Pratite nas

Parapsihologija

MAGIČNIM RITUALIMA DO USPJEŠNE NOVE GODINE: Za doček „najluđe noći“ obavezno nosite nešto crveno

Published

on

Nova godina je važan datum, ne samo kalendarski, nego i u ezoteričnom smislu. Doček Nove godine je tradicionalno popraćen raznim ritualima, jer je to pravo vrijeme da se očistite od negativne energije prošlosti i pripremite se za nove stvari koje treba da unesu radost i blagostanje u vaš život.

Postoje različita vjerovanja vezana za magijska svojstva najluđe noći, pa se vjeruje da je bor simbol dugovječnosti i pobjede života nad smrti, a njegova zelena boja čak i zimi štiti od duhova i negativne energije. U davna vremena uoči Nove godine, palile su se velike vatre koje simbolišu ponovno rađanje Sunca, a danas su ih zamijenili vatrometi i prskalice.

CRVENA BOJA TJERA ZLO I DONOSI SREĆU

Crvena boja ima različita značenja u mnogim kulturama. Bez obzira na kontekst u kojem se koristi, uvijek nosi pozitivnu poruku.  Prema vjerovanju koje potiče još iz praistorije, crvena eleminiše zlo i označava povoljne prilike. Ona je boja krvi, vatre ili sunca, simboliše snagu, toplinu i slavlje.

Na primjer, postoji vjerovanje o čarobnoj novčanici. Uzmite novčanicu sa najvećim apoenima i čuvajte je kao amajliju do sljedeće godine. Zatim se ta novčanica potroši i stavlja se nova novčanica. Početkom godine ni slučajno nemojte posuđivati novac, preporučuje se da nekoliko dana prije Nove godine vratite stare dugove, jer se vjeruje da onog ko uđe sa dugovima u Novu godinu očekuje velika besparica u narednih godinu dana.

Za doček „najluđe noći“ obavezno nosite nešto crveno jer ta boja donosi radost i tjera zle duhove. Ovaj običaj se nije promijenio vijekovima i to je jedina boja koja daje toplinu i svjetlost u novogodišnjoj noći. Također, vjeruje se da je magija ove čarobne noći toliko jaka da može osvariti sve snove, tako da postoje razni obredi kako bi se ukućanima obezbijedio balgoslov.

MOLITVA ZA DAROVE I OSTVARENJE ŽELJA

Posljednji dan u godini je idealan za izvođenje ovog interesantnog rituala. Biće vam potrebni sljedeći materijali: bijela svijeća, kadionica, jedan papir i koverta.

Na čistom papiru napišite svoje planove ili želje, ali vodite računa da te želje ne ugrožavaju druge osobe, jer u suprotnom, želja vam se neće ostvariti. Kada ste zapisali želju, izrezbarite nožićem svoje ime na svijeći i sačekajte zalazak sunca. Zapalite svijeću, okrenite se prema sjeveru i tri puta izgovorite: „Neka se moje želje rasplamsaju, neka se ostvare. Neka mi nebesa blagoslove da ispunim svoje ciljeve.“

 Zapalite papir, pokupite pepeo i stavite ga u kovertu, koja se čuva u kući na sigurnom mjestu do sljedeće godine. Nakon godinu dana, kovertu zakopajte u zemlju prije nego što započnete novi novogodišnji ritual.

Za sljedeći ritual trebaće vam pomoć prijatelja kako bi pozitivna energija bila jača. Petnaest minuta prije ponoći okupite se oko stola, zapalite svijeću i magičnim riječima dočekajte Novu godinu.  Istovremeno izgovarajte: „Kao što sam zapalila ovu svijeću, tako se opraštam od stare godine. Zahvaljujem se na svemu što je prošlo, i radujem se svemu što dolazi. Pozdravljam Novu godinu, dočekujem je sa ljubavlju. Znam da će mi donijeti lijepe darove koji će me usrećiti.“

 Svijeću ugasite i čuvajte je tokom godine. Kad god se nađete u nekoj krizi, zapalite je i pustite da gori petnaest minuta. Za to vrijeme razmišljajte o tome šta vas muči i zamolite univerzum da vam pomogne da riješite probleme.

 MAGIJA ZA BLAGOSLOVLJEN DOM

Dan uoči Nove godine potrebno je dobro usisati kuću, a dok to radite, izgovarajte sljedeću bajalicu: „Neka sve negativnosti iz ove kuće odu jednom za svagda!“ Kada to završite, otvorite ulazna vrata i izgovorite magične riječi. Zatim pripremite mješavinu od vode i morske soli, izgovarajući: „Sve negativno je otišlo iz ovog doma. Ova magična tečnost donosi svjetlost i štiti ukućane od svakog zla!“

 Nekoliko minuta prije ponoći, onako dotjerani i namirisani, zapalite svijeću i držite nar u rukama, i izgovorite ove magične riječi: „Bogovi i boginje, koje vladate nebom i zemljom, poslušajte moj glas. Dođite i blagoslovite me, kao i moj dom i ukućane, neka nas prati sreća zauvijek. Kako je ovan nar prepun sjemenki, tako neka ovaj dom bude prepun blagostanja. Bogovi i boginje, neka nas vaši blagoslovi prate svakodnevno.“

 Nar presijecite u sudoperu, pokupite ostatke i zakopajte ga u zemlju. Pokupite sok pa ga pomješajte sa ljuspicama od sandalovine, i tom smjesom premažite prag ulaznih vrata, sims na prozorima, terasu, i izgovorite: „Neka sreća blagoslovi ovaj dom!“

NOVČANI RITUAL U NOVOGODIŠNJOJ NOĆI 

Uzmite nekoliko pravih ili igraćih novčanica, objesite ih na stablo bliže deblu da ne budu uočljive. Kada vješate bogatstvo, recite:

“Na Novu godinu se događaju čuda, želje se ostvare. Ja kitim božićno drvce, ne znam više neuspjeha s novcem. Kako sat otkuca 12 puta, tako će novac otići mojoj kući.

Nakon nastupa Nove godine jednu od novčanica stavite u novčanik kako bi vam 12 mjeseci privlačila bogatstvo.

NAJČUDNIJI NOVOGODIŠNJI OBIČAJI

Osim dobrih želja i velikih očekivanja koje dijelimo, širom svijeta postoje različiti običaji i vjerovanja vezana za način na koji je najbolje zakoračiti u Novu godinu.

Nakon bogate novogodišnje večere, Austrijancima je za desert obavezan sladoled od nane i to u obliku djeteline sa četiri lista. To su prema njihovom vjerovanju, glavni uslovi za osiguravanje sreće u Novoj godini.

Akcenat novogodišnjih običaja u Belorusiji je na mladim neudatim devojkama koje učestvuju u različitim igrama kako bi saznale koja će se naredne godine udati. Jedna od igara zahtjeva od mladih Beloruskinja da naprave gomilicu kukuruza na zemlji ispred sebe. Nakon toga, neko pušta pijetla prema gomilicama kukuruza, a ona sretnica čiju gomilu odabere pijetao će se udati.

Italijani imaju puno novogodišnjih običaja koji se razlikuju od regije do regije. Ipak svima je zajedničko nošenje crvenog donjeg veša koji simbolizuje ljubav i plodnost, ljubljenje ispod imele i bacanje petardi po kojima je posebno poznat Napulj.

U Japanu se porodice prije ponoći upućuju u hramove kako bi pili sake i slušali 108 udaraca u gong koji najavljuju dolazak Nove godine. Prema vjerovanju, broj 108 označava broj grijehova koje čovjek napravi u jednoj godini i vjeruje se da se na ovaj način od njih pročišćava.

Danci u novogodišnjoj noći vole da se okupe i zajedno u ponoć skoče sa stolica. Na ovaj način bukvalno „uskaču“ u januar i novu godinu, te plaše i tjeraju zle duhove i obezbjeđuju sreću. (najportal)

Parapsihologija

Misterije i legende o ukletim mjestima u Bosni i Hercegovini: “Neka probaju da prenoće jednu noć…”

Published

on

Foto: PrtScr / Radiosarajevo.ba / Prisap, Vijećnica i Todorovo

Misterije i legende o ukletim mjestima u Bosni i Hercegovini: “Neka probaju da prenoće jednu noć…”

Ljude već stoljećima zanimaju, zabavljaju i straše priče o ukletim kućama, legende o duhovima…

Potrage za duhovima

Biznis ‘potrage za duhovima’, bez obzira što ga nauka i skeptici bez prestanka opovrgavaju, postao je jako unosan, a emisije o lovcima na paranormalno među najgledanijim su. Ed i Lorraine Waren bili su najpoznatiji lovci na paranormalno, sve do Edove smrti, a njihove ‘istrage’ o Amityvilleu, lutki Annabelle, te Connecticutu – priče su koje i danas straše mnoge.

Među danas najpoznatijim ‘lovci’ su Zack Bagans, Aaron Goodwin i Nick Groff koji imaju i emisiju Ghost Adventures (bez Groffa od 2015.), koja se emituje već više od decenije. Da ne spominjemo YouTube kanale, poput Nuke's Top 5, koji gledaju milioni ljudi.

Ni BiH nije imuna na ovakve priče, štaviše. Priče o vilama, prikazama, duhovima, drekavcima…sastavni su dio ovdašnjih legendi. Svako naseljeno mjesto ima svoje priče o jezivim kućama, ukletim haustorima (ul. Envera Šehovića u Sarajevu), jezivim tvornicama (Tuzla) i sl.

Vijećnica

Najpoznatije ukleto mjesto u BiH je – sarajevska Vijećnica. Ovu urbanu legendu prate navodne priče o ubistvima i samoubistvima. Bizarne nesreće, koje datiraju još od 1895, kada je konopac kojim se dizala kanta s malterom pukao, i kanta je u padu ubila jednog radnika.

Sljedeće žrtve su bile austrougarski prijestolonasljednik Franc Ferdinand i njegova žena Sofija, koji su ubijeni u blizini. U njoj se objesio direktor Narodne biblioteke BiH Vojo Kreco, nedugo zatim i Ksenija Karić. Polovicom sedamdesetih, službenik Branko Čulić je krenuo kući, ali je nezgodno stao na stepenicu, okliznuo se i udario potiljkom od stepenište Vijećnice. Kasnije se pričalo da je umro od srčanog udara.

Direktor Luka Đaković je umro prvog dana nakon što je prestao raditi u Vijećnici, dok je direktor Dževad Dautović poginuo u saobraćajnoj nesreći na putu od posla do kuće. Portir Ilijaz P. je 1983, za vrijeme noćne smjene, ispucao devet metaka u svog najboljeg prijatelja Fatmira. Motive ubistva policija nikada nije rasvijetlila.

Pojedini tvrde kako se navečer u Vijećnici čuju jauci, galama i krikovi, te da se iznad postavljenih eksponata pojavljuju sjene, koje nestaju u mraku iza stubova u središnjoj auli.

Ipak, vrijedi istaći da se u pisanim izvorima o prošlosti Sarajeva, Vijećnica, kao ni drugi objekti, ne spominje kao mjesto obilježeno nekim prokletstvom. U knjizi Sarajevo od svog postanka do danas, koju je 1894. godine u Požarevcu objavio srbijanski kvaziistoričar Mita Živković, spominje se tek prokletstvo bačeno na Sabornu pravoslavnu crkvu. Međutim, usmena predanja i legende o Vijećnici postoje i izuzetno su živa.

Jedno od objašnjenja veže se za predaju žrtve. Kada su građeni temelji Vijećnice, kako kažu ljudi skloni sujevjerju, nije puštena krv (obično se zakolje ovan).

Todorovo

Stari grad Todorovo, na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine, moglo bi da postane inspiracija za film, zbog “kuće zlih duhova”, pored koje mještani ne žele ni proći. Todorovčani vjeruju da je kuća ukleta zbog mračne prošlosti…

Mještani Todorova, kraj Velike Kladuše, tvrde da se noću iz “uklete kuće” čuju zastrašujući krici i stravični jauci. U njenoj blizini, navodno, kvare se tehnički uređaji, telefoni i slično. Mnoga vrata i prozori kuće su zatvoreni daskama. Legenda kaže da je na tom mjestu bilo groblje. Krajem 19. vijeka muslimanski imami planirali su da sagrade školu. Hodže su raširili šatore, proveli na tom mjestu nekoliko noći, a onda su iznenada u tišini i vidno uznemireni zauvijek otišli iz Todorova.

Prva kuća na “ukletim temeljima” sagrađena je početkom prošlog vijeka, govorio je najstariji meštanin, 81-godišnji Kadir Ibričić. Srušena je u Prvom svetskom ratu, da bi krajem Drugog svjetskog rata gorila do temelja. “Tokom Drugog svjetskog rata imanje je kupio Husein Bašić i na istom mjestu podigao novu kuću. Ni ona nije bila dugog vijeka i do temelja je izgorila”, govori Kadir Ibričić.

Nakon što je opet sagrađena i namještena, tokom rata u BiH vojnici su zauzeli to područje i iz kuće odnijeli nameštaj i porazbijali stakla. Dugo se niko tu nije uselio, niti je tu prenoćio zbog priča o prokletstvu tog mjesta.

Livno

Na petnaestom kilometru od Livna prema Bihaću, sa desne strane magistralnog puta na lokalitetu sela Prisap, nalazi se kuća na osami koju je narod nazvao kućom strave i užasa. Zbog priče kako se iz ovog napuštenog objekta čuju jezivi krici, lupnjava i dječiji plač, livanjsko selo Prisap je godinama na meti medija i znatiželjnika. Dok “nevjerne tome” smatraju kako je ljudska mašta isprela cijelu priču oko “prnjavorke”, kako još nazivaju ovu kuću, svedoci lakonski uzvraćaju: “Neka zanoće jednu noć i sve će se samo kazati!”

U Beču živi i radi hodža Aga rodom iz Podrinja: SMATRA SE NAJJAČIM BORCEM PROTIV MAGIJE I DŽINA

Među prvima koji su uvjerili u sablasne pojave bile su izbjeglice koje su u minulom ratu našle u kući privremeno utočište, a kasnije i njeni privremeni (pod)stanari, koji nisu vjerovali“došljacima”. Prema kazivanju “osvjedočenih” u gluho doba noći s tavana su dopirali jezivi krici, a iz zidova je ozvanjao dječiji plač. Do jutra, nije prestajalo lupanje na vratima i prozorima. Lupkanje se čulo i ispod poda i sa plafona.

Strah je brzo iseljavao i slučajne prolaznike i lutalice koji bi potražili konak. Mještani sela Prisap vele kako se u kući niko nije dugo zadržavao, “bižalo se od nje ko đavo od križa, a ko će mu ga znati zašto”. Pod krovom ove misteriozne kuće nije se dugo zadržao ni njen vlasnik Marko Marčenko iz Prnjavora, koji danas živi u Njemačkoj. Znano je da je kući prodavao, ali čim bi kupci doznali za priču, odustajali su.

Dok priče o “ukletoj kući” iz Prisapa kolaju “svitom”, poprimajući neke dodatne motive, mještani ovog malog livanjskog sela ukazuju na narodnu predaju koja kazuje kako je na mjestu “prnjavorske kuće” bilo staro groblje.

Kuća strave

Bilo kako bilo, ovo mjesto je godinama mamac za znatiželjnike, ali i novinare, među kojima je jedan ustvrdio kako mu je “zakazao” fotoaparat. “U ispravnom fotoaparatu sam imao nove baterije, ali jednostavno nisam mogao snimiti niti jedan detalj vezan za kuću strave”, zabilježio je u svojoj reportaži. Mještani smatraju kako u “lovu” na misterije možda jedino ima štete vlasnik “kuće strave”, dok se ovakvim pričama selo zabavlja.

Iako mještani opovrgavaju istinitost priče kako je “ukleta kuća” krivac za smrt dva vojnika u minulom ratu, koje je nakon nekoliko prespavanih noći u “prnjavorskoj kući” zadesila nesreća, priča se kako je jedan vojnik izvršio samoubistvo, a drugog je ugrizla zmija, zbog čeka je preminuo.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending