Pratite nas

Zanimljivosti

PLASTIČNI HIRURG ŠOKIRAO OBJAŠNJENJEM OD ČEGA NAJBRŽE STARITE: LICE SE OBJESI, ODLAZE KOLJENA, LEĐA

Published

on

Dugogodišnji plastični hirurg ima iznenađujuće upozorenje o tome koja vježba će vas brže postarati – trčanje.

  • Pola mojih pacijenata me voli zbog toga, a pola mojih pacijenata me mrzi zbog toga – rekao je dr. Gerald Imber smijući se u isječku na TikToku.

Imber, koji se specijalizirao za zahvate lica i tijela, napominje da je trčanje, malo svakoga dana ili nekoliko kilometara svaki drugi dan, u redu, ali sve više od toga je previše.

  • Jeste li ikada vidjeli dugoprugaša, dugogodišnjeg trkača koji nije imao ispijeno, staro lice – pitao je 82-godišnjak u viralnom videu.

Prema njegovom mišljenju, ne samo da trčanje utječe na vaše crte lica, već također uzima katastrofalan danak na drugim dijelovima vašeg tijela.

  • Odlaze ti koljena, gležnjevi, leđa. Malo je glupo – rekao je.

Uprkos svim negativnim učincima koje trčanje može imati na tijelo, liječnik je priznao da tjelovježba ima dobrobiti ponovivši svoju tvrdnju da – kao i sve – treba raditi umjereno.

  • Dakle, ako želite malo vježbati, izvrstan aerobik pravi je način za vježbanje – objasnio je.

Na lošu stranu trčanja upozoravao je i ranije. Ističe kako je sjajno za krvožilni sistem, ali ne i za kožu, posebno onu lica.

  • Dok trčite, nosite sportski grudnjak kako ne biste opterećivali kožu prsa. Ali ne nosite grudnjak za obraze – slikovit je hirurg, dodajući kako se na usporenim snimkama trkača najbolje vidi kako se koža lica rasteže i poskakuje dok trče.

Tema “lice trkača” već se dugo raspravlja među stručnjacima. Triatlonka dr. Kiya Movassaghi rekla je da je takav izgled uzrokovan mršavim tijelom i stalnim izlaganjem suncu.

  • Vitki vrtlari, skijaši, građevinski radnici, surferi, jedriličari, tenisači, biciklisti, igrači golfa – popis se može nastaviti – često imaju iste karakteristike – rekla je dr. Movassaghi za Healthline.
  • Ljudi jednostavno brkaju uzročnost s korelacijom.
  • Kako starimo, naša koža proizvodi manje kolagena i elastina, a izlaganje UV zrakama ubrzava taj proces – dodala je.

Nije iznenađujuće da su mnogi korisnici TikToka požurili komentarisati video, koji je prikupio gotovo dva miliona pregleda otkad je objavljen prošlog mjeseca. “Ne moraš mi dva puta reći”, našalio se jedan korisnik. “Sjedim na daljinu”, rekao je drugi. “Potpuno se slažem s vama”, rekla je jedna osoba koja je tvrdila da je lični trener. “Trčim samo ako nešto dolazi. Dakle, ako me vidite da trčim… trebali biste i vi trčati”, našalila se četvrta osoba. (Najportal)

Zanimljivosti

Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama

Published

on

U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.

Izneseni stavovi

– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.

Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.

Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.

U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.

Pravna sredstva

Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.

Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.

Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.

Odluka ESLJP

Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.

– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending