Biljka pasiflora našla je primjenu u liječenju nervoze, nemira, nesanice, ali i težim poremećajima, kao što su anksioznost i ovisnosti svih vrsta. Francuski liječnici su davno, još nakon I i II svjetskog rata, koristili pasifloru kao pomoć u liječenju postraumatskog stresnog sindroma (PTSP)…
Pasiflora, poznata još pod imenom i “Gospodinova kruna” i “Isusovo cvijeće”, je zeljasta puzavica, gole, tanke, slabo izbrazdane stabljike, duge i do devet metara, s izmjenično poredanim listovima. Plod je veličine krupne šljive, narančast i mesnat. Kiselkast je, ali ima ugodan okus i aromatičan miris.
Domovina pasiflore je Brazil i Peru. Izgled njezinih cvjetova podsjećao je evropske misionare na Kristove patnje na križu, što je biljci i dalo ime (od “Pasija”). Danas postoje brojna tumačenja broja pojedinih tipova latica, no svi se čude njegovom obliku i građi.
U svijetu ima 300 do 400 vrsta pasiflore. Primjerice, od vrste Passiflora edulis listovi se katkad koriste za patvorenje droge, a vrsta Passiflora caerula sadrži cijanid i lako se može zamijeniti s ljekovitom pasiflorom Passiflora incarnata.
Za čajeve i izradu tinktura beru se mladi izdanci u doba cvjetanja, a cvjeta od maja do oktobra, zavisno od geografskog položaja.
Biljka pasiflora sadrži flavonoide, kumarine, malo eteričnog ulja, itd. Našla je primjenu u najčešćim boljkama modernoga užurbanog života: nervozi, nemiru, nesanici, ali i težim poremećajima kao što su anksioznost i ovisnosti svih vrsta (uključujući i ovisnosti o lijekovima koji djeluju na nervni sistem, cigaretama, te nekim vrstama lakših droga).
Naročito dobro djeluje kod nesanice i buđenja usred noći. U Americi se koristi i za liječenje Parkinsonove bolesti, histerije, epilepsije, konvulzija, visokog krvnog pritiska, grčeva, tetanusa, neuralgije, dismenoreje, menstrualnih grčeva, hemoroida, te bolesti kože.
Poseban izazov u primjeni pasiflore čini paralelna upotreba lijekova. Iako pasiflora pokazuje znatno manju interakciju s lijekovima, za razliku od poznate gospine trave, ipak je potrebno prije upotrebe konsultovati stručnu osobu koja poznaje farmakologiju, kako pasiflore, tako i lijekova koji djeluju na živčani sistem.
RECEPTI
Čaj
Priprema se tako da se 2-3 grama suhog lista preliju s 200 ml kipuće vode. Ostavi se da odstoji 10 minuta, a potom se procijedi. Ta količina priprema se tri puta na dan i pije između obroka. Budući da je riječ o sigurnom ljekovitom obliku primjene pasiflore, u slučaju nesanice može se uzeti dvostruka doza čaja.
Tinktura
Tinktura pasiflore se pravi od jednog dijela suhe biljke i osam dijelova 45 do 60-postotnog etanola. Pije se u dozi od 1 – 4 ml, u pola čaše mlake vode, tri puta na dan.
NAPOMENA! Pasiflora je dopuštena i za pedijatrijsku upotrebu, a doza se računa na osnovu indeksa tjelesne mase. Savjetujte se sa stručnom osobom o upotrebi pasiflore kod djece.
Kontraindikacije i nuspojave
Pasiflora je sigurna, netoksična biljka. Ne postoje ograničenja i upozorenja za njezinu upotrebu. Upotrebom kod psihičkih tegoba ne razvija se ni tolerancija niti ovisnost, štaviše – može pomoći kod odvikavanja od drugih lakših oblika ovisnosti. Treba biti oprezan kod uzimanja pasiflore prije vožnje, jer katkad može izazvati blaži osjećaj pospanosti, no sama biljka nema oznaku da se obvezno izbjegava prije vožnje ili upravljanja mašinama. Rijetko se može javiti smanjen broj otkucaja srca, preosjetljivost ili alergijske reakcije. (Najportal)