Pratite nas

Zanimljivosti

Priča o Jablanićkoj ćupriji: ČUVENI MOST GRADIDLI AUSTRIJANCI I MAĐARI, RUŠILI PARTIZANI, OBNAVLJALI NIJEMCI…

Published

on

Željeznički most preko rijeke Neretve u Jablanici sagradile su austrougarske vlasti 1888. godine. Željezna konstrukcija najprije je bila naručena i izrađena u Mađarskoj, ali je greškom napravljena kraća za četiri metra (!), pa je premještena u Mostar, gdje je montirana kao Most cara i kralja Franje Josipa. Novi most za Jablanicu naručen je u Engleskoj, a kasnije je i montiran.

Most je bio linijska rešetka sa obrnutim lukom na donjoj strani, a narednih nešto više od pola vijeka ovaj most je služio svojoj svrsi u Austrougarskoj, potom i u Kraljevini Jugoslaviji, piše Mondo.

Tokom Drugog svjetskog rata, most u Jablanici stiče nenadanu slavu…

Od 1. do 4. marta 1943, tokom njemačke operacije Weiss 2 (poznate i kao Četvrta neprijateljska ofanziva ili Bitka za ranjenike) Titovi partizani su zbog bojazni od prodora četnika sa juga, i kako bi zavarali Nijemce i Ustaše koji su ih očekivali na sjeveru, srušili pet mostova na Neretvi i Rami, uključujući i most u Jablanici.
Nijemci su bili sigurni da će partizani krenuti prema sjeveru i rijeci Vrbas, pa su tamo koncentrisali najveći dio svojih snaga. Ipak, Tito i partizani su ih uspjeli nadmudriti, pa su svoje snage, zajedno s ranjenicima, odlučili da okrenu prema Neretvi i planini Prenj. Za samo 18 sati partizani su 7. marta 1943. uspjeli da podignu novi drveni most u Jablanici, pređu na drugu obalu Neretve i tako se izvuku iz obruča!

Prvobitno je ovako izgledao “Jablačnički most”

Nijemci su bili razočarani, ali im nije puno trebalo da na mjestu porušenog izgrade novi most… Već avgusta 1943. iznad Neretve osvanula je nova čelična konstrukcija, ovaj put prostorna rešetka, pravougaonog poprečnog presjeka. Njemački most se oslanjao na postojeće, kamenom zidane oslonce, a izgledao je ovako:

Nakon pobjede partizana u Drugom svjetskom ratu srušeni most preko Neretve i Bitka za ranjenike postaju jedno od ključnih mjesta nove jugoslovenske mitologije. A, potpuno čitav i funcionalan željeznički most u Jablanici, i to njemački, preko koga je nakon rata vozio legendarni Ćiro, pomalo je “štrčao” iz cijele priče.

Problem je “riješen” 1968. kada je za potrebe snimanja filma “Bitka na Neretvi” reditelja Veljka Bulajića, ovaj most, po drugi put, miniran i srušen!

U tom ratnom spektaklu, američkom glumcu (ruskih korijena) Julu Brineru povjerena je uloga partizanskog inženjera Vlade, čiji je zadatak bio da digne u vazduh most na Neretvi. (

Zanimljivosti

Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu

Published

on

Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.

Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….

– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.

– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.

Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.

Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending