UPALA MOKRAĆNIH KANALA: Čajevi koji mogu biti od velike pomoći (Recepti)

Upala mokraćnih puteva jedna je od neugodnijih upala koje nas mogu zadesiti, a nakon upale disajnih puteva, najčešća je infekcija od koje obolijevamo. Od nje obolijevaju i muškarci, iako su joj sklonije žene i to u najvećoj mjeri zbog anatomije njihovog tijela. Žene imaju kraću mokraćnu cijev, pa bakterija brže dođe do mjehura, a zbog položaja završetka mokraćovoda, lakše dolazi u doticaj s bakterijama na donjem rublju.

Kada govorimo o upali mokraćnih puteva, najčešće mislimo na infekciju organa donjeg urinarnog trakta, odnosno mokraćovoda i mjehura. Ako je infekcija zahvatila mokraćni kanal, nazivamo je uretritisom, a ako je zahvatila mjehur, nazivamo je cistitisom.

Upala se može proširiti i na gornji dio mokraćnog sistema, odnosno na bubrege. Tada upalu nazivamo pijelonefritisom. Pijelonefritis se najčešće dogodi kao posljedica neliječenja ili neadekvatnog liječenja upale donjeg dijela mokraćnog sistema, iako može biti posljedica i nekih drugih infekcija, uglavnom onih koje se prenose krvlju.

Slabije upale mokraćnih puteva ponekad se mogu izliječiti samo čajevima s antibiotičkim djelovanjem, ali u većini slučajeva ona ne prolazi bez antibiotika propisanih od strane liječnika. Vrsta antibiotika ovisi o vrsti bakterije koja je uzrokovala infekciju, što se ustvrdi analizom mokraće, bez koje liječnik niti ne prepisuje lijekove.

U narodnoj medicine 7a liječenje upale mokraćnih puteva najčešće se upotrebljava čaj od lista medvjeđeg grožđa i sitnice sa dodatkom ili bez dodatka bre¬zovog lišća.

Takođe, pokazala se djelotvorna i slijedeća kombinacija čajeva: jednaki dijelovi lišća medvjeđeg grožđa, sitnice, cvijeta bijelog sljeza i lista od žalfije; ili: breza, medvjeđe grožđe, slatki korijen i kukuruzna svila.

Ponekad, u novije vrijeme, koristi se i ovaj čaj: peteljke od višanja, brezov list i korijen od selena. (Naj portal)