Pratite nas

Zanimljivosti

Želio da izgleda mlađe, pa pretjerao: UKLONIO BORE, ALI NE MOŽE DA ZATVORI OČI

Published

on

Jednom 79-godišnjaku plastična hirurgija je bukvalno uništila oči, tačnije, očne kapke jer on sada ne može da zatvori oči!

Pit Brodherst 79 godina star penzioner, je prošao niz kozmetičkih procedura kako bi izgledao mlađe, međutim, nije mogao da potpuno zatvori oči nakon plastične hirurške operacije

On je odlučio da ide pod nož 2019. godine, nakon što je majka njegovo dvoje djece navodno raskinula s njim zbog njegovog “staračkog” izgleda. Stomatološki zahvat koji je ranije uradio ostavio mu je natečene jagodične obraze, pa je odlučio da ih popravi i izgladi i neke bore na licu.

Na kraju je platio 11.000 funti za podizanje vrata, blefaroplastiku ispod očiju i rinoplastiku, ali uprkos tome što je otpušten iz bolnice ubrzo nakon devetosatnog postupka, odmah je znao da nešto nije u redu.acija

“Izgledao sam kao da sam pretučen. Bilo je užasno i nisam mogao da sklopim oči. Bio sam bolestan cijele noći i u snu. Dan poslije operacije poželio sam da nikad nisam otišao. – rekao je Pit prenosi britanski Metro.

Kada je dvije sedmice posle operacije otišao u bolnicu da mu skinu šavove i tamošnjim ljekarima rekao da su mu oči jako iritirane i suzile, penzioneru Englezu je rečeno da su to normalne nuspojave koje će same proći. Ali kada je otišao u drugu bolnicu na rutinski pregled prostate, tamošnji ljekari su primetili da mu se oči ne zatvaraju kako treba.

Pitov hirurg u bolnici BMI u Birmingemu, u Engleskoj, gdje je obavio kozmetičku proceduru, organizovao je besplatnu korektivnu operaciju u drugoj bolnici za presađivanje kože kako bi se koža na njegovim obrazima spojila sa kapcima,

Ova operacija je trajala još četiri sata, ali dvije godine kasnije, on još uvijek ne može potpuno da zatvori oči. 79-godišnjaku su prepisane kapi za oči koje treba uzimati osam puta dnevno, a takođe mu je savjetovano da u mikrotalasnoj peći peškir kojim se omota oko očiju kada spava. Njegovi problemi sa vidom su postali toliko loši da ne može da vozi auto ili da razazna izraze lica ljudi.

Kako on kaže sada brine samo da mi oči ne budu bolne i da se on osjeća udobno. Dao je savjet drugima da budu oprezni jer to može da vam uništi život. Nažalost, njegovo lijevo oko je i danas nakon operacija je ostalo otvoreno.

Sve privatne bolnice i klinike u Velikoj Britaniji su odbile da ponovo operišu Petea Broadhursta, jer bi dalja operacija mogla da izazove pogoršanje njegovih problema sa vidom. Tako da je morao je da potraži pomoć na klinici Mono u Turskoj, gdje je platio 7.000 funti za blefaroplastiku donjih kapaka. (Naj portal)

Zanimljivosti

Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama

Published

on

U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.

Izneseni stavovi

– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.

Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.

Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.

U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.

Pravna sredstva

Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.

Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.

Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.

Odluka ESLJP

Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.

– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending