Pratite nas

Zanimljivosti

Šta, ako božuri ne cvjetaju: OVO SU TRIKOVI DA IMATE NAJBUJNIJE ŠARENE CVJETOVE

Published

on

Zbog svojih bogatih i šarenih cvjetova, božuri su jedni od najomiljenijih izbora u vrtovima. Njihov cvijet čini spektakularan prizor u kasno proljeće i rano ljeto, no postoje sezone kada on izostane. Zašto se to događa i šta učiniti?

Iskusni vrtlari ističu kako postoji niz razloga zbog kojih božuri jednostavno ne procvjetaju, uključujući greške koje se događaju prilikom sadnje kao i uticaj ekstremnih vremenskih uslova, štetočina i bolesti.

Božuri mogu biti prilično zahtjevni kada je u pitanju cvjetanje. Razlozi mogu uključivati nedostatak sunčeve svjetlosti, nepravilnu sadnju, nepravilno gnojenje ili činjenicu da je biljka premlada.

Srećom, postoji nekoliko rješenja za ove probleme!

Glavni uzrok izostanka cvjetova božura je nedostatak sunca. Božuri vole puno sunčeve svjetlosti, iako će neki rasti i u sjeni.

Ako vaši božuri nemaju pupoljke, mogući je razlog to što su posađeni na mjestima gdje ima previše sjene i ne mogu dobiti najmanje šest sati direktne sunčeve svjetlosti.

Važno je izbjeći preduboku sadnju božura. Iako će u tom slučaju i dalje imati zdravo lišće, vrlo je vjerovatno da neće biti bogato pupoljcima.

Stabljike ne smiju biti posađene dublje od 5 cm ispod površine tla, a budite oprezni kada stavljate zemlju da korijen ne završi dublje od ove razine.
Stavljanjem prevelike količine gnojiva razvija se višak kisika koji potiče rast lišća, no smanjuje broj pupoljaka.

Božure posađene u plodno tlo u pravilu ne treba dodatno gnojiti, no ukoliko postoji potreba za obogaćivanjem zemlje, učinite to jednom godišnje koristeći gnojivo s omjerom kisika, fosfora i kalija u omjeru 5-10-10.

Ako ste svoj božur tek posadili, računajte da će mu za cvjetanje trebati tri do četiri godine, a možda i više. No, dobra vijest je kako mogu cvjetati dugo godina pa će strpljenje biti nagrađeno.Također, božuri ne cvjetaju kada su tek presađeni i najbolje je to učiniti kada miruju na jesen, pritom pazeći da ne oštetite korijen.

Iako ljeti bez problema podnose sušu, za obilno cvjetanje potrebno im je puno vode tokom proljeća kako bi se formirali mnogobrojni pupoljci. Stoga, na proljeće posebnu pažnju pridajte obilnijem zalijevanju svojih božura!

Mnogi vrtlari iznenađeni su kada na svom božuru vide mnogobrojne pupove, ali oni se nikada ne pretvore u cvijet. Postoji nekoliko objašnjenja za ovaj fenomen:

Vrijeme
“Ako imate mnogobrojne pupove koji se ne otvaraju, razlog može biti taj što su se vaši božuri nedavno smrznuli”, kaže vrtlar Joe Taylor.

Najčešći razlog je kasni proljetni mraz koji nastupa taman prije nego što će pupoljci procvjetati, zbog čega dolazi do oštećenja. Stoga, pripazite na prognozu i zaštite božure poljoprivrednom zaštitom koja će prevenirati smrzavanje.

Gljivična oboljenja
Iako božuri u pravilu ne zahtjevaju puno održavanja, vrijedi pripaziti na gljivična oboljenja koja mogu zahvatiti pupoljke. U tome će pomoći rezanje lišća na jesen.

Štetočine
Insekt trips obožava bogato lišće božura, a još više mu se sviđa hranjenje svježim pupoljcima, zbog čega je jedan od glavnih uzročnika nedostatka bogatih i šarenih cvjetova ovog prelijepog cvijeta. (Naj portal)

Zanimljivosti

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

Published

on

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.

Guslarska poezija

Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).

– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.

Kulturno nasljeđe

Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.

– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.

– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.

Dodatna težina

– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending