Pratite nas

Razglednice

Koliko košta skijaški ćeif na Vlašiću: SNJEŽNA BOSANSKA LJEPOTICA SA NAJTOPLIJOM, DUŠOM I NAJPOVOLJNIJIM CIJENAMA

Published

on

Za Vlašić kažu da je to planina koja ima dušu i ponudu za svačiji džep. To je ljepota nad ljepotama.

U toku zimske setzone kolone turista iz svih krajeva svijeta, a posebno iz Hrvatske I Srbije, svakodnevno stižu na plato Babanovca, jer tamo se nalazi pravi mali planinski grad

Vlašić nije samo planina, Vlašić je planina koja ima dušu! Možda nema najduže ski-staze, najnovije ski-liftove niti najviše kilometara uređenih staza… ali ima nešto zbog čega se veliki broj gostiju vraća iz godine u godinu.

Kolone turista slijevaju se svakodnevno u zimskim mjesecima na plato Babanovca, jer tamo se nalazi pravi mali planinski grad. Tu su hoteli, vikendice, kafići, ćevabdžinice, slastičarnice, trgovine… a sve takoreći u jednoj ulici. To prepoznaju brojni turisti koji se redovno vraćaju da uživaju u svim čarima ovog planinskog dragulja naše zemlje.

Kada je 1978. godine iz Atine stigla vijest da će Sarajevo biti domaćin 14. zimskih olimpijskih igara, to je obradovalo zaljubljenike u ovaj kraj, budući da je Vlašić bio predviđen za rezervno borilište u slučaju nedostatka snijega na Bjelašnici, Jahorini i Igmanu jer se snježni pokrivač zadržava i do pet mjeseci godišnje. Olujni dani su rijetki, a staze su zaštićene od jakih vjetrova.

Zbog prirodnog potencijala i danas zauzima značajno mjesto u turističkoj ponudi Bosne i Hercegovine, ali i cijele regije. Broj snježnih dana je preko 150, a vremenski uslovi su većinom ugodni za skijanje.

Ono što je također specifičnost jeste da zagriženi ljubitelji skijanja već sa parkinga mogu navući skije i zaputiti se ka ski-liftu te ostati na skijama do kasno navečer, budući da je svake srijede, petka i subote od 18:30 do 21:30 organizovano noćno skijanje na centralnoj stazi Babanovac.

Skijalište je idealno za vikend-boravke. Skijaši početnici će imati odlične uvjete, a šumoviti predjeli sa ski-liftovima idelani su za alpsko i nordijsko skijanje, snowboarding i sankanje.

Skijaši početnici će imati odlične uvjete, a šumoviti predjeli sa ski-liftovima idelani su za alpsko i nordijsko skijanje, snowboarding i sankanje

U Babanovcu se nalazi i nekoliko velikih parkinga, ali je važno kod rezervacije smještaja provjeriti da li objekat ima i vlastiti parking ili ćete automobil morati ostaviti na nekim od parkinga koji se naplaćuju.

Ove sezone u funkciji je 5 ski-liftova i 10 ski-staza dužine oko 10 kilometara (lake i poluteške kategorije). Liftovi se kreću od 1.225 m do 1.525 m i imaju kapacitet od 4.000 do 5.000 skijaša u sat vremena.

Početnicima su na raspolaganju dva baby ski-lifta, desetak škola skijanja i isto toliko lokacija gdje se iznajmljuje i servisira ski-oprema.

Ove sezone u funkciji je 5 ski-liftova i 10 ski-staza dužine oko 10 kilometara (lake i poluteške kategorije). Liftovi se kreću od 1.225 m do 1.525 m i imaju kapacitet od 4.000 do 5.000 skijaša u sat vremena

Cjenovnik za sezonu 2021/2022:

Dnevni SKI PASS: Od 9 do 16 sati – 29 KM

Dvodnevni SKI PASS: Od 9 do 16 sati – 56 KM

Poludnevni SKI PASS: Od 9 do 12:30 sati – 20 KM

Poludnevni SKI PASS: Od 12:30 do 16 sati- 20 KM

Noćno skijanje: Od 18:30 do 21:30 – 20 KM

Sedmodnevni SKI PASS: U trajanju od 7 dana od dana izdavanja – 190 KM

Sezonski SKI PASS: Od izdavanja do 10.03.2022. – 440 KM + 100,00 KM (doplata za noćno skijanje)

Jedna vožnja: Vrijedi za jednu vožnju na ski-liftu BabanovacI/II- 5 KM (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending