Pratite nas

Info

Neka ti je laka ova teška bosanska zemlja: NA POSLJEDNJEM ISPRAĆAJU “UZ GRBAVICU” PLAKALE SU BARE

Published

on

Ni loša vremenska prognoza nije spriječila građane, prijatelje, navijače da u velikom broju dođu na sahranu i posljednji put pozdrave Švabu iz Sarajeva. Osim je sahranjen U Aleji velikana uz kultnu pjesmu Grbavica, a na sahrani je jedini govorio Osimov prijatelj Ivica Šarić.

Sahrani su prisustvovali njegov sin Amar Osim, legenda Željezničara Mehmed Baždarević, legenda Sarajeva Faruk Hadžibegić, pa još jedna legenda Željezničara Nikola Nikić, legenda jugoslovenskog fudbala Safet Sušić Pape, pa Dragan Stojković Piksi, Savo Milošević, Husref Musemić, Predrag Pašić…

Dok je išla pjesma ‘Hej, Grbavice”, prisutni nisu mogli sakriti suze. Plakale su Bare, plakali su svi oni koji su pratili odlazak Ivice na posljednji počinak. U tom trenutku, bol je bila jača i od članova porodice Ivice Osima.

Nakon pjesme Grbavica, počeo je ukop. Supruga Asima i kćerka Irma pomilovale su kovčeg, a onda je Ivica otišao na posljednji počinak.
Sahrani prisustvuju i bh. muzičar Dino Merlin, predsjednik Nogometnog saveza Vico Zeljković, premijer Federacije Fadil Novalić i mnogi drugi. Primijećen je I Haris Džinović…

Prije sahrane, u Narodnom pozorištu u Sarajevu održana je komemoracija na kojoj su prisustvovale brojne javne ličnosti iz sportskog, kulturnog, političkog života. O Osimu su na komemoraciji govorili Benjamina Karić, gradonačelnica Sarajeva, bivši fudbaleri Enver Hadžiabdić, Meša Baždarević, Faruk Hadžibegić, Nenad Bjeković, potpredsjednik Fudbalskog saveza Srbije, Yasuharu Sorimachi, tehnički direktor fudbalske reprezentacije Japana, ambasador Japana u BiH Makoto Ito, predsjednik Fudbalskog saveza BiH Vico Zeljković, predstavnik UEFA-e Zvonimir Boban, član Predsjedništva BiH Željko Komšić, predsjednik SDA Bakir Izetbegović, .

Ivica Osim preminuo je 1. maja u Austriji, gdje je proveo posljednje godine života. Pet dana poslije trebao je proslaviti 81. rođendan. Fudbalsku karijeru počeo je 1954. godine u omladinskom pogonu FK Željezničar iz Sarajeva. Za prvi tim Željezničara debitovao je 1959. godine. Zbog izvanredne tehnike, sjajnog vođenja lopte, efektnog driblinga i dobrog šuta, dobio je nadimak “Strauss sa Grbavice” i brzo postao miljenik publike.

Nakon devet godina provedenih u FK Željezničar, u decembru 1968. godine prelazi u holandski FC Zwolle, a igrao je i za francuske klubove Starsbourg, Sedan, Valenciennes. Potom se vratio u Strasbourg, gdje ostaje sve do 1978. godine i kraja igračke karijere. Bio je član mlade U21 reprezentacije SFR Jugoslavije, potom A reprezentacije za koju je u 16 utakmica postigao osam golova.

Bogatu trenersku karijeru započeo je na klupi Željezničara 1978. godine, a trenirao je reprezentaciju SFR Jugoslavije, Partizan, Panathinaikos, Sturm Graz, JEF United te selekciju Japana.

Za vrijeme boravka u Japanu stekao je veliku popularnost među Japancima. Godine 2005. u Japanu je izašla knjiga pod nazivom “Riječi Osima” u kojoj su bili napisani citati Ivice Osima. Knjiga je prodata u više od 400.000 primjeraka i bila je bestseller u Japanu. Također se 2009. godine našao na omotu videoigre “J-League Pro Soccer Club o Tsukurou! 6 Pride of J” japanske kompanije SEGA. Godinu kasnije komentirao je utakmice Svjetskog prvenstva iz Južnoafričke Republike za područje Japana za televizijsku korporaciju SKY.

Dok je bio selektor reprezentacije Japana, 16. novembra 2007. godine, doživio je moždani udar u svom apartmanu u Tokiju za vrijeme gledanja utakmice engleske Premier Lige. Nakon udara bio je komi do 3. decembra 2007. godine. Nakon buđenja iz kome prvo što je upitao suprugu Asimu bilo je: “Kako je prošla utakmica?”, koja se igrala u trenutku nesreće. Dok je bio u komi, posjećivala su ga velika imena iz svijeta fudbala kao što su Michel Platini i Sepp Blatter.

FIFA ga je 2011. godine postavila na čelo Komiteta za normalizaciju Fudbalskog saveza BiH, a on je pomogao Savezu i postavio stvari na svoje mjesto. (Naj portal)

Info

Kakav mangup: GLUMIO RETARDA DA BI GA SESTRE KUPALE, A POJEDINE I ZADOVOLJAVALE

Published

on

Dvadesetdevetogodišnji Rutledž Deas Četvrti iz Luizijane priveden je u policijsku stanicu poslije silnih prevara koje je prethodnih mjeseci izvodio kući sa medicinskim osobljem.

On se mjeecima pretvarao da je mentalno hendikepirana osoba kako bi od sestara koje bi dolazile kući dobijao naklonost, kupanje i njegu, piše Oxygen.com.

Rutledž je po internetu istraživao koje su službe bile najpogodnije za ispunjenje bolesnih fantazija. Prednost su imale one koje su na sajtovima pokazivale i kako izgledaju sestre.

Potom bi ih zvao telefonom govoreći da je on zaista Rutledž, ali je tražio pomoć za 18-godišnjeg brata “Korija” koji naravno nije postojao.

Potom bi ih čekao na vratima govoreći im da je “stariji bata” Rutledž na poslu i da ga je ostavio samog. Konstantno bi pred sestrama glumio da je mentalno poremećen i one su redom padale na to.

Od žena je tražio da ga prije svega kupaju i mijenjaju mu pelene, a nekima je zahtijevao mu miluju međunožje jer se tako, kako im je govorio “lakše opušta pred spavanje”. Dvije sestre su pristale na to, a kod jedne se “Kori” otkrio.

“Nije mogao da sakrije potpunu uzbuđenost i zgrabio je ženu u kadu kraj sebe. Momentalno je otkrio svoje pravo lice i ona je istrčala i vrištala.

Rutledž se tu uplašio da će biti otkriven, pa se pretvarao da plače poput malog djeteta. Nažalost po njega, ta gluma više nije prolazila i sestra ga je prvo prijavila ustanovi za koju radi, a onda je kontaktirana i policija”, rečeno je u policijskoj stanici u Uačita Parišu, Luizijana.

Rutledž Deas Četvrti dobio je petogodišnju uslovnu kaznu i 400 sati dobrotvornog rada. (Naj portal)

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending