Pratite nas

Poznati

Sevdah bisernica advokata i pjesnika Selvera Pašića: AH LJUBAV LJUBAV, PJESMA NERETVI, PUKNUTE STRUNE, SARAJEVO GRAD

Published

on

Pokušavajući da otrgnemo o zaborava velikane bosanske i eks jugoslovenske narodne muzike, u arhivi smo pronašli samo jednu fotografiju Selvera Pašića, advokata, harmonikaša, kompozitora i sevdalije, Zvorničanina koji je ratne 1993. godine stradao od granate u opkoljenom Sarajevu.

Ali, iza njega su ostale pjesme. Stotinjak ih je objavio, a pjevali su ih tada najpoznatiji narodnjaci: Safet Isović, Himzo Polovina, Silvana Armenulić, Toma Zdravković, Beba Selimović, Nedžad Salković, Cune Gojković, Zekerijah Đezić, Bora Spužić Kvaka, Nedeljko Bilkić, Haris Džinović, te operska diva Gertruda Munitić

Ogromnu većinu svojih pjesama Selver Pašić potpisuje kao kompletan autor, i kompozitor i tekstopisac. Spisak je impresivan, a ovo su samo neke od Selverovih pjesama: “Ah, ljubav, ljubav”, “Đulistana”, “Idi, idi”, “Sviraj Cigane pjesme odavne”, “Ženo bola mog”, “Pjesma Neretvi”, “Daruj mi noć, daruj mi tren”, “Boli, boli”, “Sarajevo grad”, “Puknite strune”, “Oprosti, oprosti”, “Posljednja nada”, “Mujo od Doboja”, “Ja sam noćas najtužniji, “Pjesma mojoj zemlji” .. Impresivan spisak za jednog advokata!

“Stvarao sam ono što je iz mene izašlo u trenucima inspiracije – kazao je za života jednom prilikom legendarni Selver, ćije je ime zlatnim slovima upisano u istoriji bosanske narodne pjesme. .
Selver Pašić jedan od najviđenijih bosanskih sevdalija, pjesnik i kompozitor intelektualno-umjetničkog kova. Ostvario je briljantnu advokatsku karijeru, braneći “pred licem pravde” fudbalere, privrednike, političare, estradne djelatnike.

Ljubav prema pjesmi ponio je iz rodne kuće u Zvorniku.Rođen je u gradskoj trgovačoj porodici, u kojoj je , njegova mjaka je znala zapjevati. Inače, porijeklo poo cu im je iz Tuzle. Rano je ostao bez majke i s tom boli je živio cijelog života.

“Što se tiče moga stvaralaštva, mislio da sam stvorio jednu vrstu muzike koja se bazira na sevdahu gradskog tipa. Pokojni Zvonko Nevžela je rekao da je moja pjesma pomak u sevdahu koja je približena starogradskoj pjesmi – govorio je Pašić. (Naj portal)

Selver je godinama bio član sarajevskog KUD-a “Slobodan Princip Seljo” kroz koji su prošli skoro svi legendarni bosanski pejvači. Tu je svoje prve pjevačke korake napravio i veliki Safet Isović, s kojim će kasnije ostvariti sjajnu saradnju kroz pjesme “Ženo bola mog” i “Pjesma Neretvi”, za koju mnogi smatraju da je najljepša pjesma posvećena hercegovačkoj plahovitoj ljepotici. Inače, ovo je pobjednička pjesma jednog TV takmičenja kojeg je oranizovala 1974. godine ondašnja TV Sarajevo

 

Pašić je prisutan na festivalima “Ilidža” i “Beogradski sabor”, na kojima je osvajao nagrade i publike i stručnog žirija. Na “Ilidži” je učestvovao od njenog osnivanja. Posebno izdvajamo “Ilidžu 68” kada su Nedžad Salković i beba Selimović izvodili pjesmu “Ah ljubav ljubav. Ova pjesma je prihvaćena kao moderna sevdalinka sa divnom porukom da se ljubav liječi zaboravom i novom ljubavlju.

 

 

Selver je jedan od prvih autora nove sevdalinke koji je shvatio koliko je refren bitan za slušanost pesme. Za razliku od profesionalnih muzičara, Selver je imao i tu privilegiju da piše i komponuje iz čiste ljubavi, bez trke za tiražom. U pjesmi “Daruj mi noć, daruj mi tren” koju je maestralno, sevdalijski otpjevala Silvana Armenulić, čini se, ispričana je najljpša ljubavna priča i ljubavna čežnja. Selver je plakao, slušajući Silvaninu emotivnu izvedbu.

Ovom pjesmom je Bora Spužić Kvaka na “Ilidži” 1969. osvojio prvu nagradu stručnog žirija u alternaciji sa Mladenom Tomićem. Pjesma je nazvana “Stara pjesma” i našla se na jednom od prvih singlova legendarnog srcelomca. Kvaka je ovom pjesmom i pobjedom u nikad jačoj konkurenciji Ilidžanskog festivala zakucao svoje mjesto u estradnom vrhu, a pisac i kompozitor pjesme Selver Pašić potvrdio svoje majstorstvo u stvaranju novih sevdalinki.

 

Za pjesmu “Sarajevo grad” Selver pašić je govorio da je to njegovo autobiografsko djelo. To je bio njegov poklon gradu u kojem je stasao kao advokat i stvaralac. Zanimljiovo je da je pjesma prvi put izvedena na Ilidžanskom festival 1982. (pjevao je Zekerijah Đezić), da bi dvije godine kasnije u vrijeme održavanja 14. ZOI doživjela novu mladost. Postala je Olimpiska himna, a Đeza je snimio i na engleskom jeziku. Nakon toga za BBC je snimio čuveni kantri pjevač Džin Denver, čije je izvedba tih mjeseci obilazila cijeli svijet.

Ovo je jedna od rijetkih pjesama iz stvaralačkog opusa Selvera Pašića koja nije doživjela veliku popularnost. Ali, ima svoju vrijednost. Izvedena je 1977. godine na Ilidžanskom festival. “Pjesma mojoj zemlji” je patriotska, posvećena tadašnjoj Jugoslaviji. Otpjevao je Haris Džinović.

Poznati

Trifunović o izjavi Gorana Vesića: “Naravno da nisi uhapšen, šećeru”

Published

on

Foto: Pixsell/ATA Images/Antonio Ahel

Srbijanski glumac Sergej Trifunović je uputio poruku bivšem ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goranu Vesiću, uhapšenom u vezi s tragedijom na željezničkoj stanici u Novom Sadu.

Trifunović je na društvenim mrežama podijelio Vesićevu izjavu u kojoj tvrdi da nije uhapšen. Već da se dobrovoljno odazvao na poziv.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sergej Trifunović (@whistler_dick)

– Naravno da nisi uhapšen, šećeru. Dio si sportskog paketa “uhvati/poljubi/pusti/zamisliš želju”. Ako ikada budeš procesuiran, to će biti kao u slučaju ubica Slavka Ćuruvije: “Ne bis in idem” – jednom suđenje, drugi put nikada više. Ambasadorsko mjesto te čeka – napisao je Trifunović.

Sergej Trifunović otpjevao pjesmu o hapšenju: “Splitu stižem u zatvore, tisuću sam i po platia”

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending