Pratite nas

Zanimljivosti

Šta se dešava kada kliknete na “Ja nisam robot“?

Published

on

Da li ste ikada pokušali da odete na web stranicu, ali su vas prethodno zaustavili kako biste dokazali da niste robot? Evo šta se zaista dešava kada označite polje “I am not a robot”.

Šta je reCAPTCHA?

Polje za potvrdu “Ja nisam robot” se naziva CAPTCHA (Completely Automated Public Turing Test to Tell Computers and Humans Apart) ili “potpuno automatizovani javni Turingov test za razlikovanje računara i ljudi”.

U suštini bilo koja vrsta testa, bilo da se radi o odabiru slike sa stop svjetlima ili kucanju riječi koja je mutna ili zakrivljena, je upravo reCAPTCHA koja se koristi za zaustavljanje botova.

reCAPTCHA, koju možete prepoznati iz polja za potvrdu „ja nisam robot“, je specifičan CAPTCHA program od Google-a koji koriste milioni stranica.

Kako funkcioniše reCAPTCHA?

Dakle, kako zapravo funkcionše reCAPTCHA – “ja nisam robot“?

To zapravo nije čin klika na “ja nisam robot” koji potvrđuje da niste bot. To je ono što se događa pre nego što kliknete, piše DesertNews.

“Kada kliknete na to polje za potvrdu, stranica šalje nazad gomilu informacija Googleu”, rekao je za Reader’s Digest Džon Lojd, glavni tehnološki zvaničnik Casaba Security.

Ove informacije mogu biti vaše kretanje kursora dok kliknete na to polje za potvrdu (očigledno da ljudi pomjeraju svoje kursore s više slučajnosti nego računar), vaši kolačići i istorija uređaja, prema Cloudflareu.

Google koristi te informacije da odredi vjerovatnoću da li ste čovek ili robot. Google zatim šalje tu ocjenu na web stranicu, a ako je rezultat dovoljno visok, bićete pušteni na surfovanje.

Jednostavno rečeno, klikom na “ja nisam robot”, dajete Googleu dozvolu da analizira vaše ponašanje na mreži kako bi utvrdio jeste li čovjek.

Zanimljivosti

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

Published

on

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.

Guslarska poezija

Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).

– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.

Kulturno nasljeđe

Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.

– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.

– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.

Dodatna težina

– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending