Pratite nas

Sudbine

Jedno vrijeme je ćutao, a onda je zajecao: U ČETRDESETOJ GODINI JE UPOZNAO ROĐENU MAJKU

Published

on

Priča ove žene je dokaz da u životu ništa nije nemoguće! Naime, Amerikanka, koja je željela da ostane anonimna, dala je svog sina na usvajanje prije, čak, 40 godina. Međutim, jedan susret u pordavnici promijenio je sve. Scena je bila prava filmska. Nikada nije vjerovala u čuda, a upravo joj se jedno desilo. Njenu ispovijest sa portala “Love what matters” prenosimo vam u cjelosti:

Nikada nisam vjerovala u čuda. Dok sam odrastala, moja majka i sestra uvijek su pominjale neku višu silu, bilo da se radi o Bogu ili nekoj nezemaljskoj sili koja je van ljudskog razumijevanja, kada bi neki aspekt života krenuo nekim neočekivanim putem, ili kada bi dolazilo do sinhroniciteta. Morate tome da date ime i naravno – takve stvari su smatrane “čudom”.

Uvijek sam se tiho izrugivala pri pomisli na tu ideju. Meni je utjehu pružala ideja da je svijet nasumični haos i da je sve u njemu jedna neorganizovana slučajnost. To mi je imala najviše smisla. Religija mi je bila gurnuta pod nos, a iz poštovanja prema porodici jednostavno sam se složila sa njom. Ali uvijek sam je konzumirala sumnjičavo, sa puno pitanja i otvorenog uma. Ali sada mi je jasno da nešto postoji. Da li je to Bog ili viša sila, ko zna. Ali, sada znam da život ima neki smisao. Nešto što je veće od tebe i mene.

Kada sam imala 25 godina, moja kontrola rađanja nije uspjela. Nisam bila spremna da budem majka, otud i preventivne mjere za trudnoću. Nisam imala novca, zrelosti i mentalnog zdravlja da dam život drugom biću. Ali sam željela da imam dijete u pravom trenutku, željela sam da im pružim cijeli svijet i više od toga. Bila sam previše uplašena da abortiram, tako da sam na kraju rodila zdravog dječaka. Nisam rekla ništa svojoj porodici o tome zbog straha od osude. Mislili su da sam uzela neko vrijeme za putovanja da bih otkrila sebe. Beba je bila moja tajna.

Nakon što sam se porodila, dala sam dijete na usvajanje, kao što sam i planirala mjesecima unaprijed. Nisam željela da znam ko su usvojitelji, nisam znala ni koje su mu ime dali. Svaki detalj je bio kao dubok ubod nožem, pa nisam tražila nikakve informacije. Nisam mogla da podnesem rane. Krivica je bila nepodnošljiva. Ali znala sam da je u tom trenutku to bila najbolja odluka za mene.

Premotaću film gotovo 40 godina kasnije. Sada sam žena, razvedena, bez djece. Ovog puta to nije bio izbor. Mnogo sam željela djecu, ali nisam više mogla da trpim bol od pobačaja, ni fizički ni emocionalni. Zatvorila sam to poglavlje i nikada se nisam osvrnula, baš kao ni za mojom tajnom. Ipak, nisam mogla da ne pomislim da je to bila neka vrsta loše karme.

Fokusirala sam se na to da budem sestra, tetka, kćerka, jaka žena. Fokusirala sam se na ljubav i jačanje svog tijela, na svoj posao, širenje dobrote. I zaista sam bila sretna. Ali je nešto uvijek nedostojalo u mom životu, bez obzira na sve lijepo, postojala je ta tuga koja se neprestano javljala.
Ali to se sada promijenilo. Kada sam se preselila u Kalabasas, bila sam sretna jer sam promijenila okruženje i pejzaž. Uprkos lijepim uspomenama, stalno su mi se vraćali crni oblaci i beskrajni pljuskovi Portlanda. Nisam znala da će uz sunčano, kalifornijskom nebo nešto drugo osvijetliti moj svijet i popuniti tu bolnu rupu u grudima.Jednog jutra sam otišla u nedjeljnu nabavku, i po običaju počela sam u kolica da ubacujem tikvice, začine, orašaste plodoce, voće… Ja sam brz kupac, volim da uđem i izađem iz radnje što prije. Dok sam išla do rafova gdje stoje začini, udarila sam o čovjeka. Bio je visok preko 180 cm i nosio je uniformu. Popunjavao je police, a ja sam mu izbila kutije iz ruku prilikom udarca.

“Tako mi je žao”, rekla sam mu, mahnito pokušavajući da pokupim stvari.

“Ne brinite, gospođo. Ja ću to”, rekao mi je, smiješeći se.

Bila je to interakcija u djeliću sekunde, ali je nikada neću zaboraviti. Otišla sam kući tog dana u najčudnijem raspoloženju. Osjećala sam kao da moj mozak hoće nešto da mi kaže, ali nisam mogla da proniknem u to. Stalno sam razmišljala o čovjeku u prodavnici i njegovom osmjehu. Ne na romantičan način, već na bizaran, nekontrolisan način koji potresa dušu. Osjećala sam se kao da sam ga poznavala ranije, vidjela u prošlom životu. Ili možda u snu. Bio je to tako minijaturni trenutak mog života, a ipak mi je donio toliko topline. Uprkos dubini ovog trenutka, odbacila sam ga i nastavila sa svojim životom.

Vraćala sam se u istu prodavnicu više puta, ali sam ga naredni put vidjela tek tri i po mjeseca kasnije. On mi više nije bio u prvom planu, ali nisam ga zaboravila, moj mozak mi to nije dozvolio. Dakle, kada sam ga jednom ugledala kako odmara na pauzi za ručak, sjela sam tačno preko puta njega.

“Da li te poznajem”, pitala sam.

Uvijek sam bila direktna žena. Podigao je pogled sa svoje knjige i rekao:

“Ne, da li ja vas poznajem?”.

Odmahnula sam glavom.

“Pa, onda se valjda ne poznajemo. Drago mi je da se sad upoznajemo. Ja sam Timoti”, rekao mi je.

Proćaskali smo, a onda sam mu rekla:

“Da se vratim na vaše pitanje, osjećam se kao da vas poznajem možda. Ovo će zvučati čudno, ali osjećam se kao da sam te ranije vidjela u snu”.

Tada su iz mojih usta izašle riječi koje moj mozak još nije ni obradio:

“Da li ste usvojeni?”.

Prokomentarisao je kako je to prilično iznenadno pitanje, ali je odgovorio potvrdno. Bio je usvojen, ali su mu i otac i majka preminuli. Otac je nastradao u saobraćajnoj nesreći kada je imao 7 godina, a njegova majka od raka dojke i to samo dva dana prije njegovog 38. rođendana. Ta rana je još bila svježa.

Pitala sam ga koliko godina ima, a on mi je odgovorio da će ove godine napuniti 40. Osjetila sam kako mi srce jače kuca… Pomislila sam: “Rodila sam dijete prije 40 godina…” Ali, to nije bilo moguće.

Ćaskali smo još malo, ali ne znam o čemu… U jednom trenutku je dodao: “Još uvijek ne poznajem svoju biološku majku”.

Kada sam otišla kući, kao luda sam počela da tražim na Internetu sve o usvajanju i kako da pronađem usvojitelje. Vrlo brzo sam pročitala o DNK testovima porijekla. Nikada ranije nisam to radila, ali sada sam osjećala da je to apsolutno neophodno. Zajednički snovi, godine, moje unutrašnje osjećanje… Činilo se da je sve usklađeno nekom neobjašnjiovm magijom. Osjećala sam kao da je moj život film koji ide po određenom scenariju.

Poslije nekog vremena, suočila sam se imenom svog sina. Potvrđeno je – moj sin, moja beba. DNK je sve pokazao. Ali on se nije zvao Timoti, kao čovjek u prodavnici. Osjećala sam malo razočaranje. Bila sam sigurna da je to on. Ali, sam bila i sretna.

Razmišljala sam o pokušaju da pronađem sina svih ovih godina, ali sam mislila da je sebično da tražim dijete kojeg sam se odrekla samo zbog bola koji osjećam. Nisam željela da remetim mir i normalan tok bilo čijeg života i da upadnem u porodicu koja je toliko dugo živjela bez mog prisustva. Bilo je to nametljivo i pogrešno. Ali nešto u meni, iz nekog razloga, govorilo mi je da je vrijeme da sada pokušam. Trenutak se činio idealan, ja sam u svojim 60-im i pomislila sam: “Sada ili nikad”.

Prve tri nedjelje čekanja su bile bolne. Ali poziv je konačno došao:

“Zdravo.

“Zdravo, ovdje Timoti, tvoj sin. Dobio sam tvoje mejlove.

“Timoti… Mislila sam da se zoveš Rob. Moj sin se zove Rob, tako je pisalo…

“Rob je moje ime pri rođenju, ali se tovem Timoti. Ili Tim, ako želite.

Oči su mi se napunile suzama. Tijelo mi je bilo deset tona lakše, a srce teško od ljubavi.

“Tim. Vidjela sam te u svojim snovima… Takođe, naletjela sam na tebe u kupovini.

Neko vrijeme je ćutao. Samo je jecao, a moje suze su tekle zajedno sa njegovim. U tom trenutku sam znala šta je mojoj duši nedostajalo svih tih godina. Nedostajao mi je moj Tim.

Nikada nisam vjerovala u čuda, ali ovo… Ovo je bilo čudo najveće vrste. Ubijeđena sam da me je Univerzum doveo u Kaliforniju, u tu prodavnicu sa namirnicama, poslao snove, a kasnije i mog sina… I to baš kad je moj sin bio u bolu, kada mu je ponovo bila potrebna majka. Znam da je neću zamijeniti i ne želim, ali obećavam da ću ga voljeti bezuslovno. Nikada ga više neću ostaviti. Univerzum nas je spojio i biće potrebna vojska da nas razdvoji. (Naj portal)

Sudbine

Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!

Published

on

Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.

„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.

Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.

„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.

Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.

„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“

Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.

„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.

I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.

Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.

„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.

Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.

„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.

Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.

„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061  383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)

 

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending