Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Tragom narodnih predaja o nastanku imena grada Maglaj: KAKO JE PO LEGENDI GUSTA MAGLA “IŠČUPALA HRAST”?

Za nastanak imena ovom gradskom giseru na rijeci Bosni vezuju se brojne legende, a sve na svoj način (u)kazuju da je je u dalekoj prošlosti gusta magla kumovalo njegovo ime

Kao i mnogi naši gradovi Maglaj je prepoznatljiv po srednjovjekovnoj utvrdi Gradina sa koje se ovaj gradski biser vidi kao na dlanu. Tvrđava je u sagrađena 13. stoljeću i spada u red prvih i najstraijih srednjovjekovnih utvrda u našoj domovini. Prvi put se spominje 1408. godine u povelji ugarskog kralja Sigismunda, a dolaskom Osmanlija na ove prostore, pominje se u jednom defteru iz 1485.godine i to kao nahija tvrđave Maglaj.

Tvrđavu čine pet kula: Širbegova ili Kapi kula, Dizdareva ili južna kula, Branič kula, Kapetanova ili sjeverna kula, Sahat-kula.

Kako je ovaj šestostoljeni gradić dobio ime tajna je za mnoge. Znano je da da se zvao Maglaj na Bosni u vrijeme kada je grad Tešanj bio glavni grad Banovine Usore, a iz tog doba pominje se i pod nazivom Straža, kao mještance sa tvrđavom koja je bla gradu Tešnju predstraža s jugoistočne strane. Međutim, kako je Straža dobila današnje ime Maglaj postoji više narodnih predanja. Jedna od njih je šaljivog karaktra i pominje se u razgovoru između tadašnjeg stanovnika Straže i Gračanlije, kada je Gračanlija kazao:

“Vaš grad Straža postao je doduše po milosti sultanovoj veliki, no ipak nemate u njemu ništa drugo već samu maglu. Vi mislite da je magla pamuk, pa skačete s vašeg grada u nju, ali se nijedan od vas ne vraća. Vi ste prave Maglajlije“.

Još i danas čuje se u narodu uzrečica kada je neko brzoplet u poslu: “Skačeš k'o Maglajlija u maglu”.

Kako je hrast nestao?
Po jednoj drugoj legendi kazuje se kako je nekada na obali Bosne bilo malo naselje, ali mu ime nije sačuvalo. Usred tog mjesta bio je gigantski dub – hrast čije grane su se širile na sve strane. Narodna predaja nadalje kazuje kako se u to vrijeme nad rijekom podigla takva magla da se ni prst pred okom nije vidio. Kada se razišla magla, duba nigdje nije bilo.

Svi su se čudili o tome i prepričavali: ‘Magla izvalila dub, magla izvalila dub…!“

Legenda veli da je od te magle nastalo ime gradu Maglaj. U jednoj drugoj verziji predaja veli da je Maglaj ime dobio po gustoj magli koja je obavijala utvrdu na brdu iz koje je kasnije nastao današni grad.

Tajna zlatnog zvona
Smatra se da je u Sahat-kuli, koja je zajedno sa Gradinom 2005.godine proglašena nacionalnim spokemnikom, nekad bilo zlatno zvono. Međutim, to nikada nije potvrđeno, ali mnogi su skloni kazati da su se njegovi otkucaji stapali sa zlatastim odbljescima maglajskih predvečerja. (NAJ PORTTAL)