Pratite nas

Zdravlje i ljepota

ZA BOLJI RAD CRIJEVA: Moćni napitak koji zovu „unutrašnji tuš“ (Recept)

Published

on

Društvenim mrežama je zavladao trend koji se zove „unutrašnji tuš“. U pitanju je napitak od čia sjemenki koji ublažava zatvor. Mješavina koju preporučuje poznati nutricionista Deril Gufre sastoji se samo od vode, čia sjemenki i limunovog soka i on tvrdi da pomaže u poboljšanju zdravlja i varenja.

Govoreći o prednostima ovog napitka, Deril objašnjava da visok sadržaj omega-3 masnih kiselina u čia sjemenkama pomaže u smanjenju upale u crijevima i unapređuje bolje zdravlje mozga. Sjemenke su bogate vlaknima i kada se namoče u vodi, pretvaraju se u gel koji je lako svarljiv a može i da pomogne u podmazivanju i hidrataciji sluznice crieva i samim tim pomaže hrani da se lakše „kreće“. On upoređuje efekat sa prirodnim laksativom

Recept za napitak
Jednostavno uzmite čašu vode, dodajte dvije kašike čia sjemenki i promiješajte da se sjedini. Ostavite mješavinu samo pet minuta, kako bi čia sjemenke dobile gelastu strukturu. Dodajte malo limuna i prstohvat himalajske soli i popijte.
Najbolje je popiti ga na prazan stomak, dakle najmanje 30 minuta prije jela Ili najmanje 90 minuta nakon što ste posljednji put jeli. Dr Mark Bernštajn smatra da bi svaki sastojak unutrašnjeg tuša mogao da djeluje u poboljšanju zdravlja creva.

Koje su prednosti pića za „unutrašnje tuširanje“?
„Čia sjemenke su odličan izvor vlakana. Ova vlakna su esencijalna komponenta vaše ishrane kako biste imali zdrava crijeva. Manje od 10 procenata populacije dobija dovoljno vlakana iz svoje ishrane“, kaže Bernštajn.

Koji su rizici?
Ako konzumirate previše ovog napitka, mogli biste osjetiti bol i nelagodnost u stomaku, nadimanje i dijareju.

Ostali rizici uključuju opasnost od gušenja od gela od sjemena – zato pijte mješavinu u malim gutljajima, a ne sve odjednom kao što savjetuju neki video snimci na društvenim mrežama. Izbjegavajte ovaj napitak ako znate da ste alergični na orašaste plodove i sjemenke; razgovarajte sa svojim ljekarom prije nego što probate.

Drugi načini za prirodno izliječenje zatvora uključuju konzumiranje tamnog, lisnatog zelenila i puno voća, pijenje preporučene količine vode dnevno i bavljenje nekim oblikom vježbanja. Istezanje i masaža abdomena takođe mogu pomoći u poboljšanju simptoma. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

UKOČENI VRAT: Sa ovom vježbom stiže olakšanje za 90 sekundi (Video)

Published

on

Ukočeni vrat može nas mučiti kada spavamo u nepravilnom položaju, kada dugo sjedimo za računarom ili u automobilu, ali i kada smo dugo pod uticajem klima uređaja. Saznajte kako da sami u 90 sekundi opustite ukočeni vrat i osjetite olakšanje.

Neprirodan položaj

Bol koju osjećamo kada imamo ukočeni vrat zapravo je posljedica skraćivanja vratnog mišića do čega dolazi kada vrat držimo u neprirodnom položaju, bilo kada smo budni ili kada spavamo.

Tako, na primjer, bol u vratu možemo osjećati kada spavamo na jastuku koji je prenisko ili previsoko te kada spavamo na trbuhu s glavom okrenutom na stranu. U takvim situacijama mišić u vratu se skraćuje i osjećate bol kada okrenete vrat. Da biste opustili ukočeni vrat i potjerali bol pomoći vam mogu i jednostavni potezi uz koje ćete već nakon 90 sekundi osjetiti olakšanje. Tri rješenja za ukočeni vrat donosi američki kiropraktičar, dr. Alan Mandell. Možete isprobati samo jednu vježbu ili sve tri. Vježbe djeluju jer se njima produžava vratni mišić.

Vježba 1
1. Prstima suprotne ruke od strane vrata koja vas boli (desna ruka/lijeva strana vrata, lijeva ruka/desna strana vrata) pritisnite vrata i okrenite vrat u stranu dok ne osjetite bol.
2. Dok pritišćete prstima bolno mjesto, okrenite glavu što više možete u stranu.
3. Zatim prstima povucite mišić vrata prema unutarnjoj strani, odnosno prema ključnoj kosti. Povucite mišić sa što više tačke na vratu.

Vježba 2
1. Kao i u prvoj vježbi, rukom suprotnom od strane vrata koja vas primite se za vrh glave, okrenite glavu za 45 stepeni i povucite glavu prema dolje.
2. Zadržite 15 do 20 sekundi, opustite te opet povucite još više i zadržite 15 do 20 sekundi.

3. Vratite glavu ravno te je ponovno povucite prema dolje, zadržite 15 do 20 sekundi, opustite pa povucite još jače.

Glava na šaku

Vježba 3
1. U ovoj vježbi koristi se ista ruka kao i bolna strana vrata (desna ruka/desna strana vrata, lijeva ruka/lijeva strana vrata). Ruku stisnite u šaku, pritisnite je u vrat gdje vas boli te nagnite glavu na šaku.
2. Pustite da šaka prodre u vrat, a da radite dobro znat ćete kada osjetite bol. Zadržite u ovom položaju 15 do 20 sekundi.

(Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending