Razglednice
Neobična turistička atrakcija: KAKVU PORUKU ŠALJE BEBA KOJA SPAVA
Ogromna skulptura bebe koja spava nalazi se u pustinji u mjestu Guangdžou, provincija Gansu na sjeverozapadu Kine. Ova nesvakidašnja turistička atrakcija statue “Bebe koja spava” krije zanimljivu priču.
Čvrsto spavajući u pustinji Gobi, džinovska statua bebe u Gansuu na sjeverozapadu Kine, poznata kao “dijete zemlje”, nosi želju da zaštiti svoju majku prirodu, jer su svi ljudi djeca zemlje.
Uspavano dijete, prema marokanskom i širem magrebijskom narodnom vjerovanju, je fetus koji je uspavan crnom ili bijelom magijom i na kraju se može probuditi i roditi nakon normalnog perioda trudnoće.
Ovo uvjerenje, potkrijepljeno konceptom da Božja volja kontroliše sve i da nijedan događaj ne treba smatrati zaista nemogućim, lokalne zajednice koriste za rješavanje povremenih slučajeva trudnoće kod žena sa mužem odsutnim, što je česta situacija u modernoj eri zbog velikog broja muškaraca koji rade kao imigrantska radna snaga u Evropi.
Tradicionalno islamsko zakonodavstvo u Maroku priznalo je ovo uvjerenje, a još uvijek ga daju kao objašnjenje neke razvedene ili razdvojene žene koje očekuju da njihovi bivši muževi priznaju očinstvo djeteta rođenog do dvanaest mjeseci nakon razdvajanja.
Član 154 sadašnjeg madakanskog zakona Mudavana predviđa da se ocem djeteta rođenog godinu dana od razvoda smatra bivš muž majke djeteta.
Skulpturu dugu 15 metara i visoku 9 metara, stvorio je Dong Shubing. Priča o L'Enfant endormi (2005), belgo-marokanskom filmu Iasmine Kassari, izgrađena je oko ove teme. (Naj portal)
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON