Pratite nas

Razglednice

U rukama je ljubavnica i udovica: ZAMAK MOĆNIH ŽENA!

Published

on

Dvorac Šenonso jedan je od najpoznatijih dvoraca na sjeverozapadu Francuske, koji nosi nadimak “vrt Francuske”. Podigli su ga najveći renesansni arhitekti toga doba, a danas je jedan od najposjećenijih zamkova ove zemlje. Proglašen je spomenikom kulture, a čitav kompleks je plod ženske mašte.

Naime, dvorac je bio poklon kralja Henrija II ljubavnici Dijani od Poatjea. Upravo je ona izrazila želju da dvorac pređe preko rijeke na drugu obalu i da se oko njega posadi raskošan vrt pun cvijeća i voća.

Kada je kralj Henri II umro, njegova udovica Katarina Mediči otjerala je ljubavnicu sa imanja, natjeravši je da zamijeni ovaj dvorac drugim. Potom ga je preuzela i dodatno obogatila postojeće vrtove.

Dvorac je u njenim rukama postao poznat po noćnom životu i proslavama koje su se ovdje odvijale.

Nakon njene smrti dvorac je preuzela treća dama, supruga kralja Henrija III. Ali, ona je ubrzo pala u depresiju nakon muževljeve smrti i dvorac putuje dalje, ponovno u ruke ljubavnice.

Henri IV poklonio je dvorac svojoj ljubavnici Gabrielle d'Estrees, ali kako su se s generacijama nagomilali dugovi, sadržaj dvorca je morao biti rasprodat. Konačno, u 18. vijeku ga je kupio bogataš Klod Dupin i dao svojoj supruzi na upravljanje.

Lujza Dupin bila je inteligentna, profinjena i lepa žena koja je u salonu dvorca okupljala elitno društvo. Čak je uspjela da spasi zamak od uništenja za vrijeme Francuske revolucije, kada je gladni narod tražio osvetu.

U 19. vijeku ga je naslijedila Margarit Peluz i dala na restauraciju. Kad ga je preuredila novca je ponestalo i dvorac je prodat.

Danas je dvorac obnovljen i otvoren za javnost, a u njemu možete provesti cijeli dan i neće vam biti dosadno. Teško je reći šta je ljepše, dvorac, vrtovi ili priroda koji ga okružuju. Stoga ne čudi da se ovdje često snimaju i filmovi, a restoran i salon je uvijek rezervisani nedjeljama unaprijed. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending