Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Greške zbog kojih se kosa brže masti, a krajevi pucaju

Published

on

Pripadnice ljepšeg pola mnogo truda ulažu u besprijekoran izgled kose. Većina želi da kosa izgleda savršeno čisto ili opeglano. Česta pranja, feniranja i ispravljanja presom dovode do isušivanja kose i ubrzanog cvjetanja krajeva. Zbog toga frizeri savjetuju korišćenje preparata za zaštitu od toplote, ali upozoravaju i na greške koje svi pravimo.

Pranje kose vrelom vodom

Prva i najveća greška jeste pranje kose vrelom vodom. Na taj način, kosa se isušuje brže, krajevi cvjetaju, a korijen se češće masti. Idealna opcija je pranje kose mlakom vodom i korišćenje blažih šampona. Takođe, smatra se suvišnim šamponiranje kose dva puta u toku pranja.

“Ako kosu šamponirate dva puta aktiviraju se lojne žlijezde na glavi, a onda vam kosa postaje masnija. Jedno šamponiranje je sasvim dovoljno”, objasnila je britanska frizerka Luis Galvin.

Fen podešen na najjače sušenje i nedovoljna udaljenost od kose

Jedna od najčešćih grešaka jeste podešavanje fena na najjaču temperaturu u želji da što prije završimo sa sušenjem. Takođe, držimo fen dosta blizu kose, što je još jedna greška.

“Pucanje kose možete da izbjegnete tako što fen držite barem tri centimetra udaljen od kose i usmjeren odozgo prema vrhovima”, smatraju stručnjaci i upozoravaju da feniranje ne smije da traje predugo.

Peglanje kose na previsokoj temperaturi

Mnoge prese za kosu mogu dostići temperaturu od 250 stepeni, ali nije preporučljivo peglati kosu na tolikoj toploti. Idealno bi bilo da temperatura bude oko 200 stepeni i da kosu ispravljate peglom samo kada je potpuno suva. Kada završite sa peglanjem kose, na krajeve nanesite ulje za oporavak vlasi. (Najportal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending