoni jedva odspava pet sati dnevno.

Od 2008. godine mu je dijagnosticiran dijabetes, tip 1, a zvanično od 27. oktobra ove godine on nije „šećeraš“. To mu je potvrdila i njegova doktorica na kontrolnom pregledu:

„Vi više niste za terapiju. Ubuduće pazite šta jeddete i pijte to što pijete, ako vam već pomaže – kazala je doktorica.

Inače, Siniša joj je sve ispričao da koristi biljnu terapiju čuvenog bosanskog travara Mirsada Krnjića za šećernu bolest, te je uz pomoć Konjičkog sirupa i čajeva u roku od nepuna tri mjeseca šećer uspio dovesti u optimalne vrijednosti. Doktorica nije negirala, niti osporavala njegove tvrdnje, ali je na osnovu medicinskih najsvježijih nalaza priznala da Siniši nisu potrebne niti tablete, niti inzulin, a primao je po 18 jedinica pametnog inzulina naveče.

„Moj šećer se uistinu stabilizirao i kreće se oko šest jedinica. Sve je to zasluga terapije Mirsada Krnjića iz Konjica – kaže Siniša.
On misli da je stres glavni okidač da jako mlad dobije dijabetes. Bilo je to 2008. godine. Bilo mu je sumnjivo što ima učestalo mokrenje, osjeća žeđ, stalnu glad, mršao je, osjećao stalno umor.

Odmah su mu propisali farmakološku terapiju, koju je uredno koristio.

“Kod šećeraša sve se svodi na vođenje računa o tome šta jedete, koliko jedete i koliko se recipročno tome krećete i sagorijevate kalorije. I naravno, redovno uzimanje lijekova. Vrijednosti šećera nisu bile u optimalnim granicama, ali su bile znatno niže od onih kada sam obolio. – priča Siniša.

Siniša Pazdrijan

Objašnjava kako su mu u nekoliko navrata mijenjali terapiju, jer neke tablete su nakon određenog vremena prestajale da daju rezultate.

„Uvijek su bile visoke vrijednosti šećera, ali uz tablete, ogranićenja u ishrani i pa i fizičke aktivnosti i sport, održavao se podnošljivim život onoliko koliko se moglo. Nije se živjelo punim plućima, ali nije bilo ni velikih potresa. Od prošle godine su mi uključili i 18 jedinica pametnog inzulina naveče – otkriva naš sagovornik.

Nosio se sa dijabetesom skoro 15 godina, ali nikada nije prestajao tražiti spasonosnu formulu za pobjedu te podmukle bolesti. Priznaje da je za njega bio blagi šok kada je morao preći na inzulin ali je, kako kaže, navikao se i na bockanje iz večeri u veče.

„Nada zadnja umire, pa sam se time vodio sve ove godine. Non stop sam istraživao informacije o dijabetesu, liječenje, iskustva, naučna saznanja…. I tako sam jedne prilike naišao ne neke priče ljudi koji su pobijedili šećernu bolest uz pomoć Krnjićeve terapije. Priznam, bio sam jako oprezan, pratio sam na forumima i recenzije, a onda stupio u kontakt sa ljudima koji su iznosili svoja svjedočenja.

Tada sam shvatio da to nije neka ubleha, već daleko ozbiljnija stvar, pa sam stupio u kontakt sa travarom Mirsadom Krnjićem iz Konjica. Djelovao mi je vrlo ozbiljno, shvatio sam da ima i znanje…. Bio sam u Zadru na odmoru krajem osmog mjeseca ove godine, pa sam odatle zapucao pravo za Konjic, uzeo dvije terapije i pravo u Čazmu – kazuje Siniša, te nastavlja:

„Kod ove Krnjićeve terapije je najvažnije biti disciplinovan, a ja sam 50 dana bio maksimalno disciplinovan. Nakon toga polako popušta ta disciplina, jer se vrijednosti šećera normaliziraju i ostaju u granicama normale“.

U nastavku nam je objasnio kako je tekla njegova borba za normalizaciju šećera. Prvih dana septembra ove godine je uredno pio propisano farmakološku terapijju, a uporedo sa njom uzimao je Krnjićev sirup i čajeve.

„Nakon svega pet dana uzimanja Krnjićeve terapije meni šećer oko 6. Onda sam počeo smanjivati tablete, prvo one jutarnje, a 21. dan nakon toga sam prestao uzimati i večernju tabletu, jer se šećer stalno kretao oko šest jedinica.

Istovremeno sam smanjivao i doze inzulina; išao sam na 16, pa 14, smanjivao sam sve po dvije jedinice, da bi nakon 35 dana isključio i inzulin. Šećer je i dalje bio između 5 i 6 jedinica. A moje i psihičko i fizičko stanje se drastično popravilo.

Čudan je to osjećaj, gledaš one nalaze svakog jutra, pa ne možeš svojim očima da vjeruješ. Znate kako je kad godinama aparat ti pokazuje 9, 10 ili 11 jedinica, a onda odjednom iz dana u dan vrijednost šećera ne prelazi 6 jedinica. Osjećaš se kao šamipon, ali ne vjeruješ dok ti to i doktori ne kažu.

E, kada mi je doktorica rekla da je za nju više nisam šećeraš i kada mi je isključila farmakološku terapiju ja sam ponovo dobio krila.

I znate kako sam to proslavio?

Te večeri sam popio četiri piva, najeo se bijelog kruha i nekoliko kobasica sa roštilja. Ujutro sam, priznam strepio, kada sam provjeravao šećer. Ali on je bio 6. E, tada sam shvatio da je Krnjićeva terapija meni bila spasonosna – kazuje Siniša.

Otkriva nam kako je svoja iskustva prenio i prvom komšiji, koji je 30 godina šećeraš, vrijednosti šećera su mu preko 20. Dao mu je dio svoje terapije da proba, i u roku od sedam dana i kod komšije se šećer prepolovio, ide prema šestici.

„Za mene je travar Mirsad Krnjić nešto najsvetije na zemaljskoj kugli. Meni je njegova terapija pomogla i sa zadovoljstvom sam prenio svoja iskustva. Možda će pomoći još nekome – kazuje na kraju Siniša Pazdrijan iz Čazme.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending