Pratite nas

Zdravlje i ljepota

MULTIPLE SKLEROZA: Narodni preparat od čička olakšava ove tegobe

Published

on

I zvanična i tradicionalna medicina u jednom su složne: multipla skleroza, jedna od najozbiljnijih autoimunih bolesti, može da se liječi čičkom. Prateći „stope” narodne tradicije koja je vijekovima koristila ovu biljku za liječenje problema sa centralnim nervnim sistemom, ruski ljekari su sproveli istraživanje, na osnovu koga je napravljen i lijek od čička.

Podatke da običan čičak usporava razvoj ove bolesti i donekle uklanja njene posljedice, objavila je još 1960. godine N.P. Dornikova, koja je radila na Odjeljenju bolničke terapije Medicinskog instituta Kalinin (danas Tverska medicinska akademija). Suha biljka ili lijek od čička stavljen u kapsulu, svejedno, ima nevjerovatan učinak na multiplu sklerozu.

“Pacijenti koji uzimaju čičak imaju manju drhtavicu. Biljka normalizuje mišićni tonus, djelimično vraća izgubljene motoričke funkcije i poboljšava opšte dobro pacijenata sa multipla sklerozom. Razlog tome je efekat alkalnog ehinopsina na centralni i periferni nervni sistem, koji pojačava refleksnu ekscitabilnost centralnog nervnog sistema i tonira skeletne mišice čak i kod ljudi sa asteničnim stanjima – navodi Dornikova.

Biljka je još efikasna u liječenju paralize lica i lateralne miotrofične skleroze. Ljekovita svojstva čička bila su poznata još u antici. Postoje dokazi da se u staroj Grčkoj biljka koristila za liječenje asteničnih stanja, pareza i paralize.

Narod čičak oduvijek sakuplja i suši. Ljekoviti su i list, i korijen, i sjeme i cvijet. Rusi ga koriste za normalizaciji krvnog pritiska, za dobar san, za aktivno tijelo i dobar apetit. Kažu da ako upotrijebite čičak protiv glavobolja samo jednom, sva je prilika da će ona rjeđe dolazi. Čičak se uspješno nosi sa bolovima u zglobovima i ukočenošću.

Običan čičak uklanja posljedice zračenja, pa se Ukrajinci kunu u njega jer je poslije Černobilja baš čičak bio glavni junak koji je mnoge spasao od stravičnih posljedica zračenja. Od sjemenki čička pravi se vodena tinktura za liječenje paralize i neuritisa, dok se alkoholna tinktura koristi za atrofiju mišića i psorijazu.

Najčešće korijen čička služi za hipotenziju, a suhe cvijetne glavice – za upalu trigeminalnog nerva.

Biljka se može koristiti za razne bolesti, naročito za se*sualnu slabost, histeriju, fizičku i mentalnu iscrpljenost, poremećaje u centralnom nervnom sistemu, aterosklerozu, zauške i bolove u zglobovima. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending