Zanimljivosti
Prva promjena pola u Sarajevu: KAKO JE ALMASA POSTALA – ENVER?
U januaru 1932. godine novine su objavile senzaciju:djevojka je postala muškarac. Prenosimo ovaj tekst sa fotografijom u cjelosti:
Mustafa P. služitelj željezničke radione Oblasne direkcije državnih željeznica u Sarajevu, dobio je dijete kojemu se odmah nije mogao odrediti spol. Ipak, pošto se više na njemu opažalo obilježje muškarca, otac mu je dao ime Enver. Ali s vremenom Enver je sve više postojao djevojčica i u njegovoj sedmoj godini otac ga pod imenom Almasa upisa u osnovnu školu.
Tako je to trajalo 5 godina. Almasa je išla u školu, pomagala majci u kući, radila ženske poslove i igrala se sa djevojčicama. U 12. godini, međutim, na njoj se počinju opažati promjene.
“Za godinu – dvije vasa djevojčica biti će dječak – rekao je ljekar njenom ocu, te još dodao “da će “možda će biti potrebna mala operacija”.
Tako je i bilo. U 16- toj godini Almasa je osjetila neobične promjene u sa velikom radošću opazila, a i njeni roditelji da je postala – muškarac.
Promjena spola nije bila baš potpuna. Trebalo je izvršiti operaciju, pa da Almasa postane sto postotni muškarac – Enver. Osam dana poslije, obučen u muško odijelo, Enver je otišao u bolnicu gdje je podvrgnut operaciji koja je uspjela.
Potom je u redakciju “Pošte” došao jedan mladić u plavom odijelu i kožnom kaputu i predstavio se kao Enver. Videći da ga ne prepoznajemo on se nasmijao, pišu ondašnje novine.
“Znate ja sam nekade bio Almasa. Teško je bilo u tome dosta razvijenom mladiću prepoznati nekadašnju djevojčicu,
Sječam se, rekao je Enver, kada sam legao na operacioni sto da me operišu. Nisu me narkotizirali, već mi samo dali lokalnu anesteziju. Bolilo me je, ali ja kao novopečeni muškarac junački sam podnio. Koliko je moja majka bila vesela kada ne povela iz bolnice. A I ja. Bilo mi je čudno. Nisam znao da li sam se ja promijenio, ili se sve oko mene promijenilo.
Otkako je izašao iz bolnice Enver živi drugim životom mego prije, ne sprema se više po kući, ne igra se sa djevojčicama, ne nosi dimije. On se sada druži sa momcima, misli na posao kojim će se zanimati, pa malo ašikuje i sređuje svoje pjesmice i geografske crteže, brišući ispod njih ime Almasa i zamjenjujući ga sa – Enver.
“Mnogo je bolje biti muškarac nego djevojka” – sa iskustvom tvrdi Enver, te je nastavio pričati:
“Otkako sam došao iz bolnice svak se za mene interesuje. Komšinice dolaze da me vide. One koje su me prije poznavale razgovaraju sa mnom otkrivena lica, a druge se kriju od mene. Djevojke koje su se sa mnom prije družile vesele se mojoj promjeni i razgovaraju sa mnom. Po malo i ašikujemo. A neke se i stide preda mnom i bježe. Ko žensko!
Mislite li se ženiti? – pitali su Envera
“Sad za sada još ne. Prvo treba da se namjestim i počnem neki valjan posao, a onda kasnije, tamo oko 25 godina – ne velim. Mislim da je muškarac u to doba najzgodniji za ženidbu. (Naj portal)
Zanimljivosti
Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama
U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.
Izneseni stavovi
– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.
Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.
Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.
U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.
Pravna sredstva
Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.
Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.
Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.
Odluka ESLJP
Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.
– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON