Svi ćelavi muškarci zajedno godišnje potroše čak dvije milijarde dolara na razne preparate i tretmane kako bi zadržali barem malo dlaka na glavi. Naučnici, koji već decenijama, ako ne i vijekovima, pokušavaju da otkriju prave uzroke ćelavosti, nikako ne uspijevaju. Oni tvrde da su krive ćelije kože na glavi, koje u jednom trenutku u životu muškarca prestaju da sazrijevaju.
Kako god, lijeka još nema. U međuvremenu, možda nije loše znati da su neke stvari koje često vezuju za ćelavost – obični mitovi.
ĆELAVOST SE PRENOSI S MAJČINE STRANE
Nije potpuno tačno. Primarni gen vezan za ćelavost nasljeđuje se od majke, ali u igri su i drugi geni, koji se naslijeđuju sa očeve strane.
ĆELAVOST JE ZNAK STAROSTI
Naprotiv: kosu sve češće gube tridesetogodišnjaci, pa i dvadesetogodišnjaci. Što ranije počne ćelavljenje, veće su šanse za potpuni gubitak kose.
NOŠENJE ŠEŠIRA ILI KAPE PODSTIČE ĆELAVLJENJE
Imamo dobre vijesti za sve ljubitelje pokrivanja glave: ako su čisti, nemaju veze s ćelavošću. Ali ako su prljavi i puni bakterija, mogu izazvati infekcije kože glave.
Pa ko ovo izmisli: ŠVALERI RANIJE GUBE KOSU
Ovaj mit je vjerovatno izmislio neko ćelav. Apsolutno nije istina. Takođe, istraživanja su pokazala da je nivo testosterona kod ćelavih i “običnih” muškaraca potpuno isti.
SUNCE JE KRIVO ZA SVE
E pa nije! Oni koji se sunčaju imaju podjednake šanse da oćelave kao knjiški moljci.
OD UGLJENIH HIDRATA SE ĆELAVI
Naprotiv! Ugljeni hidrati i crveno meso obezbjeđuju hranljive sastojke koji znače i glavu punu kose. Neka istraživanja dovode u vezu manjak gvožđa u organizmu i gubitak dlaka na glavi.
KOSA OPADA OD STRESA
Djelimično tačno: stres može da ubrza opadanje kose, ali samo ako ste već genetski predodređeni za to. Takođe, nagle promjene težine (debljanje ili mršavljenje) mogu takođe doprinijeti ubrzanom gubitku vlasi. (Naj portal)