Pratite nas

Razglednice

Oduševiće vas: BAJKOVITI VODOPADI ŠVRAKAVE KOD BANJA LUKE

Published

on

U blizini Banja Luke kriju se slapovi za koje je malo osoba čulo ili posjetilo, ali kada se nađete na lijevoj strani Vrbasa, na magistrali Jajce – Banja Luka vidjet ćete tablu koja označava mjesto Švrakave..

Mještani će vam rado pomoći da prođete ne tako jednostavnu rutu do slapova, ali jednom kada dođete do cilja zadivit će vas prizor. Rječica nije posebno velika ali su ovi slapovi svakako prirodni detalj koji je krasi. Zanimljiva je rijeka koju pored vodopada karakteriše kanjon dug i do 500 m

Rijeka, kanjoni, zelenilo i slapovi su nešto što će oduševiti svakog avanturistu i zaljubljenika u prirodu. Prekrasno okruženje je idealna postavka i za kreiranje vječnih uspomena – fotografija, a u ljetnom periodu je odlično mjesto za dašak svježine.

Rijeka Švrakava je desna pritoka Vrbasa. Ušće ove rijeke nalazi se u selu Karanovac, na izlazu Vrbasa iz kanjona Tijesno. Švrakava, iako ne previše duga, predstavlja zanimljivu rijeku, karakterističnu po kanjonu i slapovima.

Vodopad Švrakave nalazi se na granici opština Čelinac i Banja Luka, u mjestu Bastasi. Put do samog lokaliteta nije najbolje obilježen signalizacijom. Vodopadu je najlakše prići putem koji vodi desnom obalom Vrbasa, iz sela Karanovac, koje je udaljeno 11 kilometara južno od Banje Luke. Na oko 2 kilometra idući od mosta u Karanovcu, u pravcu Kneževa, potrebno je skrenuti lijevo ka selu Bastasi. Nakon uspona na prevoj, makadamski put obara desno u dolinu Švrakave.

Kanjon Švrakave, dug oko 500 metara, završava se sa nekoliko slapova i vodopadom. Preko stijenskog bloka, visokog oko 4–5 metra, voda se obrušava u duboki krečnjački lonac. Zidovi stijena koje okružuju vodopad prošarani su velikim pukotinama. Voda koja pada niz stijenu, huk i pjenušanje rijeke, ostavljaju na posjetioca izuzetan dojam. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending