zdravlje
Buteyko metoda: Vježbe disanja za život bez astme, tjeskobe i nesanice
Današnji je moderni čovjek zaboravio kako pravilno disati. Tek kada dobijemo neku bolest respiratornog sistema shvatimo koliko je pravilno disanje važno.
Pedesetih godina prošlog vijeka ukrajinski doktor Konstantin Buteyko osmislio je posebnu tehniku s ciljem vraćanja čovjeka normalnim obrascima disanja.
Buteyko je, naime, shvatio da je nepravilno disanje (hiperventilacija) okidač za razna oboljenja.
Također, primijetio je da bolesni ljudi imaju potpuno drukčije obrasce disanja od onih zdravih.
Bolesni, posebno oni koji pate od respiratornih tegoba, dišu plitko, ubrzano i često otvorenih usta. S druge strane, zdrave osobe dišu polako i kroz nos.
Pomoć kod astme, tjeskobe, nesanice…
Svoju metodu disanja Buteyko je namijenio upravo osobama koje imaju respiratornih tegoba, poput astme, kao i onima koji pate od tjeskobe, napada panike i nesanice, čak i osobama koje imaju sezonske alergije.
Njegova metoda oslanja se na tehnike disanja koje su praktikovali još drevni jogiji, a koja se temelji na vrlo malom broju udaha i izdaha.
Izvrsna je za sve one koji su skloni ubrzanom i plitkom disanju te hiperventilaciji, što je čest slučaj upravo kod onih koji boluju od astme te su skloni pretjeranoj tjeskobi.
Manjak ugljičnog dioksida – okidač za bolesti
Dr. Buteyko istraživao je utjecaj hiperventilacije na zdravlje čovjeka.
Osoba koja hiperventilira zapravo diše prebrzo i glasno, a njeni su izdisaji duži od udisaja, što mijenja omjer kisika i ugljičnog dioksida, kao i pH vrijednosti krvi.
Posljedica hiperventilacije je manjak ugljičnog dioksida, što remeti stvaranje energije i održavanje zdrave homeostaze u organizmu.
Manjak ugljičnog dioksida u organizmu također dovodi do spazama (grčeva) krvnih žila, kao i do manjka kisika u tkivima.
Zato je vrlo važno pravilnim disanjem kroz nos balansirati razine kisika i ugljičnog dioksida u organizmu.
Zašto je važno disati kroz nos
Buteyko metoda bazira se na disanju kroz nos. To je osnova pravilnog disanja, kao i zdravlja općenito.
Kada dišete kroz nos, zrak se zagrijava i vlaži, a dlačice u nosu zadržavaju patogene, alergene i bakterije te oni ne uspijevaju doći do pluća.
Disanje kroz nos bitno je i za oralno zdravlje jer disanje na usta isušuje desni i usnu šupljinu, što stvara dodatnu kiselinu u ustima.
Također, dišući kroz nos, uvelike smanjujete i rizik od apneje i drugih respiratornih problema noću, poput hrkanja.
Vjerovali ili ne, upravo disanje kroz nos pomaže oblikovanju pravilnih zubi i lijepe čeljusti!
Kako se izvodi Buteyko metoda
Uvijek dišite kroz nos.
Ako tokom izvođenja Buteyko metode osjetite veliku nelagodu i snažnu tjeskobu, prestanite s vježbom i nastavite normalno disati.
Što više budete praktikovali ovu metodu, to ćete duže moći zadržati dah tokom kontrolne pauze.
Kontrolna pauza bi trebala trajati oko 1 minutu (kod astmatičara traje od 0 do 20 sekundi), a maksimalna pauza 2 minute.
Ako ste tokom kontrolne pauze uspjeli zadržati dah 60 sekundi, to znači da je vaše disanje pravilno i da ne hiperventilirate. Kraće pauze (ispod 60 sekundi) ukazuju na hiperventilaciju.
Priprema
1. Sjednite na pod ili na stolac.
2. Pazite da je vaša kičma uspravna.
3. Opustite mišiće prsnog koša te dišite normalno nekoliko minuta.
Kontrolna pauza
1. Izdahnite do kraja, a zatim zadržite dah (pritisnite nosnice palcem i kažiprstom).
2. Zadržite dah sve dok ne osjetite potrebu za udahom, što može uključiti nesvjesni pokret dijafragme. Zatim udahnite.
3. Dišite normalno tokom 10 sekundi.
4. Ponovite nekoliko puta.
Maksimalna pauza
1. Izdahnite opušteno do kraja. Palcem i kažiprstom zatvorite nosnice i zadržite dah.
2. Zadržite dah što je duže moguće – trebalo bi biti dvostruko duže od kontrolne pauze.
3. Kada osjetite umjerenu nelagodu, udahnite.
4. Dišite normalno tokom 10 sekundi.
5. Ponovite nekoliko puta.
Napomena: izbjegavajte Buteyko metodu disanja ako imate jako visoki krvni pritisak, srčana oboljenja ili epilepsiju.
Koristi Buteyko metode disanja:
poboljšava san
smanjuje sklonost hrkanju
ublažava stres i tjeskobu
pomaže kod astme
ublažava simptome začepljenja uha
povećava izdržljivost kod sportista
poboljšava zdravlje kardiovaskularnog sistema
uravnotežuje krvni pritisak
pomaže kod sezonskih alergija (alergijskog rinitisa)
(Najportal)
Sudbine
Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!
Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.
„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.
Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.
„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.
Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.
„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“
Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.
„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.
I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.
Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.
„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.
Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.
„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.
Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.
„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.
Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON