Pratite nas

Zanimljivosti

Ovo je Nikola Lukičić koji je osmislio poljoprivrednog robota: “SPASOJE” BRINE O POLJIMA LAVANDE

Published

on

Na placu na obroncima Fruške gore, nedaleko od Sremskih Karlovaca, Nikola Lukičić održava polje lavande uz pomoć džojstika kakav se koristi za upravljanje dronovima. Sve ostale poslove po neravnoj uzbrdici obavlja “Spasoje”, odnosno robot s hibridnim pogonom na sva četiri i točka.

“Soter rover” ili popularno nazvani “Spasoje” Nikolin je pronalazak s ciljem da sebi olakša posao, a prošle godine dobio je nacionalno priznanje za najbolju tehnološku inovaciju. Sada svoje znanje dijeli i s drugima, jer stižu narudžbine s raznih strana da i njima napravi napravu koja umnogome olakšava poljoprivredne poslove, javlja Anadolu Agency (AA).

Kada je prije šest godina došao na imanje svog pokojnog dede i želio da zasadi lavandu, plac je bio zarastao pa je i za uređenje i krčenje raznog rastinja oprobao različite metode. Nakon mnogo truda i znoja i nebrojeno sati provedenih u košenju trimerom, a zatim i malim voćarskim traktorom s kojim se nekoliko puta i prevrtao i motokultivatorom s kojim takođe nije išlo najbolje, došao je na ideju da napravi mašinu koja će posao na kosom i strmom terenu moći da izvede bezbjedno, a pritom mu uštedi vrijeme i živce. I tako je nastao prototip “Spasoja” koji kontinuirano unapređuje pa na imanju Lukičića polje lavande održava treća verzija robotizovane kosilice.

“Kada smo proizveli mašinu, nazvali smo ga ‘Soter rover’. Soter na starogrčkom znači spasioc, ali se brzo odomaćio naziv ‘Spasoje’. Eto, prvo je meni spasao život”, kaže Nikola i dodaje da sadašnji rover na daljinski troši oko dva litra benzina na sat vremena rada, ali s punim rezervoarom može da radi više od tri sata.

Ono što je najvažnije, kako navodi, jesu efekti rada, jer je za red košenja korova trimerom za koji je prosečno trošio 15-20 minuta, s roverom svedeno na minut i po.

U planu je da naprave “Spasoja” s većim rezervoarom i s mogućnošću da koristi i točkove i gusjenice, ali i mogućnošću upotrebe autopilota da, nakon prvog rada na određenoj površini, rover slijedeći posao uradi sam po zadatim koordinatama, kao i da se više rovera umreže i rade sinhronizovano kako bi ih jedan operater mogao kontrolisati. S obzirom na to da se upravlja putem daljinskog upravljača, mogu ga koristiti kako slabo pokretni, tako i nepokretni ljudi.

A ono što je najvažnije za našeg sagovornika jeste da će “Spasoje” biti na usluzi njemu i njegovoj porodici i da će zasadi lavande biti pod kontrolom, bez mnogo muke i znoja.

“Ova mašina je pouzdana i bezbijeedna za korišćenje, a isto tako i cjenovno pristupačna za našeg domaćina, da može motokultivator koji je koristio da parkira, a alate koje je koristio za motokultivator upotrijebi za ovu mašinu. Ciljna grupa su nam voćari i vinogradari, jer se pokazalo da oni imaju najveće probleme prilikom održavanja zasada.

Jednu mašinu je već napravio za porodicu iz Austrije koja se preselila u Srbiju i žele da održavaju imanje. Nakon dobijanja nagrade za najbolju tehnološku inovaciju priča o “Soter roveru” se proširila pa su ljudi počeli da se interesuju za “Spasoja”, ali za to je potrebna i radionica, ali i zapošljavanje radnika. Ali Nikola razmišlja i o tome, ali za sada ide korak po korak. Počev od svoje bašte i polja lavande. (Naj portal)

Razglednice

Misterija na pustom ostrvu: DA LI BISTE PRESPAVALI OVDJE? (Video)

Published

on

U vrijeme kada život u gradu može da bude iscrpljujući, mnogi sanjaju o povlačenju u mir i osamu. No, za one koji traže ekstremnu samoću, postoji jedno posebno mjesto: izolovana kuća na osrtvu Elidej u arhipelagu Vestmanejar na jugu Islanda. Ovo osamljeno imanje, jedini objekt na nenaseljenom osrtvu, godinama intrigira posjetioce i pokreće brojne teorije zavjere.

Smještena usred Elideja, mala bijela kuća izazvala je razne mitove – od toga da je utočište u slučaju zombi apokalipse do priča da je pripadala islandskoj pjevačici Bjork ili da je koristi tajnovita vjerska sekta. Ipak, istina je daleko prizemnija: kuću je u 1950-ima izgradilo Udruženje lovaca Elidej kao utočište za lovce na pafine, što je legalna praksa na Islandu i Farskim ostrvima.

Iako je napuštena i bez stalnih stanovnika, kuća je privukla brojne avanturiste. Među njima je bio i popularni jutjuber Rajan Trahan, koji je 2021. dokumentovao svoj jednodnevni boravak na ovom usamljenom mjestu. Dolazak do ostrva nije bio jednostavan: nekoliko brodova, uključujući manji čamac koji je vozio kroz maglu i nemirno more, te uspon uz pomoć užeta kako bi se popeo na obalu, učinili su njegov put pravom pustolovinom.

Sam interijer kuće odiše jednostavnim, rustičnim ugođajem, a krase je drveni podovi i zidovi, logorska peć i primitivna oprema. Kuća nema struju ni unutrašnju vodovodnu mrežu, ali ima sistem za prikupljanje kišnice koji napaja saunu, što je jedno od rijetkih luksuznih obilježja ovog izolovanog doma. Iako izgleda napušteno, kuća je zabilježila više od 11.000 posjetilaca tokom svoje 70-godišnje istorije, prema podacima iz knjige posjetilaca.

Elidej ima bogatu istoriju – u prošlosti su na njemu živjele porodice koje su se bavile ribarstvom i stočarstvom. No, u 1930-ima, stanovnici su napustili ostrvo u potrazi za boljim životnim uslovima na naseljenijim područjima. Danas je posjeta kući moguća samo uz dozvolu Udruženja lovaca Eldej, koje je i dalje vlasnik imanja. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending