Pratite nas

Razglednice

Ne vjerujte ni Bookingu: U HOTELU “PAHULJICA” SLIKE ZA “DESETKU”, A NAMJEŠTAJ U SOBAMA SE RASPADA, PARKING NE POSTOJI (Video)

Published

on

Naši zemljaci, koji su se početkom januara ove godine odlučili da iz Švajcarske doputuju na Vlašić, u hotelu sa četiri zvjezdice “Pahuljica” su doživjeli niz neugodnosti. Oni su neke detalje i snimili

Našim zemljacima, par A. M. i A.M. (identitet poznat redakciji) zimovanje na Vlašiću ostavilo je gorak okus. Oni smatraju da su prevareni, a da su u hotelu ponižavani.

U decembru prošle godine su preko Bookinga rezervisali dvokretvenu sobu u “Pahuljici” za prve dane januara ove godine. Trodnevni aranžman je iznosio oko 850 KM.

“Kada smo došli na recepciju, željeli smo odmah da platimo, ali su nam kazali da plaćamo prilikom odlaska. Samo su nam uzeli pasoše. Umjesto da ih skeniraju, oni su nam dokumente zadržali – kazuju naši sagovornici, te dodaju da su prvi šok doživjeli kada su kofere od parkinga do hotela morali nositi (po njihovoj procjeni oko 500 metara).

“Na Bookingu se hvale parkingom u sklopu hotela” – upozoravaju naši sargovornici.

Novi šok ih je dočekao u hotelskoj sobi: star i oštećen namještaj, stol umjesto jedne nogare, pridržava fotelja, koja se može koristiti kao pomoćni ležaj, odvodi u kupatilu začepljeni…

“Loša im je i hrana. Nakon doručka smo odlučili da napustimo “Pahuljicu”, te smo odlučili da potražimo drugi smještaj u hotelu Hajdučke vode.

Odlazimo na recepciju “Pahuljice” da otkažemo smještaj, spremni da moramo platiti eventualno neku proviziju zbog ranijeg odlaska. Ali, oni ni da čuju. Traže da platimo kompletan iznos. U protivnom zadržat će nam dokumente. – prenose dio mučne atmosfere u “Pahuljici”.

Na kraju su naši zemljaci sve platili, a onda su od domaćina saznali da su slike “Pahuljice” na Bookingu stare “10 godina”, te da “gosti nemaju pravo da se žale jer im, ipak, nije hladno”.
Rusmir Hrvić, direktor “Pahuljice” kazao je za naš portal da “slike na Bookingu” nisu stare deset, već svega nekoliko godina, da je parking od hotela udaljen oko 200 metara, te da ako gosti to traže oni obezbijede poslugu koja će im pomoći kod smještaja”.

“Gostima se novac nije mogao vratitit, jer su rezervisali preko Bookinga” – tvrdi on, mada ga Booking demantuje u svojim pravilima, gdje je ostavljena mogućnost dogovora davaoca i korisnika usluga. Konačno, Booking naplaćuje samo proviziju!

Od ombdusmena za zaštitu potrošača u BiH kazali su nam da “Zakonom o zaštiti potrošača u BiH nije regulirana oblast turizma, ali savjetuju slijedeće:

“Ukoliko je smještaj reguliran preko Bookinga tada je pravilo da isto bude i otkazano putem istog, koji dalje posreduje prema davatelju usluge. Za sve neregularnosti poslovanja davatelja usluge predlaže se obraćanje tržišno – turističkoj inspekciji.

Iz Federalne inspekcije, pod čijim nadzorom su oteli sa četiri zvjezdice, kažu, da čekaju zvaničnu prijavu naših zemljaka, pa će se pozabaviti inspekcijskim nadzorom u “Pahuljici”, a što se tiče zadržavanja dokumenata na recepciji “Pahuljice” na Vlašiću to nisu smjeli uraditi.

U toku je postupak kod Bookinga. Nakon pisma kojeg im je poslala naša zemljakinja, oni su se javili za dopunske informacije, te zatražili da napravi recenziju za “pahuljicu”, koju su objavili

Sve u svemu, opreza kod iznajmljivanja smještaja u “pahuljici” preko Booking platforme nikada ne treba manjkati. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending