Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Otkrijte koliko vam je kosa kvalitetna: TRIK SA ČAŠOM VODE

Published

on

Vrhovi kose znaju ispucati te su prvi na “tapeti” kad odemo kod frizera. Prije nego stručnjak otkrije, provjeriti kvalitetu kose možete i sami.
Vrlo je jednostavno – stavite vrhove u čašu vode.

Mogu se desiti dvije stvari. Ili će kosa plutati, u tom slučaju je zdrava i nema mjesta za zabrinutost ili će potonuti i u tom slučaju treba nešto poduzeti.

Ako potone to znači da je prilično rastezljiva i trebate skratiti vrhove. Ako je kosa u tom stanju, to se vidi obično i bez sličnih trikova, ona djeluje paperjasto i vrlo je neukrotiva.

Kad su vrhovi loše, nema drugog spasa nego šišanje. Možemo ih zamaskirati raznim uljima i serumima, ali treba ih skratiti, kako bi čitava kosa bila lijepa i zdrava. U protivnom će se dlaka nastaviti listati.

Za kvalitetu kose bitna je konzumacija vode. Osim toga, ključna je i kućna njega kose, u čemu nam pomažu maske.
Revitalizirajte kosu maskom od domaćih sastojaka

Za dobru masku trebaju vam bjelance, kašika i pol kivija, dvije kašičice avokada, dvije i pol kašičice meda te par kapi eteričnog ulja ruzmarina.
Neka maska na kosi stoji oko 20 minuta. Nakon toga isperite je hladnom vodom.

Još jedna maska od avokada za sjaj
Za ovu hranjivu masku bit će vam potrebni zreli avokado, kašičica maslinovog ulja, kašičica meda i jaje. Miješajte sve sastojke dok smjesa ne postane glatka. Nanesite masku ravnomjerno na kosu od korijena do vrha. Ostavite da odstoji oko 20 minuta dok se maska upije. Isperite toplom vodom.

Kupka od aloa vere za rast
Ova hranjiva kupka čini kosu glatkom i potiče njezin rast. Potrebni su vam list aloe vere i kašičica bademovog ulja. Razrežite list aloe vere po sredini pa ga nasjeckajte i umiješajte bademovo ulje.

Nanesite smjesu na kosu i glavu omotajte plastičnom folijom ili vrećicom. Ostavite oko 20 minuta pa isperite kosu toplom vodom. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending