Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Bolna iskustva žena koje su izbačene iz nasljedtva: VOLI TE TATA, ALI IMOVINA NA BRATA

Generalno na Balkanu, ćete čuti rečenicu: “Samo nek’ je muško.” Decenijama su kćerke diskriminisane od strane porodice u svakom smislu, naročito kada je u pitanju nasljedstvo. Uglavnom se spominje razlog da će se kćerka udati pa njoj nije ni potrebna imovina. Taman posla da se podijeli na ravne časti, koliko god da ima djece u porodici. Ako su muška, onda se ne računa.

Nataša Gardašević Kovačević, najpoznatija influenserka iz Crne Gore, pokrenula je razgovor sa svojim čitateljkama o velikom problemu sa kojim se sreće mnogo žena. Pisale su joj čitateljke iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, ali i Slovenije. Navešćemo neke situacije sa kojima su se žene suočile.
“Stric smatra da možda treba sve ostaviti njegovim sinovima jer smo nas četiri kćerke”, napisala je jedna žena.

Slično je rekla i druga:

“Brat od strica (13 godina) rekao mom ocu: ‘Šta će tebi zemlja, ti nemaš sinova’. Ima nas dvije kćerke.”

Od jedne žene je otac tražio da se ona i sestra odreknu imovine u korist polubrata i da mu vrate novac od školovanja. Druga je ispričala da se otac poslije 30 godina razveo i ponovo oženio kako bi mu druga žena rodila sina kako bi ima kome da ostavi zemlju i kuću.

Naveden je još jedan sličan primjer:

“Evo moj otac napravio muško dijete u 60oj godini. Sad treba da se rodi, a ja 29 godina, samo meni da ne ostavi.”

Postoje i primjeri gdje majke smatraju da kćerka ne bi trebalo bilo šta da dobije od nasljedstva.

“Nakon tatine smrti, majka želi sve za brata. A tata je htio sve na pola za brata i mene.”

“Tata voli i želi da mi prepiše donji stan u kući, a na spratu brat, ali majka kaže neka bratu sve, udata si.”
Iz nekih primjera se zaključuje, bar tako neki roditelji kažu, da žena mora da se uda kako bi imala gdje da živi: “Njega jednog imamo, vas dvije ćete se udati”.

“Da se razumijemo, bratu kuća i sve jer će on ovdje imati porodicu, a ti ćeš se negdje udati, ko zna gdje”, rekli su roditelji jednoj ženi.

Takođe se dešavaju prijetnje ubistvom ili, nažalost, da brat ubije sestru zbog imovine. “Prije sedam dana brat ubio sestru jer je testamentom dobila dio zemlje”, napisala je jedna žena o zločinu u Republici Srpskoj.

“Rodici je brat prijetio smrću pošto treba da podijele stan poslije smrti majke.”

Mnogo je i majki koje smatraju da ćerke nisu vrijedne isto koliko i sinovi i da njima ništa ne bi trebalo da pripadne.

“Mama se razboljela, svaki dan idem, kuham i čistim, pored troje djece. Ona mi kaže da je sin zove svaki dan.”

Ali i onih gdje se jedna porodica izbaci iz kuće: “Otac mene trudnu sa mužem izbacio iz kuće da bi mogla snajka da dođe.”

“Moja baba otprilike slavila kada se odrekla očevine u korist brata, iz Crne Gore je.”

“Za babu, očevu majku, moj otac je bio “dom iskopani” jer je imao tri kćerke”, rekla je jedna čitateljka.

Žena iz Makedonije je napisala nešto slično: “Nije daleko ni Makedonija, nažalost. Brat ima sreću, pa ima sve. Ti ćeš se jadna mučiti. Brat živi na visokoj nozi, tebi dan ne sviće. Ali njemu je “sreća” takva, pa “pao” mu biznis, auto i sve što treba. Ti si se udala, tvoja sreća.”

“Imam mlađeg brata, otišla sam od kuće da bih studirala i istog momenta bila isključena što se nasljedstva tiče, ali i mnogih drugih porodičnih pitanja. Osim što sam se jako razočarala u svog oca, nemam nikakvih drugih teškoća. Znam da je ovdje mnogo više žena koje nisu uspjele da se snađu i prinuđene su da trpe svašta.”

Hrvatica je ispričala kako je djeda sve htio da prepiše sinovima: “Tata se nije složio sa time i rekao da ima i četiri sestrre, pa je djeda sve prepisao stricu. Moji roditelji od onog što su sami stekli već su napravili testament, bratu i meni sve 50-50.”

“U Sloveniji kažu da zeta treba u kuću dovesti da bi slušao kćerku, a ne da oni slušaju snahu. Mnogo rodbine imam tamo i svi se vode tom politikom”, ispričala je jedna žena suprotno iskustvo.

Krivica i upiranje prstom nije rješenje, već razgovor i edukacija. Problema najviše ima u manjim, ruralnim sredinama, sa starijim osobama, babama, djedovima, ali i roditeljima jer smatraju da ništa kćerkama ne pripada. Pravedno je na ravne časti, koliko god da imovine neko posjeduje, a ne da li je muško ili žensko. (Naj portal)