Zanimljivosti
TARZO JE LEGENDA JAHORINE, JER SKIJA POLUGOL: Kad ga je vidio skijaš na liftu umalo se nije onesvjestio
Odlazak na Jahorinu, uz uživanje u snježnim radostima, mnogima je prilika da vide pomalo neobičnog skijaša. Dok su svi u zimskoj opremi, on se raspojasao. Skija polugol, bez ičeka na gornjem dijeli tijela.…
Riječ je o 72-godišnjem Eriku Svensena, koga uglavnom poznaju kao Taru sa Jahorine. Ne, nije stranac; Tarzo je rođen, odrastao i živi u Sarajevu.
“Ime sam promijenio poslije rata da me niko ne može strpati ni u jedan ‘konstitutivni’ tor. Smatram da smo svi koji govorimo isti jezik (s manjim varijacijama vezanim isključivo za regionalnu pripadnost za šta nije potreban nikakav prevodilac) jedan te isti narod, a religija bi trebala biti isključivo privatna stvar izbačena iz politike i javnog života” – otkiva Tarzo.
Kaže da je na skije stao tek sa 16 godina i u početku se nije skidao.
“Prvih godina na skijanju se nisam skidao samo iz razloga što bi mnogi to pogrešno protumačili sve do jednog dana na kraju sezone kada mi je bilo toliko vruće da sam se skinuo, pa neka misli ko šta hoće i tako je to krenulo”, prisjetio se te dodaje kako je skijanje na takav način nešto posebno. Kad se adaptiraš i istreniraš osjećaj je predivan. Ko nije probao, ne može mu se opisati, a mnogi nisu ni svjesni šta sve mogu, dok ne probaju (strah od nepoznatog je velika kočnica za mnoge ljude).
Reakcije ljudi su različite. Stalni gosti ga pozdravljaju, oni koji prvi put ga sretnu gledaju s čuđenjem.
“Bilo je i ima svega. Najsmješniji mi je bio jedan skijaš na liftu Olimpik koji je zamalo pao u momentu kad me je ugledao. Bilo ih je koji su mislili da sam lud ili da se pravim ‘važan’. Bilo je i onih kojima sam bio interesantan i drag samo zato što sam drugačiji od ostalih i vremenom je moj ‘stil’ postao nešto sasvim normalno. Od kada se je pojavio internet i svi mogući ‘ekstremi’ (Wim Hof, Red Bull itd) više ništa nije nikakvo čudo i mnogima se to sviđa i drago im je kad vide nešto ‘novo” i atraktivno. Vole da se upoznaju sa mnom, slikaju, popričaju i prodiskutiraju na tu temu. Već ima i onih koji me pomalo slijede, ali još uvijek ima i ponešto onih kojima se to ne sviđa i koji bi to rado zabranili da mogu, jer ima i male djece koja ‘nikad nisu bila na plaži’, pa je polugol čovjek na skijalištu nemoral” (Naj portal)
Zanimljivosti
Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama
U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.
Izneseni stavovi
– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.
Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.
Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.
U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.
Pravna sredstva
Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.
Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.
Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.
Odluka ESLJP
Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.
– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON