Smatra se simbolom trajne ljubavi i jedan je od vjesnika proljeća: SVE ŠTO TREBA DA ZNATE O ZUMBULU

Ovaj cvijet živopisnih boja poznat je po svojoj debljoj stabljici i puno malih cvjetova oko nje. U Evropu je još u 16. vijeku stigao iz Azije, gdje su ga dalje razvijali, pa nam otud danas dvije vrste – rimska i holandska, raznovrsnih boja, veličina, pa čak i jačine mirisa.

Rimski ima rjeđe cvjetove obično bijele, ružičaste ili modroplave boje i intenzivnijeg je mirisa. Holandski je onaj kakvog češće viđamo kod nas, sa gusto zbijenim cvjetovima u bijeloj, bež, roze, crvenoj i ljubičastoj boji.

Ovaj cvijet jakog i slatkastog mirisa traži zaštićeno toplo mjesto na direktnom suncu. Zato saksiju sa biljkom stavite na takvo mjesto. Ako je u zemlji bogatoj hranljivim materijama i propustljivoj, dugo će cvjetati. Naravno, možete očekivati da će mirisati opojno gdje god da ga držite, bilo to u sobi ili u bašti.

Ako ste dobili zumbul u saksiji, noću u vrijeme cvjetanja sklonite ga na malo hladnije mjesto da produžite rok cvjetanja i brzo odsijecajte precvjetale cvasti. Ukoliko ga držite u kući, ne preporučuje se da bude u sobi u kojoj najviše boravite jer njegov snažan miris u prevelikim količinama može izazvati glavobolju. Držite ga podalje od baš male djece, kojoj može izazvati stomačne tegobe, ako pojedu cvjetić.

Dok raste, zumbul traži da ga obilno zalivate, pogotovo zato što mu idealno mjesto zahtijeva veliku izloženost suncu. Najbitnije je da ga odmah po presađivanju dobro zalijete i da od tada održavate zalivanje na nekoliko dana.
Ako želite da ga imate i dogodine…

Najbolje vrijeme za sadnju zumbula je krajem septembra i početkom oktobra. Ako je klima blaga, možete ga i malo kasnije zasaditi
Prilikom kupovine obratite pažnju na to da li su lukovice zumbula dobre za presađivanje, ili odaberite sadnju sjemenom.

Sadite ga u saksiji na dubini između 15 i 20 cm kako biste ostavili dovoljno mjesta da se zumbulu razviju korjenčići. Zimi saksiju unesite unutra da cvijet ne bi uvenuo od mraza.

Ako ga sadite prvi put, trebalo bi da vam biljka izraste potpuno do proljeća. Stabljiku sa cvjetovima možete da odsiječete i stavite u vazu, a druge listove ne dirajte sve dok se ne sasuše jer je njihova najvažnija uloga da obezbijede hranjive materije cvijetu.

Zumbuli se češće sade u bašti, gdje ih možete očekivati u rano proljeće, prije ostalih biljaka, a najviše vole društvo jorgovana i hortenzije

Šta narod vjeruje da zumbul čini
Legende kažu da ako nosite vijenac od raznobojnih cvjetova zumbula, dobijate hrabrost da u svakom trenutku govorite istinu. Ako pak uspijete da prevrnete unutrašnju stranu zumbula, a da ga ne pocijepate, osvojićete srce voljene osobe.

Narod vjeruje i da će snažan miris zumbula vratiti harmoniju u narušene odnose, a poklanja se u znak izvinjenja zbog osnovne simbolike izvedene iz izgleda cvijeta – poniznosti prema cvijetu koji izgleda kao obješeno zvono.

Ime „sümbül“ u bukvalnom prevodu znači „plavo zvono“, a postoji i divna priča o još jednoj simbolici – da je izvedeno od imena grčkog pastira Endimona u koga je bila zaljubljena boginja Mjeseca Selena. Naime, pastir je, zahvaljujući vječnom snu, imao vječnu mladost, zbog čega je lijepa boginja svake večeri silazila s neba da ga poljubi. Otud se uz ovaj cvijet vezuju i motivi nedostižnosti i melahnolije. (Naj portal)