Zanimljivosti
Nije nam do smijeha, iako je danas 1. april: NEKIMA JE DAN SMIJEHA, A NEKIMA DAN BUDALA
Svakog prvog aprila u svijetu se obilježava Dan šale, kada se svi takmičimo ko će više ljudi zafrknuti i prevariti, međutim, da li ste se zapitali kako je došlo do ove tradicije?
U šesnaestom vijeku, u Francuskoj se kao početak nove godine uzimao prvi april. Slavilo se svuda, sa raskalašnim zabavama, uz puno vina i poslastica, do kasnih jutarnjh sati.
Tradiciju dočekivanja Nove godine u proljeće je prekinuo Papa Grgur 1562.godine, kada je kao početak nove, kalendarske, godine uzet prvi dan januara. Međutim, među brojnim podanicima katoličke crkve, bilo je onih koji se sa odlukom uvaženog pape nisu slagali, kao i onih koji za tu odluku jednostavno – nisu čuli. Oni su nastavili da novu kalendarsku godinu započinju prvog dana aprila, što je za ostatak stanovništva bio odličan povod za izrugivanje ”slavljenika” i zbijanje šala na njihov račun.
“Slavljenici” su nazivani “aprilskim budalama”, i bili su predmet brojnih šala, od kojih je najčešća bila da ih ubjeđuju kako je nešto istina, iako je potpuna laž.
Danas se u Francuskoj prvi dan aprila obilježava kao dan “aprilske ribe” odnosno “Poisson d'Avril.” Deca širom Francuske zbijaju šale sa svojim vršnjacima tako što im na leđa kače ribe, napravljene od papira. Kada nosilac ribe otkrije “plijen” na leđima, za njim ostala djeca, koja su učestvovala u kačenju, viču “ Aprilska riba”.
1. April u SAD
Amerikanci na prvi april zbijaju šale sa prijateljima i strancima. Jedna od najpoznatijih šala na 1.April (ili na Dan budala, kako se još ovaj dan popularno naziva) u Americi je da se upre prstom u cipele sagovornika i kaže :“odvezana ti je pertla”.
U devetnaestom vijeku, američki učitelji su se sa svojim đacima šalili tako što su upirali prstom u nebo i iznenađeno govorili: “ Pogledaj, jato pingvina!”. Popularna šala među američkim školarcima je da jedni druge ubjeđuju da je škola otkazana, iz raznih, uglavnom, nevjerovatnih, razloga. Koja god da je šala u pitanju, kada neko nasjedne, u Americi se obavezno kaže “Aprilska budalo!” (“April Fool!”).
Prvoaprilske šale
Najčešći vid prvoaprilskih šala su praktične šale. Na primjer, zamijeniti šećer sa solju u prvoj jutarnjoj kafi ili naviti časovnik sat vremena ranije ili kasnije kako bi neko zakasnio ili došao mnogo ranije, glumiti da ste neko ko niste, itd. Neke prvoaprilske šale su kratke, a neke znaju da se rastegnu skoro do ponoći, kada se “žrtva” najčešće uvjeri da je bila predmet šale. Koji god da je način i koliko god da traje, suština je da prvoaprilska šala ne treba nikog da uvrijedi niti povrijedi – jer to nije smiješno.
Uspješna prvoaprilska šala je ona nakon koje se svi smiju, a najviše osoba koja je bila “žrtva” iste. Poznati američki humorista i pisac Mark Tvejn je na temu prvoaprilskih šala izjavio :
“Prvog dana aprila saznajemo kakvi smo ostalih 364 dana u godini”. (Naj portal)
Zanimljivosti
Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama
U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.
Izneseni stavovi
– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.
Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.
Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.
U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.
Pravna sredstva
Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.
Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.
Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.
Odluka ESLJP
Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.
– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON