Pratite nas

Zanimljivosti

Iznenadiće vas odgovori: DA LI BISTE ZAMIJENILI TELEFON SA PARTNEROM NA TRI DANA?

Published

on

Šifre na telefonima, obavještenja na “nečujnom režimu”, ugašena zvona – da li su ovo signali da osoba koja ovo praktikuje nešto i krije?!

Era digitalizacije donijela je, ruku na srce, pregršt dobrih stvari, a jedan od najboljih uređaja napravljen u prošlom vijeku, bio je svakako mobilni telefon.

Za one radoznale, mobilni telefon predstavlja mogućnost odgovora u samo nekoliko sekundi od postavljenog pitanja, za domaćice su to novi recepti na samo “jedan klik”, za najmlađe sve dječije pjesmice i crtaći na jednom mjestu, dok je za one nešto “smjelije” mobilni telefon mjesto gdje se čuvaju njihove tajne, ili kako bi neki drugi nazvali, “intima”.

Poruka u nezgodno vrijeme, “pijani” poziv u sitne sate, notifikacija koja može da uništi povjerenje među ljudima, fotografije koje rasturaju brakove i veze, činjenice su današnjeg vremena.
Da li je telefon naše “sigurno mjesto”, paravan za sve naše strahove, potajne želje i fantazije, mjesto gdje se odigrava neka druga, fiktivna stvarnost u koju povremeno bježimo i čuvamo je samo za sebe?

Pitali smo žene i muškarce da li bi bili spremni da svoje mobilne telefone zamijene sa partnerovim na cijela tri dana. Odgovori će vas iznenaditi:

Haris (25)
Nemam ja šta da krijem ili da imam problem sa tim. Evo mogu sada da joj dam telefon, nemam šta da brišem. Ona ionako zna šifru od telefona i u svakom momentu može da uđe i da vidi šta sam tražio, sa kim sam se dopisivao i šta sam lajkovao. Onaj koji se suzdržava i nećka, ima nešto da sakrije. Doduše, bilo bi smiješno da sada promijenim šifru i dam joj tako da vidim da li će za tri dana uspjeti da provali šta sam ukucao.

Nataša (30)
Ah, iskrena da budem nisam sigurna. Povremeno zna da mi “iskoči” poruka od pojedinih “bivših” ljudi u “gluho” doba noći, ili onda kada sam njihov predmet razmišljanja. Iako sam svjesna da takve poruke dođu apsolutno “ni iz čega” plašim se da bi moj partner mogao pogrešno da ih protumači. Nikad ih ne iniciram, jednostavno se dese. To su uglavnom poruke koje ne zahtijevaju bilo kakav odgovor. S toga, moj odgovor bi ipak bio “Ne, ne bih se mijenjala telefon na tri dana sa partnerom”.Opet, s druge strane, i pored povjerenja koje imam u odnosu ne bih voljela da me iznenadi slična poruka na displeju telefona mog partnera. Osim toga, nemam nikakvih problema. Šifru na telefonu imam samo zbog straha od gubitka istog, a ne da krijem “nedozvoljene sadržaje” od svog partnera.

Hana (24)
Ni ja nemam ništa protiv, ali znam da će sve da mi izmiješa. Ko zna koje sve igrice će da mi skine na telefon i ko zna šta će sve da obriše kako bi imao više memorije.. Samo zbog toga mi nije baš prijatno. A to isto znači da tri dana neću moći da se ćujem sa drugaricama jer ne želim da one imaju njegov broj sačuvan, nisam ljubomorna samo znam iz iskustva da to nije pametno.

Marina (31)
Ne bih dala, jer za ono sto je meni potrebno je dovoljan jedan sat. Kako i partner, tako i ja, imamo lagerovane osobe koje su mutirane negdje i javljaju se povremeno. Da bi izbjegli nepotrebne komplikacije, nećemo se mijenjati ni na sat.

Marko (40)
Mijenjao bih, a mozda i ne. Ako se povjerenje dovodi u pitanje, onda svakako ne bih jer se povjerenje ne stiče mijenjanjem telefona. Kada je dokazivanje povjerenja u pitanju, odnosno da li si nekome vjeran ili ne definitivno smatram mijenjanjem telefona jedan od potpuno besmislenih načina. Odrasli smo ljudi, i sve što radimo, radimo isključivo sami sebi.

Koketa (32)
Ne. Smatram da moja intima mora da se zadrži u mom telefonu. Tu joj je i mjesto. Znam da razmijenim koju poruku sa nekim drugim muškarcima kako bih se osjetila poželjnom. Na porukama se i zadržim jer nisam hrabra da odem korak dalje dokle god ne stavim tačku na relaciju u kojem sam. To uglavnom radim onda kada nisam dovoljno ispunjena u odnosu sa partnerom. Mada, moram da priznam da sam “koketa”, i da mi svaki superlativ od strane muškog roda prija. Možda više nego što bi trebalo onda kada nisam “singl”.

Aida (48)
Ne, nikada! Ne zbog sebe, negu o zbog informacija koje bi mogle da ugroze meni drage ljude, ukoliko dođe do raskida… A i, moj život je moje blago! Takođe, postoji strah i od onoga što mogu iskopati u njegovom telefonu, a dosta dobro kopam. (Naj portal)

Zanimljivosti

Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama

Published

on

U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.

Izneseni stavovi

– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.

Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.

Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.

U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.

Pravna sredstva

Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.

Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.

Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.

Odluka ESLJP

Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.

– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending