Pratite nas

Zanimljivosti

Smatra se simbolom trajne ljubavi i jedan je od vjesnika proljeća: SVE ŠTO TREBA DA ZNATE O ZUMBULU

Published

on

Ovaj cvijet živopisnih boja poznat je po svojoj debljoj stabljici i puno malih cvjetova oko nje. U Evropu je još u 16. vijeku stigao iz Azije, gdje su ga dalje razvijali, pa nam otud danas dvije vrste – rimska i holandska, raznovrsnih boja, veličina, pa čak i jačine mirisa.

Rimski ima rjeđe cvjetove obično bijele, ružičaste ili modroplave boje i intenzivnijeg je mirisa. Holandski je onaj kakvog češće viđamo kod nas, sa gusto zbijenim cvjetovima u bijeloj, bež, roze, crvenoj i ljubičastoj boji.

Ovaj cvijet jakog i slatkastog mirisa traži zaštićeno toplo mjesto na direktnom suncu. Zato saksiju sa biljkom stavite na takvo mjesto. Ako je u zemlji bogatoj hranljivim materijama i propustljivoj, dugo će cvjetati. Naravno, možete očekivati da će mirisati opojno gdje god da ga držite, bilo to u sobi ili u bašti.

Ako ste dobili zumbul u saksiji, noću u vrijeme cvjetanja sklonite ga na malo hladnije mjesto da produžite rok cvjetanja i brzo odsijecajte precvjetale cvasti. Ukoliko ga držite u kući, ne preporučuje se da bude u sobi u kojoj najviše boravite jer njegov snažan miris u prevelikim količinama može izazvati glavobolju. Držite ga podalje od baš male djece, kojoj može izazvati stomačne tegobe, ako pojedu cvjetić.

Dok raste, zumbul traži da ga obilno zalivate, pogotovo zato što mu idealno mjesto zahtijeva veliku izloženost suncu. Najbitnije je da ga odmah po presađivanju dobro zalijete i da od tada održavate zalivanje na nekoliko dana.
Ako želite da ga imate i dogodine…

Najbolje vrijeme za sadnju zumbula je krajem septembra i početkom oktobra. Ako je klima blaga, možete ga i malo kasnije zasaditi
Prilikom kupovine obratite pažnju na to da li su lukovice zumbula dobre za presađivanje, ili odaberite sadnju sjemenom.

Sadite ga u saksiji na dubini između 15 i 20 cm kako biste ostavili dovoljno mjesta da se zumbulu razviju korjenčići. Zimi saksiju unesite unutra da cvijet ne bi uvenuo od mraza.

Ako ga sadite prvi put, trebalo bi da vam biljka izraste potpuno do proljeća. Stabljiku sa cvjetovima možete da odsiječete i stavite u vazu, a druge listove ne dirajte sve dok se ne sasuše jer je njihova najvažnija uloga da obezbijede hranjive materije cvijetu.

Zumbuli se češće sade u bašti, gdje ih možete očekivati u rano proljeće, prije ostalih biljaka, a najviše vole društvo jorgovana i hortenzije

Šta narod vjeruje da zumbul čini
Legende kažu da ako nosite vijenac od raznobojnih cvjetova zumbula, dobijate hrabrost da u svakom trenutku govorite istinu. Ako pak uspijete da prevrnete unutrašnju stranu zumbula, a da ga ne pocijepate, osvojićete srce voljene osobe.

Narod vjeruje i da će snažan miris zumbula vratiti harmoniju u narušene odnose, a poklanja se u znak izvinjenja zbog osnovne simbolike izvedene iz izgleda cvijeta – poniznosti prema cvijetu koji izgleda kao obješeno zvono.

Ime „sümbül“ u bukvalnom prevodu znači „plavo zvono“, a postoji i divna priča o još jednoj simbolici – da je izvedeno od imena grčkog pastira Endimona u koga je bila zaljubljena boginja Mjeseca Selena. Naime, pastir je, zahvaljujući vječnom snu, imao vječnu mladost, zbog čega je lijepa boginja svake večeri silazila s neba da ga poljubi. Otud se uz ovaj cvijet vezuju i motivi nedostižnosti i melahnolije. (Naj portal)

Zanimljivosti

VIDEO Slučajni susret otkrio zanimljive detalje: Koji Sarajlija je najmlađi taksista u Evropi

Published

on

Edin s našim novinarom Batom Šišićem

Mjesec je novembar, a u Sarajevu pao prvi snijeg. I, kako obično biva sa vremenskim nepogodama veći dio građana koristi usluge taksista grada Sarajeva. A takom mog kratkog boravka u Sarajevu bio sam i ja njihov potrošač.

Osmijeh od uha do uha

Iskreno, obično se ne vozim Sarajevo taxijem iz nekih mojih prijašnjih loših iskustava sa tom firmom. Ali, ovaj put mi se mnogo žurilo i nisam birao, a prvi taksi koji sam zaustavio bio je upravo Sarajevo taxi. I, tako sjedam u auto, a odmah po ulasku dočeka me osmijeh vozača, kako se kaže u narodu, od uha do uha. Dečko jako mlad, veseo, komunikativan.

Pruža ruku da se upoznamo i reče da se zove Edin Čaušević. Vidio sam da je po godinama veoma, veoma mlad, pa moja novinarska znatiželja nije mi dala mira, pa ga upitah za godine. I, tako započe naša veoma zanimljiva komunikacija.

– Ja sam najmlađi taksista u Sarajevu, ako ne i u BiH ili bolje rečeno u Evropi. Imam samo 19 godina i naslijedio sam zanimanje moga oca, koji je bio dugogodišnji taksista u Sarajevu. Ustvari ovo je porodišni posao i naša porodična tradicija. Ima još mladih taksista, ali ja sam opet najmlađi od njih, jer ta neka starija generacija i generacija mog oca polagano odlaze u penziju, pa mi djeca preuzimamo. Nastavljamo zanimanje i posao kojim su se oni bavili. Moram da kažem da se mi mladi taksisti svi držimo zajedno, pazimo jedni na druge – rekao nam mladi Edin.

Njihovo dijete

Kako su te prihvatili stariji taksisti?

– Veoma, veoma lijepo. Mog tatu su svi poznavali i poštovali, ustvari prihvatili su me kao da sam njihovo dijete, što realno i jesam. Veoma često me kontaktiraju, nude pomoć pitaju me da li znam sve ulice, kako se općenito snalazim u poslu. Ali, mi ove mlađe generacije više sa tim nemamo problema, svi imamo ove pametne telefone, aplikacije. Jednostavno posao taksiste je veoma, veoma zanimljiv.

 

Po ulasku odmah sam primijetio da si veoma komunikativan, nasmijan.

– Iskreno taksisti su ogledalo svakog grada, ambasadori svakog grada. Jer svaki stranac koji dođe u grad većinom sjedne u taksi i, prvi njihov susret sa nekim recimo iz Sarajeva je upravo vozač taksija. Jednostavno taksista stvara prvi utisak o jednom gradu. Ja govorim više stranih jezika tako da mi je to jedna olakšavajuća okolnost po pitanju ovog posla i komunikacije sa ljudima.

Edin Čaušević osim što vozi taksi, uporedo sa poslom je i student.

– Da, tako je. Studiram informatiku, softverski inžinjering je bio moj izbor. To je ono što ima smisla uz ovaj posao koji radim. Jer u ovom poslu sam slobodan, nemam ograničeno vrijeme, tako da mogu da studiram.

Student Informatike

Kada završiš studij da li ćeš se nastaviti baviti taksijem?

– Jedno sigurno znam, da porodični posao neću ostaviti, ali vidjet ću šta će mi još život donijeti i gdje će da me odvede. Sa informatikom se može raditi iz svakog dijela našeg lijepog Sarajeva, tako da nismo ograničeni sa mjestom gdje se u tom trenutku nalazimo. A, meni je to veoma bitno da imam tu neku slobodu, koja meni mnogo znači.

Na pitanje da li je teško biti taksista u Sarajevu, Edin je odgovorio:

– Za mene zaista nije, jer mi svi mladi, pa tako i ja puni smo energije, elana. Meni se lično sviđa što upoznajem nove ljude, jedino je saobraćaj u Sarajevu malo specifičan. Ali, za mene je Sarajevo super u poređenju sa drugim gradovima u Evropi i regionu.

Da li se plašiš noćne vožnje, da li je bilo neprijatnih situacija?

– Da budem iskren, kako ja tako i moje kolege, mislim na ovu mlađu generaciju, mi baš biramo. Izbjegavam ili izbjegavamo da vozimo ljude koji su pijani ili pod dejstvom nekih od zabranjenih supstanci. Za sada zaista nisam imao nikakvih neugodnih situacija. Nekad ljudi to pogrešno shvate, ali zbog moje ili naše sigurnosti mi zaista biramo u trenutku koga ćemo da primimio u auto.

Siguran sam da je mnoge od vas koji ste ovo čitali, dirnula ova iskrena priča veselog i mladog sarajevskog taksiste Edina Čauševiča, čiji broj vozila je je 309 Sarajevo taksi.

Svaki nepoznati putnik, stranac koji uđe u njegov automobil shvatit će odmah koliko je Sarajevo, koliko je Bosna i Hercegovina gostoljubljiva zemlja i zemlja sa dosta mladih i veoma pametnih i talentiranih ljudi.

Bato Šišić (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending