Razglednice
Urušava se gradačački i bosanski ponos: PUSTA OSTA BIJELA KULA ZMAJA OD BOSNE
Kako je javila BHT u kompleksu kule Huseina kapetana Gradaščevića u Gradačcu se urušio dio jednog od dotrajalih zidova. Definitivno, ovo je još jedna sramota, ali kome se žaliti, na koga upirati prstom…?
Jedan putopisac nedavno se zagledao u Kulu Zmaja od Bosne, pa je napisao:
“Ili je moj vid pravo ofalio, ili se sahat-kula nagnula na jednu stranu?! Gledam je iz raznih pozicija i kladio bih se da jest! Gradačac će, ako se ništa ne poduzme, postati „bosanska Pisa“.
Gradačačka kula, poznata po nekoliko imena, kao Gradina, Kula Husein-kapetana Gradaščevića ili Kula Zmaja od Bosne, glavno je obilježje ovog prelijepog gradića. Starogradska ljepotica dominira krajolikom Gradačca, na najvišoj tački na ovom prostoru. Ova kula je 2003. godine proglašena nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
Ovaj nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine godinama se nalazi u lošem stanju. Za potpunu obnovu potrebni su deseci milioma maraka koje se tek planiraju tražiti putem različitih fondova. U međuvremenu, osigurana sredstva za obnovu tek su dijelom iskorištena za pripremnu dokumentaciju dok se trenutno čeka građevinska dozvola. Kompleksna procedura mogla bi nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine uskoro dovesti u još lošije stanje.
Jedna od najznačajnijih i historijski izuzetno važnih građevina u Bosni i Hercegovini, već je godinama u lošem stanju. Kompleks „Starog grada“ u Gradačcu je 2004. godine postao nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine. Time je nadležnost za njegovo održavanje prebačena na federalni nivo. Ministarstvo okoliša i turizma Federacije Bosne i Hercegovine je prije četiri godine izdvojilo i na račun Grada Gradačca uplatilo milion maraka. Dio novca utrošen je za pripremnu dokumentaciju. U gradskoj upravi trenutno čekaju građevinsku dozvolu. Sam proces traje dugo.
„Mislim da su u pitanju onako dosta formalne stvari koje kod ovakvih situacija po meni ne bi trebale da se toliko gledaju, da trebamo jednostavno ići korak ispred i pokušati spriječiti neka dalja oštećenja koja bi mogla prouzrokovati daleko veće štete i posljedice“, smatra koordinator na projektu sanacije Starog Grada Adnan Begović.
Raspisivanje javnog poziva za izbor izvođača za rekonstrukciju najugroženijih dijelova ovog kompleksa starog grada koči nepostojanje saglasnosti za koje se trenutno ne zna ko je nadležan. O tome se tek treba izjasniti Vijeće ministara Bosne i Hercegovine.
„Sva naša nastojanja da taj problem na neki način prevaziđemo i ubrzamo realizaciju ovog toliko iščekivanog i za Grad Gradačac i za građane Gradačca i naravno sve žitelje Bosne i Hercegovine nismo uspjeli da realiziramo i u zadnja tri mjeseca nemamo nikakav odgovor po pitanju nadležnog federalnog ministarstva kada je ovaj problem u pitanju“, navodi gradonačelnik Gradačca Edis Dervišević.
Kula Husein kapetana Gradaščevića glavni je simbol Gradačca. Ovaj kompleks godišnje posjeti hiljade turista. Nemaran odnos prema nacionalnom spomeniku Bosne i Hercegovine doveo je do njegovog propadanja. Ne ubrza li se procedura i uskoro ne počne obnova, gradačačka kula uskoro bi mogla pretrpjeti nova urušavanja.
Izgradnju gradačačke kule započeo je brat najpoznatijeg gradačačkog kapetana Husein-kapetana Gradaščevića, Murat-kapetan. Bilo je to 1765. godine. Gradnja je trajala gotovo stotinu godina. Gradaščevići, najpoznatija porodica iz Gradačca, koju je proslavio Husein-kapetan, u Bosnu i Hercegovinu je došla iz Ugarske.
Bili su u svoje vrijeme jedna od najmoćnijih begovskih porodica u BiH, a danas je vrlo malo Gradaščevića ostalo u Gradačcu. Uglavnom su se raselili, neki u Sarajevo, neki u Banju Luku.
Sama kula je visoka 18 metara, široka sedam i po, a debljina zidova koji je okružuju je metar. To i ne čudi jer je kula građena kao vojni kompleks, sistem odbrane grada, u kojem je bila smještena vojska i gradska administracija. Kada se popnete na čardak gradačake kule imate pogled na okolinu od 360 stepeni.
“Za lijepih dana odavde se pruža pogled na pet gradova – Odžak, Bosanski Šamac, Orašje, Brčko i Modriču, tako da su vojnici imali kompletan pregled okoline, ukoliko neka vojska krene, na vrijeme bude uočena – kaže turistički vodič Nermina Ćatić. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON